DE ACTIE TEGEN VEERE EN MIDDELBURG *1 ONS ZEELAND 3 de levende natuur krijgen en ze zal de tuinen van oudere menschen leeren eerbiedigen, Het harken, zaaien en wieden in de frissche buitenlucht vormt een gezonde sport, zoowel voor lichaam als geest. Zonder eenige bijzondere moeite wordt de plantenkennis uitgebreid en dit mag als een welkome aanvulling van het Natuurkunde-onderwijs beschouwd worden. Bij het beoor- deelen van de waarde dient men er ook rekening mede te houden, dat, wat men in zijn jeugd leert, later gemakkelijker in practijk zal brengen, We juichen het initiatief van het Zierikzeesche Nut, dat niets dan goeds inhoudt, van harte toe. Hopenlijk zal men in andere Zeeuwsch'e plaatsen het stichten van kinderwerk- tuinen ook eens gaan overwegen. V-'-k-A door D. A. DE STOPPELAAR. Thans begon men aan de verovering van Walcheren. Arnemuiden werd ingenomen de Waalsche bezetting trok op Middelburg terug. In de haven lagen wel 400 schepen zij vielen de over winnaars in handen, voor wie het platte land zich spoedig geheel verklaarde. Dat deed den moed zwellen, zoodat Treslong, rekenende op de goede gezindheid der burgerij, een aanslag op Mid delburg beproefde. Van drie zijden viel men de stad aan een der poorten werd zelfs in brand gestoken, doch met eenig verlies van volk moest hij aftrekken. De bevelhebber der stad, Beauvoir, deed nu de stad nog meer versterken vandaar, dat men van een tweeden aan val afzag en de Vlissingers zich eerst van Veere beproefden te verzekeren. De burgerij was met hen in onderhandeling, maar nog niet tot een besluit gekomen. En terwijl de gilden in de groote kerk raadpleegden, brak 't scheepsvolk de poorten open en meer dan 200 Oranjeklanten raakten binnen. Maar de gegoede burgerij moest niets van hen hebben bang voor plundering als zij was, wierpen zij hen er weer uit en bewapenden 5 schepen ter bewaking hunner veste, zonder zich echter te verklaren voor den Prins of Philips. Van de wapenvoorraden in 's Konings arsenaal maakten zij zich meester, zoodat de Geuzen aftrokken. Toen kwamen er twee schippers uit den Briel, die de gistende gemoederen verder tegen de Spanjaarden in be weging brachten. Alsdan verschijnt Tseraerts met 60 man voor Veere. De vroedschap moet er niets van hebben de heeren worden buiten de muren gehouden. Doch de opstand neemt toe. De beide visschers weten de burgerij op te winden als er maar matrozen binnen de stad zijn, zullen zij wel gemeene zaak met hen maken. Van Cuyck zendt een bode naar Vlissingen en bij het aanbreken van den dag staat Jeannin met een aantal vol gelingen voor de poort, welke door de beide schippers en hun aanhang wordt opengeloopen. De Geuzen legeren zich in de kerk de baljuw de Rolle, ook niet mis, sluit deze, Abdijpoort te Middelburg Vervolg op ,,De Overgang van Vlissingen", zie ,,Ons Zeeland" no. 4, van 26 Januari 1929. zoodat allen gevangen zijn, terwijl hij tegelijkertijd hulp uit Middelburg ontbiedt. De Spanjaarden snellen te hulp, doch worden, waar nu het Huisje ten Halve" staat, verslagen. Met hulp der burgerij raakt Tseraerts nu binnen de stad, verlost Jeannin c. s. uit de kerk en de heele vroedschap, de Rolle incluis, die vluchtende achterhaald wordt, legt in zijn handen den eed van getrouwheid aan den Prins af. Nog binnen een maand is heel Walcheren den Span jaarden ontnomen, uitgezonderd de hoofdstad. Thans worden pogingen aangewend deze te bemachtigen de toevoer naar Rammekens wordt afgesneden, zoodat er al spoedig gebrek aan levensmiddelen ontstaat. Onderwijl blokkeert een groot aantal schepen de haven Treslong vat post aan de landzijde. Voor de plattelandsbevolking breken nu moeilijke dagen aan velen worden tot zwaar schanswerk geprest. Op de Noorddammer of Arnemuider poort heeft de eer ste aanval plaats. Zóó breekt de 7de Mei 1572 aan. An- tonie van Bourgöndië, Beauvoir en de magistraat besluiten zich tot het uiterste te verdedigen, in de hoop dat ontzet nadert. Sancho d'Avila komt de benarde hoofdstad te hulp met plm. 500 man en 26 vaartuigen, vanuit Bergen-op-Zoom. Des nachts ontscheept hij z'n troepen nabij Vrouwen polder, even ten Zuiden van 't voormalig fort den Haak. Tot aan de borst moeten zijn manschappen door 't water gaan. De Veerenaars merken niets van die nachtelijke manoeuvre en het lukt den Spaanschen veldheer ongehin derd voor Middelburg te komen, alwaar hij een vendel Walen binnenbrengt. Met de rest, van z'n legertje valt hij op de Zeeuwen aan en vervolgt hen tot de vers jhansingen van Arnemuiden. Even moeten zij daar voor het kanonvuur terug, doch, alras versterkt, wordt de plaats genomen, ter wijl de bezetting voor het grootste deel sneuvelt- Slechts

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 3