2 ONS ZEELAND VRIENDELIJK VERZOEK AAN ONZE LEZERESSEN EN LEZERS. Natuurlijk hebt U familieleden en kennissen buiten de Pro vincie, van Zeeuwsche afkomst of wel volbloed Zeeuwen, Voor ons is het van belang hun adressen eens te weten opdat wij hen eens een proefnummer van ons blad kunnen zenden. Voor hen zal het prettig zijn een blad te ontvangen waarin zij van hun geboortelandje juist dat vinden, waarin zij belang stellen. Doet U even de kleine moeite en schrijf ons hun adressen. Wij zorgen voor de rest. Bij voorbaat dank. DE ADMINISTRATIE. LINNEN STEMPELBANDEN. Wij verwijzen onze abonné's. naar de advertentie der Firma Gebrs, Ritter, Nieuwe Molstraat 26, Den Haag, waar voor onzen roman „Lieide's Jeugddroom", wederom fraaie linnen stempel- bandjes verkrijgbaar zijn. Tevens zijn voor den afgelcopen 3en Jaargang van ons blad nog linnen stempelbanden verkrijgbaar. Ook de administratie van dit blad neemt gaarne bestellin gen aan. De Kamer van Koophandel en de nachtmerrie van den heer De Vos; De Middelburgsche gemeen teraad hijeen een Belgische klacht. Januari is de maand van de jaaroverzichten. Men kan in dezen tijd van geen vergadering-verslag inzage nemen, of men komt een afrekening met 1928 tegen. Burgemeesters onthalen de raadsleden en de burgerij op overzichten, op hun stad of dorp betrekking hebbend, in vergaderingen van kolen-, geiten-, schiet- enz. enz.-vereenigingen, maken de bestuursleden in deze maand gewag van de kolen, de geiten, het schieten etc. in het jaar dat achter ons ligt. Op den duur tolt men een tikje van al het kijken naar het reeds in zijn graf liggend 1928. Ook de Kamer van Koophandel en Fabriekenvoor de Zeeuwsche Eilanden, welke instelling aan het einde der vorige week vergaderde, heeft zich natuurlijk aan een ja.ar- overzicht bezondigd. En nog niet eens aan zoo n kleintje ook. Spotters zouden zeggen „Hoe kleiner de agenda en hoe onbelangrijker de vereeniging. des te_ langer wordt het jaarverslag" doch hiermede mogen we hier ter plaatse niet instemmen. Bovendien het jaaroverzicht van den voor zitter kon er zijn, want het gaf een breeden kijk op de bron nen van inkomsten die in het afgeloopen jaar op ons gewest van invloed waren. De Kamer van Koophandel is, voor zoover ons bekend, de eenige instelling, het eenige lichaam dat zich ook in het jaaroverzicht niet tot een deel van het gewest of tot een gedeelte van de bronnen van inkomsten beperkt. Het zou ons te ver voeren het jaaroverzicht van den voor zitter in zijn geheel over te nemen. Genoeg zij, dat het stuk niet in het teeken van het pessimisme stond en dat het ook goede wenschen t. o. van 1929 koesterde. Zooals gezegd, werd in het jaaroverzicht aandacht gewijd aan diverse Zeeuwsche zaken en instellingen. O.a. aan de motorveerboot, de beruchte, die tusschen Vlissingen en Breskers in de vaart is gebracht, en die volgens den voor zitter de verbinding heel wat verbeterd heeft. De heer De Vos, die in het motorveerboot-drama altijd een rol heeft gespeeld, kon zich natuurlijk met het pluimpje voor de ferryboot niet vereenigen. Hij zei o.m. dat de boot dezer dagen de haven van Breskens niet kon bereiken wegers een stijven bries en dat zij naar Vlissingen moest terugkeeren. De heer De Vos, die dingen, met de veerboot verband houdend, niet gemakkelijk in het juiste licht schijnt te kunnen zien, heeft zich blijkens nader ingewonnen inlich tingen ook thans weer vergist. De veerboot keerde terug wegens mist, en niet wegens sterken wind. Dat is geheel wat anders, en het getuigt van een voor zichtig beleid. We vreezen dat de heer De Vos, als hij maar voort blijft gaan de veerboot allerlei feiten te verwijten welke haar waarlijk niet aankleven, zich op den duur een tikje heel erg belachelijk zal maken. In den beginne, toen de ferryboot inderdaad te wenschen overliet, hebben we zijn actie kunnen begrijpen en waar- deeren, doch nu niet meer. Iedere kwaak ook een ferry-ziekte, wordt hinderlijk als zij permanent blijkt. X In den gemeenteraad van Middelburg, die dezer dagen voor het eerst in dit jaar bijeen was, heeft de voorzitter eveneens een terugb'ik naar 1928 geworpen. Deze kon uiter aard niet zco vroolijk zijn als menigeen wel zou gewenscht hebben, want het afgeloopen jaar was onze hoofdstad niet in alle opzichten gunstig gezind. De economische toestand was vrijwel gelijk aan die van vorige jaren, de oplossing van het werkloozen-vraagstuk baarde nog zorg, de meel fabriek werkte niet, de abattoir-kwestie bereikte geen op lossing, er was een para-typhus-epidemie, die veel onrust veroorzaakte. We geven slechts enkele „gevallen uit het jaaroverzicht en ook daaruit blijkt al dat tot vroolijk- heid zoo goed als geen aanleiding bestond. Temeer omdat tegenover de donkere punten vrijwel geen lichtpunten gesteld konden worden. Het oudste raadslid, dat de rede van den voorzitter beantwoordde, was evenwel de meening toegedaan dat men pessimistisch noch optimistisch behoefde te zijn. In deze eerste vergadering van het jaar zijn eenige be sluiten genomen, die niet van belang ontbloot zijn en daarom dienen ze hier te worden vermeld. De raad besloot dan een medicus aan te stellen die tege lijk zal zijn gemeente-, school- en controleerend arts. De uit breiding der taak van dezen medicus zal o.i. echter practisch niet zooveel om het lijf hebben. Men wilde een schoolarts en men zag geen kans hem te krijgen zonder een drievoudige taak. Welnu, daaraan is thans voldaan en op diplomatieke wijze heeft de meerderheid van den raad den schoolarts binnen gesmokkeld. Het tweede voorstel, dat heel wat sprekers in touw bracht, was het voorstel van B. en W. tot aanleg bij wijze van werk verschaffing van industrie-terrein aan den Kleverkerkschen weg. Ook dit voorstel ging onder den hamer door, hetgeen voor de stad nog zoo slecht niet is. De werkloozen (die, zoo ze niet te werk gesteld werden, zwaarder op de kas der gemeente zouden drukken dan bij tewerkstelling, waarvoor het Rijk bijspringt) zullen Middelburg nu aan industrie terrein helpen en krijgt mettertijd de een of andere in dustrieel 'het in het hoofd zich in onze hoofdstad neer te laten, dan kan de gemeente zeggen „alsjeblieft, de terrei nen voor uw fabrieken liggen hier. Vermoedelijk zal het met de vestiging van nieuwe in dustrieën in Middelburg wel zoo n vaart niet loop^n, doch men kan nooit weten. Als het terrein eenmaal klaar is, en

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2