AARDENBURG. 6 ONS ZEELAND alle Naties, die daar dagelijks aankwamen en afvoeren, zoodat men er dikwijls vier- of vijfhonderd groote schepen zaê Maar het diep allengskens verloopen zijnde, is ze tegenwoordig in zo soberen staat geraakt, dat er de hui zen vervallen en dat ze nauwelijks de waardigheid van een Dorp meer kan bekleeden. De Kerk is een fraai Gebouw, gemaakt ten tijde, toen de Stad met wallen besloten werd, te weten onder Prins Willem I, omtrent het jaar 1574. Ook is er een aanzienlijk stadhuis. 't Aanmerkenswaardigste alhier is een zekere Kloot aan den Toorn, welke den loop der Maan aanwijst, die zeer beroemd is door liefhebbers der zeiver kunst. LOGEMENTEN. De Stad Antwerpen. De Pool. ZEEBURG OF RAMMEKENS. Als Arnemuiden onder het gebied van Middelburg stond en ook te voren, was tusschen die steden en Vlissingen hier een goede en bekwame Reede, Rammekens genaamd, zeer vermaard omdat men er alle groote schepen in zekerheid kon brengen. Om deze Haven en Schepen te beter te beschermen, heeft Maria, de Koningin van Hongarijen en Gouvernante der Nederlanden, uit de naam van haar Broeder Keizer Karei V aan het strand van Walcheren, tusschen Middelburg en Vlissingen, een Sterkte of Kasteel, Zeeburg of Blankershoek genaamd, deen bouwen. Dit Kasteel heeft aan d'eene zijde de Zee, en aan d'andere de schoone Landerijen van Wal cheren, zulks, dat het op een vermakelijke plaats gelegen is. In de grootste stormen liggen hier de Schepen dicht onder de muren, daar ze voor 't woedende onweer bevrijd zijn. In 't jaar 1573 is Rammekens door Karei van Boisot voor den Prins van Oranje met schieten tot een goed ver drag gedwongen en ingenomen. Twaalf jaren daarna, te weten in 1585 werd het, nevens Vlissingen en den Briel aan Elisabeth, Koningin van Engeland, verpand, die er odk haar bezetting in lei, welke daar zoo lang bleef totdat de Heeren Vereenigde Staten deze Plaats en de gemelde Ste den in het jaar 1616 ten tijde van Konink Jacobus, weder losten en bevrijden en aldus werd dit Kasteel weder in de macht der Staten gesteld. LOGEMENT. De Prins. 'T EILAND THOLEN. Dit Eiland is zoo groot niet als Zuid-Beveland, hoewel het nochtans vermeerderd is met dat van St. Maartensdijk, daar het weleer met een tusschenloopend water van afge scheiden placht te wezen. Nog zijn aan hetzelve mettertijd ook aangedijkt geworden de Polders van Poortvliet, Vosse- meer en Stavenisse, ieder met een Dorp van gelijken naam bezet. Op dit Eiland Tholen ligt Ter-Tholen, een der groot ste Steden van Zeeland, hebbende de vierde Plaats in de vergadering dezer Provincie, Aan haar oudheid is niet te twijfelen, schoon haar oorsprong nu niet te vinden zij. Haar naam, zoo 't schijnt, heeft ze van den Tol, dien men aldaar aan de Graven van Zeeland placht te betalen. Zij is gelegen twee mijlen van Bergen-op-Zoom, en voor eenige ja ren zeer sterk gemaakt, zulks dat ze wel onder de ver- zekerdste grenzen van Zeeland tegen alle vijandelijke aanslagen gerekend mag worden. De ingezetenen geneeren zich meest met den Landbouw. Deze Stad wordt geregeerd door een Baljuw, twee Bur gemeesters en acht Schepenen. De negende is d'eene Bur gemeester. Hier is ook een Rentmeester van de Domeinen over Tholen en Vossemeer en daaromtrent, 't geen ge meenlijk aan 't Baljuwschap dependeerd, doch is een bij zonder officie. Ook woont hier de superintendant van de Landmachten over het geheele Eiland, die twee onderma joors, een tot St. Maartensdijk en een tot Poortvliet beeft. LOGEMENTEN. 't Wapen van Zeeland. En op de Markt, en omtrent de Poorten. ST. MARTENSDIJK. Is de tweede bemuurde Stad van dit Eiland, doch kleiner dan Ter-Tholen. 't Is een klein, maar vermakelijk Stedetje, in een schoone landsdouwe en midden in 't geboomte gele gen, toebehoorende met de bijgelegene Heerlijkheid van Schemenisse, aan den Prins van Oranje, als erfgenaam van den Huize van Buren, die derhalve aldaar zijn Drost en andere officieren heeft, om de Stad te bezorgen en in zijn naam te bestieren. LOGEMENTEN. In Tromp. En vooraan bij het inkomen van de Haven. Steden der Generaliteit SLUIS. Sluis, een zeestad, gelegen drie mijlen van Brugge en vijf van Middelburg in Zeeland, 't Was een goede en rijke Stad, maar door d'oorlogen en tweedracht tegen de Brug gelingen haar macht en sterkte verloren hebbende, werd zij door den koop, met den Landsheer gedaan, onderdanig aan Brugge. Deze Stad heeft een zeer voortreffelijke Haven, het Swin geheeten, die in gansch Europa weinig haars ge lijken heeft en wel vijf honderd Schepen bekwamelijk in haar boezem kan houden mitsgaders tot haar bescherming een sterk Kasteel, daar den Hertog van Bouillon en den Admiraal Casper de Coligny, in den Slag van St. Quintin overwonnen, gevangen zaten. De Prins Maurits van Oranje heeft deze Stad in het jaar 1604, onder het gebied van de Staten der Vereenigde Ne derlanden gebracht. LOGEMENTEN. De Gouden Kroon. In Brugge. De Roode Leeuw. In Osten- de. De Stad Vlissingen. VAARTEN OP ANDERE PLAATSEN. Van Slius op Vlissingen. Alle morgens en middags een Schip, met het tij. Eertijds geheeten Rodemsberg, Jif*t een miil van Sluis en omtrent drie van Brugge, 't Is een klein Stedetje en weder stond echter op het eind van de maand Juni des iaars 1672 alleenlijk met 50 krijgsknechten en omtrent 200 Burgers, een verwoeden aanval van over de 4000 Fransche Ruiters en met een secours van omtrent 150 man versterkt zijnde, een tweeden storm van meer als 8000 man, met zulk een kloek moedigheid, doende ook zelfs de vrouwen en kinderen het hunne er toe, dat er de Franschen, de gevangenen en ge kwetsten er onder gerekend, over de duizend man voor lieten zitten. Tegenwoordig zijn er de vestingwerken al geslecht. LOGEMENTEN. In de Prins. In Sluis.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 6