rra D ONS ZEELAND in verband staan met de litteratuur Dante en Beatrice, Petrarca en Laura, Perk en Mathilde. Hij verdiepte zich in allerlei roekelooze plannen, want. hij kende haar niet Voelt u de tragiek van dit geval De bèèstachtige tragiek Het lèèk allemaal zoo eenvoudig in de Middelburgsche Lange Delft kwam hij op een lentena middag een meisje tegen, dat hem had aangekeken en hij haar en aangezien iedereen elkander kent in provincie steden, zoo wil de legende het tenminste behoefde niets zijn verdere voornemens in den weg te staan. Deze legende echter berust op zéér valsche gronden. Ik zou bijna de paradox willen wagen dat juist in deze kleine steden men elkaar het minste kent. Het is niet om iets onaange naams te debiteeren ten opzichte van Middelburg ik con stateer enkel een feit. Nergens vindt men zooveel kringetjes en cóterietjes. Het toeval wilde dat de hij en de zij elk in een ander kringetje thuis hoorden. Daar doe je verder niets aan, dat heb je te accepteeren. of niét. Hij wensch- te het niét te accepteeren, daar schreef hij gedichten voor. Dichters, en zeker die 16 jaren tellen, hebben altijd iets op standigs, on-maatschappelijks, Dat schijnt er bij te hooren als een kat bij een waarzegster en uilen bij Athene. Dies broeide hij vele plannen uit. Ze werden allen gewo gen en te licht bevonden. Eén bleef er slechts over en dat was nou precies het meest-verwerpelijke. Hij besloot haar, als de gelegenheid gunstig was, aan te spreken. Pardon Dat hoort niet, dat geeft geen pas, zegt u U hebt vol komen en onvoorwaardelijk gelijk. Liet hoorde niet en het gaf ook geen pas, nergens niet en zeker in Middelburg niet. Maar, wat wilt ge Hij had natuurlijk een wederzijdsche kennis in den arm kunnen nemen, maar dan had hij den nood zijns harten moeten blootleggen en dat kon niet Dat is op dien leeftijd eenvoudig onmogelijk En overigens wachten tot het toeval Dat wenschte hij niet, daar was hij te jong en te ongeduldig voor. Dat kon maanden en jaren duren. Néén, er was maar één middel aanspreken. Natuurlijk besefte hij ten volle het gewicht van deze even- tueel-te-volvoeren daad. En dat gewicht leek hem zelfs niet onverkieslijk. Tenslotte was het alleen een zaak die hun bei den aanging, waar niemand iets mee te maken had (voelt u de romantiek?). Met een dergelijke daad zette hij alles op één kaart. Als ze néé zei en stug doorliep was alles ver loren, voorgoed. Dan moest hij voortaan straatjes omloopen als zij er aankwam want haar spottende, hoonende of vijan dige blik zou hij niet kunnen verdragen,'als ze ja zei en het ging, zooals hij zich dat in z'n stoutste droomen bést durfde voor te stellen, wél, dan zouden ze samen wel een middel vinden om dit alles tot een bevredigende oplossing te brengen. Hij besloot het avontuur te wagen, de sprong in het duister Nou moet u echter niet denken, dat zooiets maar een-twee drie ging. Hij wist weinig van haar af. Zijn eenige kennis van haar bestond uit het onweerlegbare feit, dat hij haar sinds dien eenen middag eiken dag op hetzelfde uur tegen kwam in. de Lange Delft, dat zij hem aankeek zooals hij haar. Dat was elke keer weer een spannend spel daar kwam ze aan. was ze 't ja. dichter en dichterbij. zou ze hem zien Waarom kijkt ze nu niet Nee, ze ziet niks, beroèrd. Maar op het allerlaatste moment sloeg zij de oogen op en keek hem aanHet was voorbij Om dat moment draaide de dag, het was in die tijden de spil van zijn denken. Maar als hij haar dan toch eiken dag tegen-kwam, waarom stortte hü zich dan niet in het voor genomen waagstuk Daar waren omstandigheden, die de tragiek van het geval nog ijselijker maakten en tot in het wanhopige accentueerden. Ten eerste Zag hij haar nooit alleen, altijd wandelde zij met een paar vriendinnen, een zuster, enz. en ten tweede de dagen werden lichter. Ieder een zou het zien en dat mocht niet. Ik hoop dat u zich met mij de „amoureuse perikelen" kunt voorstellen die onzen held het leven zuur maakten. In som bere buien verdiepte hij zich intensiever in een aangebeden 5 boek of hij zwierf buiten Midde'burg door de velden, verliefd en zulks schijnbaar hopeloos. Het is het noodlot van den mensch dat hij een ideaal wil bereiken. Hoe dichterlijk- gestemd onze held ook was, hij wilde toch meer dan één lepel per dag oftewel één oogen-blik. En zie de dag kwam dat de goedertieren goden hem gunstig gezind bleken. Het was natuurlijk juist op een mcmert, dat hij er het minst op rekende. Op een avond was hij er even uitgeloopen. Om ergens een boek te halen bij een vriend of iets dergelijks. Het regende miezerig en de Middelburgsche straatlantaarns waren in dien tijd wankel en flakkerend van licht. Tusschen twee'lantaarns kon men een moord begaanniemand die het zien zou. De Korte Delft was eenzaam, stil. Van den eenen kant kwam hij, van den anderen. maar, dat was ze Hij zag het aan den regenjas, die hij kende, het figuurtje, de kleine, kordate stap. Het bloed schoot raar zijn hoofd. Nü of nooit Dit was zijn kans ,die zou zich nooit meer zoo prachtig voordoen. Ze passeerde hem. Had ze hem aangekeken In de donkere straat had hij het niet kunnen zien, maar te oordeelen naar den maatslag van z'n hart, kón het niet anders. Even weifelde hijWanneer je weken en we ken op een gelegenheid wacht en zij doet zich eindelijk voor dan kun je niet dadelijk handelen, dan moet je even de plot selinge beroering laten bezinken, maar de verlokking van het avontuur was te sterk. Hij keerde op zijn schreden terug en. Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Schelde-Zender Vindt u het interessant, te hooren dat een misdadige, onbekende hond Zondagmiddag in 's Heer Abtskerke een bloederig drama aanrichtte. Het dier vermoordde 22 schapen, die vreetzaam in een weide graas den. De politie zoekt naar den viervoetigen dader en naar zijn tweevoetigen eigenaar. dat 15 Maart 1929 de vrede van Aardenburg gesloten is. Toen werd n.l. besloten het Burger Gast- en Weeshuis op te heffen en de gezamenlijke waarde van deze instelling, ten bedrage van 7 a 8 ton, te verdeelen onder de verschil lende armbesturen. Vermoedelijk zal er thans geen onver togen woord meer in Aardenburg vernomen worden. dat voor rekening van de coöperatieve suikerfabriek Sas van Gent bieten gekocht worden voor 16.25 per 1000 Kilogram. dat vele inwoners van Goes, wegens het sluiten der vorige, particuliere badinrichting, al 3 maanden de gele genheid misten tot baden. Als de gemeente niet opschiet met den bouw van een reinigings-inrichting, krijgt de kwa lijk riekende Oostvest daar ter plaatse ongetwijfeld con currentie. dat Philips' Gloeilampenfabrieken voornemens zou den zijn in Terneuzen een groot verzendhuis te vestigen in verband met den afzet harer producten naar Engeland. dat de strenge koude te Bruinisse enorme schade aan richtte. Aan duizenden guldens mosselzaad ging verloren. De Bruinisser visschers zien met bezorgdheid de toekomst tegemoet. dat de Ned. Spoorwegen dit jaar weer vacantiekaar- ten uitgeeft. Ze zullen geldig zijn van 29 Maart tot en met

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 5