No. 45 VRIJDAG 18 JANUARI 1929 897 lien vorstelijke verloving Een „rustieke" foto van den pas verloofden kroonprins Olaf van Noorwegen, wiens spor tieve prestaties tijdens de Olympiade van het vorig jaar wen zich wellicht nog her inneren zal. HiernaastPrinses Martha, dochter van den hertog van Westgotiand, den tweeden broeder van den koning van Zweden en zuster van prinses Astrïd, heeft zich met kroonprins Olaf van Noorwegen verloofd. Alen ziet de jongverloofde hier zittend aan de piano en staande prinses Astrid, haar zuster. Hij beschouwde het 'n poosje. De Amerikanen keken nieuws gierig en tevens begeerig naar dit kostbaar reliquie. „Misschien heeft u wel eens gehoord, dat de Tsaar een be paalde voorliefde voor dit merk sigaretten had Het is Balaika. U kunt het driehoekig instru ment er nog juist op zien af gedrukt. De Amerikanen bekeken het met eerbiedige belangstelling. „Wilt u hef verkoopen vroeg de Amerikaan met den uilenbriï. „Ik geef duizend dollar." De man trok verschrikt zijn hand terug en schud de weige rend het hoofd. „Vijf duizend dan drong de Amerikaan aan. „U brengt mij in verleiding, ik heb het hard noodig, maar. neen ik kan het niet missen," aarzelend stak hij het in zijn zak. Hij stond op, als om de verleiding te ontvluchten.- „Tien duizend dollar dan," drong de Amerikaan nog sterker aan. „Dit is immers het eenigste aandenken niet wat u bezit 1" De man liep een paar passen verder, dan keerde hij zich plotseling bruusk om. „Het is goed," mompelde hij met van aandoening ge smoorde stem. Met afgewend hoofd legde hij het buisje in de begeerig uitge stoken hand van den Amerikaan deze haalde een welgevulde por tefeuille uit z'n zak, telde de bankbiljetten en overhandigde ze den vreemdeling. Met een buiging nam deze ze aan hij mompelde, met een van ontroering verstikte stem, een paar beleefde woorden,' keek nog eenmaal naar de reliquie en verliet aarzelend, overmand door ontroering het terras, om" in de wriemelende menschenzee te verdwijnen. Na een honderdtal meters geloopen te hebben, richtte hij zich op, stapte met veerkrachtigen tred verder engrinnikte. Hij riep een taxi aan na twintig minuten rijden stopte de taxi in een stille straat. Hij betaalde, gaf, een ruime fooi, liep de stoep van een huis op, opende de deur en trad binnen.... Na zich van hoed en jas ontdaan te hebben, opende hij een deur, knipte het licht aan en trad een kamer binnen, die veel geleek op een laboratorium. Op een rooktafeltje stond een doos „Bataika" sigaretten. Hij stak er een aan en leunde behaaglijk in een diepen fauteuil. Nadat ze half opgerookt was stond hij op en legde de sigaret onder een glas, opdat zij zou dooven uit de kast haalde hij een lange glazen buisNadat de sigaret voldoende afgekoeld was, bestreek hij haar met een gele vloeistof en liet ze daarna zakken in de glazen buis, waarvan 't eene eind dicht gesmolten was. Hij stak een „Bunsen-brander" aan, hield de buis er een poosje boven, en draaide daarna met een snelle beweging het stuk, waarin de sigaret zat, die mef een onbrandbaar preparaat bestreken was. eraf Op de mailboot, die een aantal rijke Amerikaansche toeristen naar hun land terugvoerde, waren er ongeveer vijftig, die diep in hun koffers, als een kostbaren schat, een glazen buisje bewaarden, waarin een eindje sigaret zat, waaraan de Tsaar zijn leven had te danken

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 15