D /to i 6 ONS ZEELAND te begaan, zocht ik troost en toeverlaat in de Provinciale Bibliotheek. In de Lange Delft. Ah, u moet het kennen Dat prachtige -17de eeuwsche patriciers-huis. Met het stadhuis een van Middelburg's kost baarste bouwwerken. Daar troonde toen nog als bibliothe caris Dr. Swaving. Kalm, afgepast, maar met hart voor zijn boeken. In verband met mijn jeugdigen leeftijd vond hij het blijk baar niet goed dat ik naar hartelust grasduinde in de aan wezige romans en gedichten. ,,Hier," zei hij de eerste maal. dat ik schuchter in de hooge zaal kwam, ,,da's een goed boek voor je, m'n jongen," Ik durfde niet eens te kijken wat hij mij in handen gaf. Eerst buiten zag ik het Hofdijk's Geschiedenis der Neder- landsche Kastee'en, 1ste deel. Dat beloofde wat Ik heb het niet gelezen. Er zijn grenzen en hier werden zij glansrijk overschreden. Stel je voor Je komt om litteratuur, je heele jonge, romantische kop wil niets anders dan gedichten of goeie romans en dan word je afgescheept met dien drogen histo ricus, die, dat merkte ik eerst later, ongetwijfeld zijn bij zondere verdiensten had. Ik meed voorloopig de Provinciale Bibliotheek, maar lang toch niet, want ik wilde boeken, boeken en nog eens boeken en ik heb mijn doel bereikt. Ik las Perk, Kloos, en Helène Swarth. Drie weken dweepte ik met den zwartgalligen Bertie uit Couperus' „Noodlot", Robbers en Querido, de Schar- ten's en Johan de Meester. Alles las ik, rijp en groen door elkaar en intusschen ik bedenk het nu dikwijls maar te laat lag Walcheren vol van rijkdommen, die geen litteratuur ter wereld ooit kan schenken Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Scheldezender Vindt u het interessant te hooren dat Zeeuwsche sneeuwballen nog altijd gevaarlijk zijn. In Souburg kreeg een 19-jarig jongmensch zoo'n voorwerp zoodanig tegen het oog, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. dat van 20 tot en met 26 Januari in onze provincie 12 gevallen van roodvonk en 6 gevallen van diphtheritis voorkwamen. dat het Belgische loodswezen te Vlissingen uitgebreid zal worden. Er zullen 109 loodsen en 12 hulploodsen komen. dat uit een villa nabij Aardenburg 30 duiven gestolen werden. De daders bleken 5 jeugdige knapen, die de dieren reeds verzilverd hadden toen de politie hen ontmoette. dat te Arnemuiden weer eens ingebroken is. De in brekers kwamen evenwel van een koude kermis, want er was niets „aantrekkelijks" in de onderhavige woning aanwezig. dat te Vlissingen pogingen worden aangewend tot het bijeen brengen van een verwarming in de Groote Kerk. Tot nu toe is een bedrag ad 7000.bijeen. dat de houders van autobussen in Goes voortaan staangeld zullen moeten betalen. Voor de bussen wordt een standplaats ingericht. dat in Sas van Gent een ijsclub is opgericht. 1929 werpt in onze provincie wel zeer veel vereenigingen van dit genre af. dat ten politiebureele te Poortvliet door een inwoner van het dorp een valsche gulden gedeponeerd is. Onder de bevolking zal vermoedelijk een geld-tel- en inspectiecrisis uitbreken. dat te Aardenburg overeenstemming is bereikt tus- schen de gemeente, de P.Z.E.M. en de M.a.b.e.g. inzake de overneming van de gasfabriek door het eerste lichaam. De gemeente zal van de P.Z.E.M. en de Mabeg 17.000.ont vangen, terwijl binnen de bebouwde kom de P.Z.E.M. elec- trische geleidingen mag leggen, doch slechts electrische stroom mag leveren met goedkeuring van den gemeenteraad en de Mabeg. dat twee hollende paarden in Bruinisse kans zagen de étalage-ruit van een winkel te vernielen. dat het Westelijk gedeelte van de Breede Watering bewesten Ierseke ontwaterd zal worden. De kosten van het ontwateringsplan bedragen 106 000.Als het Westelijk plan is uitgevoerd komt het waterige oostejijk deel voor ont- natting in aanmerking. dat hetzelfde waterschap veel pech heeft met den aanleg van de groote sluis te Schore. Dezer dagen stortte, tengevolge van slappen ondergrond, een gedeelte van het werk in. Men vermoedt dat deze tegenslag niet de laatste zal zijn. Van een feestelijke opening en echtpartij van de sluis zal dan in de toekomst niet veel komen. dat de heer J. J. Vriesendorp te Renesse van de Ko ningin vergunning kreeg het eereteeken van commandeur in de Kroonorde van Italië aan te nemen. dat een 18jarige Middelburgsche slagersjongen ken nis met de politie maakte wegens verduistering van een belangrijk bedrag aan specie ten nadeele van zijn patroon. dat eenige Zuid-Bevelandsche gemeenten gas willen betrekken van een Engelsche firma, te Antwerpen gevestigd. Andere gemeenten, welke eveneens zulk een aanbod ont vingen, voelen evenwel niet veel voor dit internationaal gas- luchtje. dat het Westkappelsche molenwiekje een tentoonstel ling van kantkloswerk in Amsterdam organiseerde. Wij sluiten nu tot volgende week Vrijdag Adieu. siryj. 'Kg/* -mm CLIVIA'S. Er is een merkwaardig verschil in de uiterlijke verschij ning van 'n oude en jonge clivia en wie het voorrecht gehad heeft hen beiden samen te zien, moet wel heel verwonderd geweest zijn, dat de plant, die er in haar jeugd- en eerste bloeiperioden min of meer stijf bij stond, losser en sierlijker geworden is naarmate de jaren aan haar voorbij gingen. Die oude planten, waarvan we op buitenplaatsen nog wel eens prachtexemplaren kunnen bewonderen, zijn 'n levend bewijs van de decoratieve waarde die nu zoo vaak verloren gaat, doordat men met een, een betere zaak waardige hardnek kigheid, de nauwelijks gewortelde uitloopers verwijdert. Heusch, ge kunt gerust de „stekjes" bij uw clivia laten staan, de plant zal er niet minder om groeien en bloeien indien ge maar zorgt dat er daartoe voldoende voedsel aanwezig is. Dat aanbrengen van voedsel bestaat niet uit een jaarlijksche overplanting in een grooteren pot, maar veeleer in 'n ver nieuwing van den ouden grond en een goede bemesting. Over het algemeen hebben de clivia's niet spoedig een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 6