2 ONS ZEELAND VRIENDELIJK VERZOEK AAN ONZE LEZERESSEN EN LEZERS. Natuurlijk hebt U familieleden en kennissen buiten de Pro vincie, van Zeeuwsche afkomst of wel volbloed Zeeuwen, Voor ons is het van belang hun adressen eens te weten opdat wij hen eens een proefnummer van ons blad kunnen zenden. Voor hen zal het prettig zijn een blad te ontvangen waarin zij van hun geboortelandje juist dat vinden, waarin zij belang •tellen. Doet U even de kleine moeite en schrijf ons hun adressen. Wij zorgen voor de rest. Bij voorbaat dank. DE ADMINISTRATIE. Abonné's, welke No. 1 van den 2en jaargang nog in hun bezit hebben, en dit kunnen missen, zullen de administratie met toezending daarvan zeer verplichten. Portokosten worden vergoed. De Administratie. LINNEN STEMPELBANDEN. Verkrijgbaar bij de Fa. Gebrs, Ritter, Nieuwe Molstraat 26 te Den Haag en bij de Administratie van dit blad Fraaie linnen stempelbanden voor den 3den Jaargang van ons blad a f 1.83. Linnen stempelbandjes voor den roman „Liefde's Jeugd droom" a f 0.90. Franco toezending na ontvangst van postwissel. De burgemeester van Zierikzee fover een goede wegenverbetering het staartje van de Vlissingsche ziekenhuiskwestie de K. v. K. in Zeeuwsch-Vlaanderen. In den ouderdom van ruim 71 jaar is vorige week te Zie rikzee nog vrij onverwacht overleden, de burgervader dier gemeente, Mr. A. J. F. Fokker van Crayestein van Ren- gerskerke. Mr, Fokker werd den 5en Augustus 1857 te Zierikzee geboren. Na de toenmalige Latijnsche school al daar te hebben doorloopen, vertrok hij in 1876 naar de I.eidsche academie tot het volgen van de studie in de rechts wetenschappen, waarin hij den 15en Februari 1883 docto reerde op proefschrift, getiteld „Over het bestuur van het Waterschap Schouwen", na welke promotie hij zich in zijn vaderstad vestigde als advocaat en procureur. Reeds kort na zijn vestiging legde het publieke leven beslag op hem en werd hij in 1887 tot lid van den raad van Zierikzee en tot voorzitter van het Waterschap Schouwen gekozen. In 1910 verkoos de raad hem tot wethouder en in 1916 werd hij door H. M. de Koningin benoemd tot burgemeester, zulks ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. D. van der Vliet. Van 1892 tot 1913 werd hij tot lid der Staten van Zeeland gekozen, die hem in laatstgemeld jaar afvaardigden naar ons Hoogerhuis, waar hij meermalen opkwam, als zich daartoe de gelegenheid voordeed, om de belangen van zijn geboortegrond te verdedigen. Veertig jaar lang bezette de overledene den voorzitterszetel van het be langrijke waterschap Schouwen, n.l. van 1887 tot 1927, toen hij wegens het bereiken van den bij de wet voorge schreven leeftijd deze betrekking, welke hem lief was, moest vaarwel zeggen. Een andere belangrijke functie nam de thans ontslapene waar in het bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, waarvan hij voorzit ter was. Deze betrekking bracht hem in nauwe aanraking wat het visschersbedrijf in Zeeland betrof. Zijn adviezen in deze werden zeer gewaardeerd hij bezat een warm hart voor de visschers, die hij mocht ontmoeten. Van zeer veel vennootschappen was hij gedelegeerd of president-commis saris en door zijn ambt als burgemeester, eerelid of be schermheer van vele Zierikzeesche vereenigingen. Zijn verdiensten in verschillende publieke lichamen wer den door de Kroon gewaardeerd, hetgeen mag blijken uit de ontvangen onderscheidingen, n.l. ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en Commandeur in de orde van Oranje Nassau. Wanneer we na vermelding van bovenstaande fata en data, ten slotte iets willen schrijven over het werk van mr. Fokker, dan treedt onmiddellijk op den voorgrond, dat hij in zijn verschillende functies veel en zeer hard gewerkt heeft, Een vlugge, bevattelijke geest, gepaard aan stoere werkkracht en groot uithoudingsvermogen, heeft hij aan den dag gelegd bij het vervullen van de diverse, lang niet altijd gemakkelijke, ambten. Mocht het in eenigszins rumoerige begrootingszittingen van den raad nog al eens warm toe gaan, hij wist altijd de gemoederen te kalmeeren en wan neer na de algemeene beschouwingen de voorzitter aan het woord kwam, had hij altijd een aandachtig gehoor. Want als weinigen bezat hij de gave om de debatten op een gegeven moment stop te zetten door aan een wetsartikel of reeds genomen besluit te herinneren, waaruit ten duide lijkste bleek dat verder geredeneer nutteloos was. Flair en handigheid had hij om de vergaderingen te leiden, niet het minst ook in de vergaderingen van Schouwen, welk water schap hij in bijzondere mate heeft gediend door zijn uitgebrei de kennis van polderzaken, waarvan ook getuigenis afleggen hetgeen hij over Schouwen schreef in het bekende werk .Schouwen van 16001900" en zeker niet minder zijn proefschrift, waarop hij aan de Leidsche universiteit docto reerde. Met mr. Fokker is een man heengegaan, die altijd mede geleefd heeft met zijn vaderstad en daarvoor meermalen belangrijke geldelijke offers bracht om nijverheid en scheep vaart, die daar kwijnden, weer op de been te helpen. Vrien delijk was hij jegens iedereen, die zijn adviezen kwamen inwinnen of zijn gunst verzochten bij sollicitaties in de een of andere betrekking, waarop hij grooten invloed kon uit oefenen door zijn verschillende connecties in publiekrechter lijke of andere lichamen. De nagedachtenis van mr. Fokker zal in Zierikzee zeker nog lang in eere blijven. X Hoewel men hier de laatste jaren geenszins blind was voor de beteekenis van het moderne verkeer en voor de eischen, welke dit verkeer aan de wegen stelt, hebben we nog lang geen ideaal wegennet. De wegen tusschen verschil lende dorpen vooral iaten nog te wenschen over, omdat ze niet in overeenstemming zijn gebracht met hun nieuwe taak en nog steeds zijn „afgestemd" op het langzame verkeer uit het einde der vorige eeuw. Gelukkig ontdekt men thans over-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2