rruw /\niEri PUROL Jhiivf sefvutk huid KON. DRUKKERIJ G. W. DEN BOER Levert alle soorten DRUKWERK ONS ZEELAND 9 till/a _Nfc. ifcÜf. OUD EN TOCH NIEUW. Pronkerwten Onder de éénjarige planten, die in onzen tuin een overdadig bloemenschoon brengen, is er geen twee de, die zoo u'tbundig en met zooveel gratie haar kleurige, vlindeiranke bloemen draagt. Wat een weelde van tinten, welk een verscheidenheid van bloemvormen, elk jaar derkt men nu is het hoogst bereikbare bereikt, maar elk jaar worden er weer fraaiere nieuw:gheden aan toe ge voegd, zoodat men zich on willekeurig afvraagt, krijgen we net te veel van dit goe de? GeMkkig niet, want hoe meer afwisseling er is, des te grooter wordt ook de be langstelling. Het oude, min der goede verdwijnt voor het betere nieuwe, en die al tijd durende verandering is voor hun levensvatbaarheid een harde noodzakelijkheid geworden. Pronkerwten Lathyrus Sweet Pea diie bena mingen, waarvan mij de eer ste het aller juist lijkt, om dat de b'oemen waarlijk pronken met een kleuren pracht van tooverachtige schoonheid. Van het vlammendste rood tot warm-oranje; heel teer roze, zacht geel, smetloos wit, donker kastanjebruin, li la, diepblauw en nog zoo heel veel meer nuancen van fijne voornaamheid. Lang voordat de Neder'andsche kweekers zich op de cul tuur van Pronkerwten hebben toegelegd, stond die bij hun Engelsche collega's reeds op hoog peil. En als de Italiaan- sche monnik-planter kenner, Franciscus Cupanis, die in 1699 de eerste zaden der Pronkerwt van Sicilië naar Engeland zond, de nakome'ingschap daarvan eens zien kon, zou hij zeker met ons zeggen Oud en toch nieuw. Pronkerwten zijn tuinblcemen voor iedereen en zelf de bovenhuisbewoners kunr.en van hun fijne pracht genieten als zij daarvoor maar den laagblijvenden vorm „Cupido" nemen. Meestal worden ze half April buiten in den vollen grond gezaaid. Wie echter over een kamerraam op het Zuiden of een lichte serre te beschikken heeft, kan ze nu zaaien. Men verkrijgt daarmede dit voordeel, dat men dan eind Maart, of zoo de weersomstandigheden dat niet toelaten, iets later, jonge plantjes aan den grond toevertrouwen in plaats van zaadkoirels. Als gevolg daarvan zu'len we natuurlijk des te vlugger de sierlijke bloemen kunnen plukken. Wanneer we in huis Pronkerwten zaaien, doen we dat in kleine potjes of in een kistje. In de potjes doen we drie tot vijf zaadkorrels, die goed met grond worden bedekt en daarna door een ruit afgesloten worden. Bij het gebruik van kistjes zaaien we op een rijtje waarvan het eveneens door glas woidt bedekt. Zoolang de zaden nog niet kiemen, be dekken we het glas met papier en zorgen er voor, dat de temperatuur overdag niet te hoog en 's nachts niet te laag komt. De grond houden we maar juist' vochtig, want zoo veel water de Pronkerwten in den zomer kunnen verdragen, zoo weinig moeten ze nu hebben, daar de kans andeis groot is, dat de zaadjes gaan rotten. Zoodra de jonge plantjes zich gaan ontwikke'en, wordt het papier van de ruiten afge nomen en wanneer zij het glas hebben bereikt, wordt dit geheel weggenomen. Men brenge ze vooral niet in de warm te, een vorstvrije plaats is de beste. Tegen den tijd dat we ze buiten uit kunnen planten, hebben we dan stevige, goed geharde plantjes, die geen last van den overgang hebben. Voor een goede ontwikkeling is een bemeste, diep omge spitte, luchtige grond, noodzakelijk. We maken die dan ook vooraf klaar en wanneer we daar de jonge Pronkerwten in gezet hebben, zorgen we dadelijk voor een steunsel. Ook dat is een voorname factor, want Pronkerwten, die geen steun vinden, geven het spoedig op. We komen hen "dus te hulp door het spannen van touwtjes, door flink vertakt rijshout, of door middel van gaas. 'n Prachtig geheel wordt verkregen door een pyramide van gaas te vormen, die in den vollen bloeitijd een schitterend effect maakt. Men moet er steeds rekening mee houden dat de'Pronk erwten kindeien van het licht zijn en ze dus op 'n zonnig plekje p'anten, Enke'e za'mkleurige en oranje-roode varië teiten hebben, wanpeer zij pal op het Zuiden staan, wel last van kleurverbleeking. We kunnen daarin gemakkelijk voorzien door bij cultuur op rijen deze kleuren in een Noord- Zuidlijn te kweeken. Ten slotte kunnen we den bloei verlengen door steeds zorg te diagen dat de planten geen zaad vormen. Eiken dag moeten de uitgebloeide b'oemen werden verwijderd. Alleen voor het winnen van zaad laten we enkele peulen rijp wor den. Waar echter de Pronkerwten sterk achteruit gaan, is het beter steeds nieuw zaad te koopen. Voor balkons planten we de Pronkerwten in een groote kuip of pot. Af en toe wat v'ceimest is dan gewenscht en vooial niet vergeten hen 's avonds te gieten met water, dat van te voren is klaar gezet. Voor vensterbanken is de „Cu pido -vorm het beste, daar deze geen steunsel behoeft, wijl ze nauwelijks 2 d.M. hoog wordt. Lathyrus odoratus, noemde Linnaeus deze klimmende schoonen. Wie haar in eigen tuin wil bewonderen, kan ze nu zaaien, en als we dat na veertien dagen nog eens doen, zijn we verzekerd van een opvolgende bloei, die, als de eerste langzamerhand ter ruste gaat, ons opnieuw in ver rukking brengt. Met de Pronkerwten brengt ge in uw tuin de elegante pracht van luchtige en zwierige toiletjes, de blijde darte'ing van een uitgelaten vlinderschaar en de schoonheids-waas van teere tinten. En de herinnering daaraan zal ons met blijdschap vervul len, lang nog nadat de zomerzon haar afscheidsgroet zond, aan de moe gespeelde bloempjes. G. BUDDE. en springende lippen 30-60, Tub« 80 ct. Bi] Apoth. co Drogistro Lange St Pieterstr.F 33, MIDDELBURG

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 9