VICTORIA-WATER Akkers ABDIJSIROOP Heesch Voor c'e Borst ONS ZEELAND 3 In ons vorige nummer maakten we melding van de com missie van onderzoek inzake de Zeeuwsch-Vlaamsche wa terleiding en naar aanleiding daarvan merkten we op, dat vele tegenstanders der waterleiding bekeerd zouden zijn. Intusschen. is gebleken, dat zelfs het rapport, het uitvoe rige en door een groote commissie samengestelde rapport, van alle contra's geen pro's heeft kunnen maken. Nauwe lijks was het rapport gepubliceerd, of het bericht ver scheen, dat vier leden van den gemeenteraad van Axel hun college zouden voorstellen om een plan tot ontbinding der N.V. (de waterleiding mij. in Z.-Vl. is een N.V. aan deelhoudsters zijn 20 gemeenten) te komen. Even voor het schrijven van dit overzicht bereikte ons de mededeeling, dat de raad van Hontenisse reeds met 9 tegen 2 stemmen besloot tot deze ontbinding mede te werken. Van het be doelde voorstelvan vier inwoners van Axel en van het besluit van den raad van Hontenisse staan we toch even paf. De commissie heeft bewezen, dat vrijwel alle bestaan de grieven niet gemotiveerd waren en dat de waterleiding als een groot belang van de streek beschouwd moet wor den en. daar komen de dorps-potentaten, de buiten staanders, zij die niets van de technische zijde van deze kwestie weten (en veelal ook niets ervan wilden weten) opnieuw met het „Kruisigt hem". Voor de stoere werkers, voor de mannen die dachten Zeeuwsch-Vlaanderen met een waterleiding te dienen, en die belangeloos dienden, lijkt ons een dergelijke houding verre van bemoedigend. Laat ons hopen, dat de „ontbin- ders" zeer in de minderheid zullen blijven en dat de meer derheid der aandeelhoudsters blijk zal geven een open oog te hebben voor de belangen van hun streek. Wij, en meer ter zake kundigen dan wij, achten de ontwikkeling van Zeeuwsch Vlaanderen nauw verbonden aan de tot standkoming van de waterleiding. Als men nalaat maatre gelen voor de watervoorziening te treffen, zal de streek zich industrieel niet kunnen ontplooien en de landbouw zal zich op den duur niet meer met den landbouw elders kun nen meten. Waterleiding is voor Zeeuwsch-Vlaanderen bijna een levensvoorwaarde geworden Laten allen, die dezer dagen over het voorstel tot ont binding te beslissen hebben, zulks bedenken. En laten zij niet het oor leenen aan enkele kortzichtigen of kwaadwil ligen, die de kwestie door de bril van het eigen belang be schouwen. Eigenlijk is het droevig, dat men in 1929 nog moet plei ten teneinde de plannen voor de stichting van een water leiding, in een streek die slecht water heeft, te helpen ver wezenlijken X Toen „Bethesda" te Vlissingen onlangs een flink bedrag aan contanten ontving, waardoor de vereeniging in staat ge steld werd een Christelijk ziekenhuis te bouwen, heeft de buitenstaander wellicht gedacht, dat de Vlissingsche zie kenhuiskwestie uit den weg geruimd was. En dat was nog zoo onlogisch niet. Immers Vlissingen had een nieuw ge meentelijk ziekenhuis noodig, daar het oude niet meer vol deed. Een nieuw ziekenhuis zou evenwel aan de gemeente niet geringe eischen stellen. Terwijl men een en ander voorbereidde, schonk een mild particulier een bedrag aan „Betehsda" en daarmede hielp hij Vlissingen aan het nieu we ziekenhuis, dat men daar zeer van noode had. Als „Bethesda" hare plannen uitgevoerd heeft, zal men in de Schel destad de beschikking hebben over een uitstekende R. K. en over een zeer moderne Christelijke inrichting voor zieken. Wat wil men meer, vraagt men zich af. En aldus deed de meerderheid van het college van B. en W. van Vlissingen, toen het. den raad voorstelde aan „Bethes da" tegen zeer lagen prijs optie voor een flink stuk grond voor ziekenhuisbouw te verleenen. De minderheid van B. en W. was evenwel een andere meening toegedaan. De S. D. A. P. eveneens. Van R. K. of Christelijke inrichtin gen moeten deze niet veel hebben en daarom deden ze miiiiiiiiiiniiiniiiiniiimimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiwiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiii/iwiwiii, m/////////m/Miii//i////ii/iwim lllllllllllhimWlb. den volke kond dat de gemeente zorg heeft te dragen voor de stichting van een ziekeninrichting voor niet-geloovige patiënten. We kunnen het verlangen naar een neutraal ziekenhuis begrijpen, doch een voorstel tot den bouw van zulk een inrichting, terwijl de stad een goed R. K. en een goed Chris telijk ziekenhuis rijk wordt, mogen we toch niet billijken. Terwille van een politieke opvatting, van een vromen wensch, mag men de gemeenschap geen overbodige offers vragen REIZEN IN DE OUDHEID II T EILAND SCHOUWEN. Schouwen is het grootste eiland van Beooster Scheld. De Latinisten noemden 't Scaldia, naar de Schelde, die het zelve met andere Oostersche Eilanden van Bewester Scheld onderscheidt. 't Is eertijds grooter geweest en placht Noord-Beveland zoo na te leggen, dat de inwoonders van 't een en 't ander eiland te samen spraak konden houden, daar ze nu met een wijd water van malkander gescheiden zijn. De oorzaak van deze afscheiding is geweest het geweld der zee en de onacht zaamheid of liever onervarenheid der inwoonders, die niet gewoon waren hun dijken zoo hoog en sterk te maken, als men naderhand uit hoog dringenden nood heeft moeten Nu begrijpt het in zijn omvang, behalve de aangehechte polders van Dreischov, Sonnemaar, Noordgouwen en meer anderen, tusschen de zeven en acht Zeeuwsche mijlen maar die het zeestrand wilde volgen en den ring der aangehoorige polders, moest al wel ter been wezen, als hij t in een zomer- schen dag zou omgaan, 'T EILAND DUIVEL AND. Alzoo geheeten naar de groote menigte van duiven, die zich aldaar onthouden, is het darde Eiland van de Beooster- Scheldsche, groot vier mijlen in 't rond, maar zonder eenige stad of beslotene plaats. De dorpen daarop gelegen zijn zeven in getal, waarvan de vier, als Nieuwerkerk, Ouwer- kerk, Vyanen en Kapelle, of te wel die vier Bannen genoemd de Stad Zierikzee in eigendom toebehooren, die de zeiven bij koop gekregen heeft van het sterfhuis des laatsten Heers van Beveren, gesproten uit den Doorluchtigen Huize van Bourgondiën en zonder wettelijk Oir gestorven. De gemelde Stad heeft over eenige jaren dit Eiland met een Middeldijk aan het land van Schouwen vastgemaakt. Uitstekend te vermengen met wijn of vruchten sappen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 3