2 ONS ZEELAND VRIENDELIJK VERZOEK AAN ONZE LEZERESSEN EN LEZERS. Natuurlijk hebt U familieleden en kennissen buiten de Pro vincie, van Zeeuwsche afkomst of wel volbloed Zeeuwen. Voor ons is het van belang hun adressen eens te weten opdat wij hen eens een proefnummer van ons blad kunnen zenden. Voor hen zal het prettig zijn een blad te ontvangen waarin rij van hun geboortelandje juist dat vinden, waarin zij belang stellen. Doet U even de kleine moeite en schrijf ons hun adressen. WIJ zorgen voor de rest. Bij voorbaat dank. DE ADMINISTRATIE. Abonné's, welke No. 1 van den 2en jaargang nog in hun bezit hebben, en dit kunnen missen, zullen de administratie met toezending daarvan zeer verplichten. Portokosten worden vergoed. De Administratie. LINNEN STEMPELBANDEN. Verkrijgbaar bij de Fa. Gebrs. Ritter, Nieuwe Molstraat 26 te Den Haag en bij de Administratie van dit blad Fraaie linnen stempelbanden voor den 3den Jaargang van oos blad a f 1.85. Linnen stempelbandjes voor den roman „Liefde's Jeugd droom" a f 0.90. Franco toezending na ontvangst van postwissel. NAAR CANADA! üe Hol land-Amerika Lijn maakt bekend, dat zij rege lingen heeft getroffen, waardoor diegenen, die zich in Canada wenschen te vestigen, gebruik kunnen maken van de zeer gunstige gelegenheid, die geboden zal worden, om onder begeleiding van ter zake kundige personen te reizen. DE HEER A. VAN DONGEN van de Holland-Amerika Lijn zal de passagiers van het s.s. „Nieuw Amsterdam"27 Maart a-s van Rotterdam vertrekkend, begeleiden, terwijl de Heer J. C. STENTEL, Directeur voor Nederland van de Canadeesche Staatsspoor wegen, voor hetzelfde doel met het s.s. „Veendam", 8 Mei a.s., van Rotterdam zal vertrekken. Deze Heeren zullen de passagiers in alle opzichten gedu rende de reis per schip en per trein behulpzaam en bij hun plaatsing in Canada aanwezig zijn. Een oplossing van een autobus-kwestie de middenstanders en de werkloosheid een merkwaardig jubileum in Zierikzee over vereenigingen in het algemeen en over een ijs-dito in het bijzonder. In ons vorig nummer spraken we onze verwondering uit over het uitblijven der Koninklijke beslissing inzake de kwestie, gerezen tusschen de stoomtram Walcheren en de autobusonderneming ,,De Nieuwe Onderneming over het onderhouden van den dienst tusschen Middelburg eri. Wal cheren. Op denzelfden dag dat ,,Ons Zeeland van de pers ging, kwam de beslissing af. Zij hield in dat ,,De Nieuwe Onderneming" den dienst moet staken en dat voortaan de stoomtram Walcheren met het vervoer van personen etc. tusschen onze hoofdstad en Domburg belast zal zijn. Aan een langdurige kwestie, die vrij ingewikkeld was geworden in den loop der tijden, is nu eindelijk een oplos sing gegeven. X Toen de felle vorst de werkloosheid overal deed toene men, werden in de grootere plaatsen vrij snel maatregelen genomen teneinde de daaruit voortvloeiende ellende eenigs- zins te bestrijden. Ten plattelande evenwel haastten de gemeentebesturen zich niet (de enkele uitzonderingen voor behouden). In Zuid-Beveland liet de toestand in de dorpen zich dan ook vrij ongunstig aanzien. Verschillende gezins hoofden waren door hun werkgevers tijdelijk ontslagen en in menig huisje hadden koude en honger dra vrij spel, De leden der twee middenstandsvereenigingen te Goes, die als alle middenstandsorganisaties, in nauw contact zijn met de kleine koopers, vreesden dat het uitdroogen van de geld bronnetjes in de dorpen ook op hun bedrijven van invloed zouden zijn. Ze staken de hoofden bij elkaar en besloten de gemeentebesturen te bewerken teneinde de werkloozen aan werk en. aan verdiensten te helpen. Het beroep der winkeliers op de colleges van B. en W. in Zuid-Beveland had succes. Bijna direct na het bezoek der middenstanders werd overal een werkverschaffing in het leven geroepen of op andere wijze in den eersten nood voorzien. De Goesche middenstandsvereenigingen komt hier een woord van lof toe voor haar initiatief dat het mes aan twee kanten deed snijden. De gemeenten die buiten het ressort der vereenigingen liggen en die dus niet „bewerkt" werden, herinneren we hier gaarne aan den kleinen man die thans door moeilijke weken moet worstelen. X In Zierikzee is Zondag j.I. een zeer merkwaardig jubileum gevierd. Dr. J. Helder, Ned. Herv. predikant aldaar, werd n.l. 90 jaar. Deze nestor der Nederlandsche predikanten catechiseert nog steeds en neemt ook nog altijd actief deel aan het kerkelijk leven te Zierikzee. Geen wonder dat den zeer krassen jubilaris Zondag tal van gelukwenschen be reikten. Dr. Helder is den 24 Februari 1839 te Aalsum in Fries land geboren het gezin van zijn ouders telde later 12 kin deren. Hij studeerde aan de Groningsche universiteit en werd op 3 Juli 1864 predikant te Heilouw aan de Waal. In 1868 vertrok hij naar Wynaldum bij Harlingen tot 10 Mei 1885, toen hij te Zierikzee zijn intrede deed en daar het predikambt waarnam tot 1 Oct. 1905, toen hij na een 40- jarige ambtsvervulling zijn emeritaat nam en te Amster dam ging wonen. Daar bleef hij echter maar een paar jaar, stelde zich wederom beroepbaar en deed 6 Jan. 1907 voor de tweede maal zijn intrede in Zierikzee. Sindsdien is hij aldaar gebleven. Dr. H. behoort tot de vrijzinnige Her vormden. Behalve predikant was hij jarenlang lid en eere- lid van de „Orde van de Vrijmetselaren onder bet Groot- Oosten der Nederlanden" te Den Haag, en voorzittend- meester van de loge te Zierikzee ,,De Ster in het Oosten Toen hij zestig jaar predikant was, in Juli 1924, is te zijner eere in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een marmeren gedenk plaat onthuld. Dr. Helder is ridder in de Oranje Nassau- orde. Tijdens een kerkdienst is Zondag j.I. op prachtige wijze tot uiting gekomen welk een sympathie Zierikzee dezen her der toedraagt. X De Zeeuw is vrij zelfstandig, hij is over het algemeen een persoonlijkheid en geen onderdeel van een massa. Dit kan men uitstekend waarnemen b.v. als de Zeeuwen feest vieren. Nergens krijgt men bij feesten zoo den indruk tegen over verzamelde enkelingen te staan dan hier. Deze zelfstandigheid verklaart ook waarom een massale meeting in onze provincie nooit aanleiding tot onverkwikkelijke too-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2