VAM ONS ZEELAND 3 Het Leesgezelschap ..Leeslust" te Oud-Vnssemeer vierde dezer dagen ziin 100-jarig bestaan. De leden en genoodigden in feestvergadering rbijeen in Hotel '„Ampt". In het midden - zittend de voorzitter, de heer G. W. J. de Graaft. REIZEN IN DE OUDHEID Wie tegenwoordig een reis gaat doen, 't zij naar 't bin nen-, 't zij naar het buitenland, kan van tevoren de meest uitgebreide inlichtingen ontvangen over de streken, welke bezocht zullen worden bij diverse reisbureaux en andere vereenigingen op 't gebied van toerisme. In dat opzicht is er ook „niets nieuws onder de zon", want reeds omstreeks het midden der 17e eeuw is er sprake van een lijvig boekdeel, waarin men allerlei gegevens vond van de Vereenigde Nederlandsche Provincies en de aan grenzende Landen en Koninkrijken. Dat oude reisboek verscheen bij Jan ten Hoorn, boek- verkooper over 't oude Heerenlogement te Amsterdam. Behalve een eeuwigdurenden almanak bevatte de uit gaaf de wisseling der watergetijden 't verschil van de gewichten der voornaamste steden van Europa een reis- medicijnboek voor allerlei ziekten, die iemand op reis kun nen, overkomen een waarschuwing om zich te wachten voor de listen en lagen van valsche spelers, roovers, die ven en slechte vrouwen eenige stichtelijke gebeden voor de reizigers een beschrijving der Nederlandsche steden met de voornaamste schuit- en wagenvaarten en de voor naamste logementen een beschrijving van de voornaamste steden van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Zweden en Denemarken, Spanje en Portugal, Italië. Ook aan Zeeland wordt een ruime plaats toegekend en het zal wellicht meerdere lezers van ,,Ons Zeeland" in teresseeren, wat men destijds over de verschillende deelen en steden van ons tegenwoordig gewest schreef Laten we beginnen met Zuid-Beveland. 't Eiland Zuid-Beveland is het naaste Bewester-Scheld- sche Eiland aan Walcheren, hebbende ten Zuiden het graafschap Vlaanderen, daar het van afgescheiden is door den tusschen beiden loopenden linkerarm der Schelde, ge meenlijk ,.de Hond" geheeten. Sommigen brengen den naam des Eilands af van de woorden Zuid en bevenomdat het, eer het ingedijkt was, beefde, gelijk of het niet vast gegrond of onderzet was geweest. Dit Eiland is het grootste van a'le Zeeuwsche Eilanden en heeft eertijds twintig mijlen in 't rond gehad. Maar nu, mits de groote tempeesten der zee, alsook de gedurig woedende ebbe der Schelde, die tusschen Romerswale en Bergen-op-Zoom geweldig doorloopt, is het bijna tot de helft geminderd. Het heeft eertijds drie steden gehad, waarvan de voor naamste Borsselen geheeten, in het jaar 1532 met alle om liggende landen, de heerlijkheid van Borsselen genaamd, verdronken is, zonder dat dezelve ooit naderhand weder 'hediikt zijn. t Eiland Noord-Beveland, eertijds zoo vruchtbaar en lus tig, dat men het voor den Lusthof van Zeeland placht te houden, werd door den hoogen vloed van 1532 ganschelijk verdurven, waarna het wel zestig jaren met de zee gemeen heeft gelegen, doch mettertijd weder aangewassen wezen- de, zijn er voor eenige jaren omtrent 4000 gemeten bedijkt en twee nieuwe dorpen op gebouwd het voornaamste geheeten Colijns-plaat en het andere Cats-hoek. GOES, of, gelijk men gemeenliik zegt, ter Goes, of van der Goes, is alleen van de Zuid-Bevelandsche steden geheel geble ven, zijnde de derde in de vergadering der Staten van Zeeland. Op de plaats dezer stad stond eertijds een slot, na zijn gelegenheid Ostende genaamd, waarvan nog ter Goes de stee en eenige overblijfselen getoond worden. Rondom dit slot hebben zich eenige landlieden, die zich met den akker bouw geneerden, nedergeslagen en uit deze verzameling is allengs een aanzienlijk Dorp voortgekomen, 't geen men het Dorp ter Goes noemde en daar het slot midden in stond. Nadat dit Dorp in volk en huizen toegenomen was, heeft

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 3