ONS ZEELAND REIZEN IN DE OUDHEID. UIT EEN JEUGD Herinneringen aan Zeeland door 6 Dus, lieve jeugd schep steeds uw vreugd, in schuldelooze spelen, want hij, die 't kwaad als strafbaar in zijn jeugd reeds haat, zal in Gods liefde deelen Nu, ik vermoed, dat de lieve jeugd een aanval op de appelboomen waagde, inplaats van dergelijke versjes te lezen. Het is zeer opmerkelijk, dat ten Kate (de gröote: J. J. L.) den grootsten lof over dit werk verkondigde. Men ziet er uit, dat de tijdgeest slechts langzaam verandert. Maar, we maeten dankbaar zijn, en dat wilde ik alleen aantoonen. Tegenwoordig beschikt de jeugd over een zeer uitgebreide lectuur, keurig verzorgd, mooi geïllustreerd, en, wat het meeste zegt, ook vóór de jeugd geschreven. Daarom moeten we niet met verachting neerzien op de dingen die de tijd waardeloos heeft gemaakt de gedichtjes van v. Alphen c.s. zijn een stevige brug geweest van het oude naar het nieuwe. fVervolg 'T EILAND WALCHEREN. Walcheren is het voornaamste Eiland en als het hoofd van geheel Zeeland, niet zoo zeer om zijn grootheid (want Zuid-Beveland is van grooter omvang) als wegens zijn be kwame gelegenheid, rijkdommen, menigte van inwoonders, schoonheid, getal van steden en meer andere hoedanigheden. Het begrijpt in 't rond tien mijlen en telt 4 besloten steden n.l. Middelburg, Vlissingen, ter Veer en Arnemuiden, be halve nog d'oude steden Domburg, Souteland en West- Kappel, welke, hoewel ze nu opene vlekken zijn, nochtans hun vorige privilegiën en stadsrechten genieten. De naam van Walcheren brengen sommige af van de Walen, anderen van de Walvisschen, welker meening bevestigd schijnt te worden met het wapen des Eilands, 't geen een walvisch is. MIDDELBURG. Middelburg is de Hoofdstad, niet alleen van bewester Seheld, maar ook van gansch Zeeland en wordt aldus ge noemd omdat ze midden tusschen de oevers der zee, daar Vlissingen en ter Veer leggen, gebouwd is, gelijk of men zei Midden- of Middelstad, want Burg beteekent een Slot, Kasteel, of sterke stad. Haar eerste beginselen zijn onbekend, doch zoo 't op vaste gronden geoorloofd is iets te gissen, zou men durven stellen, dat ze of in 't jaar 836, als Eggard, graaf van Wal cheren was, tegen de Noormannen gebouwd is, of ten jong- sten in het jaar 1000, tegen de Vlamingen, die alstoen Wal cheren begonnen te bestrijden. Altijd, dit is zeker en on- wedersprekelijk, dat in 't jaar 1106 te Middelburg een kloos ter stond, 't geen daarna in een Abdij veranderd is en dat haar Inwoonders voor het jaar 1223 Burgeren genoemd zijn en Stadsrechten van hun Prinsen verkregen hadden. Deze stad bekleed de eerste plaato onder de steden, als ze staats- gewijze vergaderen. Zij is gelegen een mijl van Vlissingen en ter Veer, en een halve mijl van Arnemuiden, uitstekend bekwaam tot den koophandel, hebbende een schoone en breede Haven van de Dampoort af tot aan de Zee, die zoo diep is, dat er met hooge water schepen van vijf en zes honderd last bekwamelijk konnen leggen. Haar sterkte is redelijk, zijnde de wallen voorzien met verscheidene Bol werken en de Grachten rondom dezelve zeer diep en breed en vol van riviervisch. Men ziet in de stad Middelburg verscheidene heerlijke gebouwen, onder de welken inzonderheid uitmunt d'Abdij van Onze Vrouw, als nog de zetel der hoogste Machten van dit Landschap. Want behalve de Staten van Zeeland vergaderen hier ook de Gecommitteerde Raden van Staat der Gravelijkheid van Zeeland de Gecommitteerde Raden ter Admiraliteit de Rekenmeesters van de Grafelijkheids- Rekenkamer, de Staten van t Eiland Walcheren met de Gecommitteerden van de breede Geërfden des Zeiven Eilands en de Provinciale Raad van Vlaanderen. Ook is hier in het jaar 1580 de Grafelijkheids Munt verordend. 't Stadhuis is een zeer aanzienlijk Gebouw, waar af de fondamenten in het jaar 1468 geleid zijn. De voorgevel is met eenige rij Oude Graven en Gravinnen gehoudene Beel den versierd en het binnenwerk zoodanig geschikt, dat het alle de vereischte gemakkelijkheden heeft. Nevens dit stadhuis heeft men een zoo schoon Markt plein, dat diergelijke in Nederland weinig te vinden is, Nog zijn hier verscheidene gemeene Gebouwen, als de Huizen van de Oost- en West-Indische Compagniën, de La- tijnsche School, drie Schuttershovens of Doelens, het Wees huis, het Gasthuis, Oude-mannen-huis. Tuchthuis met het Spinhuis en anderen. Hier hebben eertijds drie Parochie- of Hoofdkerken ge weest nu wordt de godsdienst in 't Nederduitsoh in vijf kerken gedaan. Ook hebben de Franschen en Engelschen ieder hun bijzondere Kerk. De Regeering dezer Stad bestaat uit twee Burgemeesters, elf Schepenen en twaalf Raden, welke vijf en twintig Per sonen te samen het Lichaam van de gansche Magistraat uit maken. LOGEMENTEN. De Gouden Leeuw. De Florentijnsche Lely. De Doelen. Het Huis van Domburg. De Hooge Deur, Den Helm. Het Wijnhuis. Graaf I.odewijk. 't Hof van Bourgondieën. Het Fortuintjen. Het Hof van Holland. De Soutkeet. VAARTEN OP ANDERE PLAATSEN. Van Middelburg op Rotterdam. Van den 1 April tot den laatsten September, alle dagen twee schepen. Van den 1 October tot den laatsten Maart, alle dagen een schip, met goed getij. Op Amsterdam. Alle weken een beurtman. Op Haarlem. Alle Zondagen een beurtman. Op Gouda. Alle weken een schip. Op Dordrecht. Meest alle dagen een schip. Op Breda, ter Goes, Heusden en alle Zeeuwsche en Bra- bandsche Plaatsen, alle Dinsdagen, met het getij. Op Vlissingen en Ter Veer. Alle uren wagens met Passagiers. Wordt vervolgd). JAN R. Th. CAMPERT. XIX. In mijn jaren was er in de Middelburgsche Korte Delft een kleine, bescheiden boekhandel. Zoon donkere, versto ven zaak in een oud stadje. Er brandde altijd achterin een wankel gas-licht en de grijze, gezette eigenaar begroette mij altijd met een soort vaderlijke genegenheid. Want wij

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 6