Handwondjes KON. DRUKKERIJ 6. W. DEN BOER Levert alle soorten DRUKWERK 2 ONS ZEELAND Abonné's, welke No. 1 van den 2en jaargang nog in hun bezit hebben, en dit kunnen missen, zullen de administratie met toezending daarvan zeer verplichten. Portokosten worden vergoed. De Administratie. VRIENDELIJK VERZOEK AAN ONZE LEZERESSEN EN LEZERS. Natuurlijk hebt U familieleden en kennissen buiten de Pro vincie, van Zeeuwsche afkomst of wel volbloed Zeeuwen, Voor ons is het van belang hun adressen eens te weten opdat wij hen eens een proefnummer van ons blad kunnen zenden. Voor hen zal het prettig zijn een blad te ontvangen waarin zij van hun geboortelandje juist dat vinden, waarin zij belang stellen. Doet U even de kleine moeite en schrijf ons hun adressen. Wij zorgen voor de rest. Bij voorbaat dank. DE ADMINISTRATIE. LINNEN STEMPELBANDEN. Wij verwijzen onze abonné's naar de advertentie der Firma Gebrs, Ritter, Nieuwe Molstrhat 26, Den Haag, waar voor onzen roman „Liefde's Jeugddroom", wederom fraaie linnen stempel- bandjes verkrijgbaar zijn. Tevens zijn voor den afgeloopen 3en Jaargang van ons blad nog linnen stempelbanden verkrijgbaar. Ook de administratie van dit blad neemt gaarne bestellin gen aan. De waterleiding van Zeeuwsch-Vlaan deren een belangrijk rapport. De kwestie van de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding, welke we onze lezers al eens meer geserveerd hebben, is dezer dagen opnieuw onder de aandacht der Zeeuwen ge bracht. Vrijwel alle Zeeuwsche bladen hebben de vorige week over de waterleiding-aan den overkant geschreven, welke nog maar steeds op zich wachten laat. De aanleiding tot de herboren belangstelling van een lijvig rapport van een commissie. (Zeer officieel geheeten „commissie van onderzoek inzake de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche waterlei ding Mij. te Terneuzen.)Alvorens tot het rapport zelve over te gaan, dienen we hier het ontstaan van het rapporteerend lichaam te memoreeren. In den loop van 1927 toen de bouw van een centrale drinkwaterleiding reeds in een zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeerde, ontstond in Zeeuwsch-Vlaanderen plots scherpe critiek op de plannen. De gemeenteraad van Terneuzen ging daarbij zelfs zoo ver, dat hij de gemeenteraden van de toegetreden gemeenten uitnoodigde om de ontbinding van de N.V. te overwegen. De raad van commissarissen der Mij. begreep dat er gehan deld diende te worden, wilde men de watervoorziening van de streek behouden, en hij noodigde een vijftigtal ver tegenwoordigers uit allerlei standen uit zitting te nemen in een commissie teneinde de plannen der Mij. te onderzoeken. De commissie werd geïnstalleerd en spoedig trok men aan den arbeid. De resultaten van het zeer zeker moeilijke, om vangrijke en ook verantwoordelijke werk der commissie ver schenen nu dezer dagen in druk. De opposanten hadden, zooals men zich wellicht herinnert, vooral geageerd tegen de waterwinplaats te St. Jansteen, die op den duur niet voldoende water zou kunnen leveren, tegen z.g. verplichte aansluiting, tegen de' tarieven van het water, tegen den opzet van het bedrijf, die te groot zou zijn, en tegen de samenstelling van den raad van commissarissen en het da- gelijksch bestuur der maatschappij. De commissie van onderzoek heeft nu o.a. geconcludeerd (we behandelen hier alleen de hoofdzaken der kwestie en moeten de ondergeschikte punten laten schieten) „De waterwinplaats te St. Jansteen geeft geen aanleiding tot ongerustheid en verdient aanbeveling boven andere op lossingen." „De verplichte aansluiting dient om practische (financi- eele vooral) redenen aanvaard te worden. „De commissie stelt een laag tarief voor, dat aan de ver plichte aansluiting grootendeels tegemoet komt. „De mogelijkheid om toe te treden blijve voor alle gemeen ten open. Het is gewenscht dat het rijk en (of) de provincie als voorschot het kapitaal verstrekken, noodig om de buizen en andere onderdeelen der technische inrichting, waarvan de capaciteit practisch niet door bijplaatsing van eenheden op te voeren is, reeds bij den bouw van het bedriji van zoo danige afmetingen te maken, dat in de toekomst geheel Zeeuwsch-Vlaanderen van leidingwater voorzien zal kun nen worden." „Het tarief mag de draagkracht der bevolking niet te boven gaan." u „Het bedrijf worde in alle opzichten sober opgezet. „De raad van commissarissen en het dagelijksch bestuur der maatschappij dienen kleiner en minder eenzijdig samen gesteld te zijn." „Om dit te bereiken is het gewenscht, dat alle commissa rissen hun mandaat ter beschikking stellen. Aldus enkele conclusies der commissie. De raad van commissarissen heeft op het rapport reeds geantwoord. Over het algemeen kan de raad zich hiermede vereenigen. De tarieven zullen moeten worden geregeld als in het rapport is aangegeven. De meening dat de raden van commissarissen en van toezicht kleiner en anders moeten zijn samengesteld, wordt evenwel niet door den Raad ge deeld. Uitvoerig wordt in de toelichting de samenstelling verdedigd. Tot zoover het rapport en de bijlagen van den Raad, waaraan we het voornaamste ontleenden. We vermoeden dat beide stukken de tot stand koming van de waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen bevor deren en dat de redelijke oppositie de zaak na het uitkomen der stukken anders zal zien dan voorheen. Waarschijnlijk heeft de opmerkelijke daad het instellen van een cc™" missie van onderzoek (van een breede samenstelling) het leven van de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding gered. En we hopen zulks Want een streek zonder waterleiding is niet meer van dezen tijd. Vele moeilijkheden zijn theoretisch opgelost. Moge de practische oplossing niet te lang op zich laten wachten. Met Mr. Dieleman zijn we ook van meening dat de ontwikkeling en de bloei van Zeeuwsch-Vlaanderen nauw verband houden met de watervoorzieningen. En hoe spoediger aan Zeeuwsch-Vlaanderen nieuwe kansen worden gegeven, hoe beter. Daarom aan den arbeid daar aan den overkant. Aan het leidingwater. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloedvergiftiging. Reinig ze altijd dadelijk en behan del ze verder met Doos 30-60-90 ct. PUROL Lange St Pieterstr.F 33, MIDDELBURG

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2