ONS ZEELAND Ritthem. B. J. DE MEIJ. Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten Abonneert U op dit blad 4 Hierboven geven wij een foto van het dorpje Welzinge, dat lag aan het vaarwater de Welzinge, waarin het oude kanaal van Middelburg uitliep. Genoemde foto is gemaakt naar een teekening, voorkomende in de Kroniek van Smalle- gange. Het dorp Welzinge lag in 't ambacht Welzinge, thans een deel van de burgerlijke gemeente Ritthem. In 1240 reeds werd door den bisschop van Utrecht melding gemaakt van de Ecclesia (kerk) S. Mariae in Welsinghen. vaak gelegd worden. Zoo werd in 1526 zulk een dijk gelegd dwars door 't dorp Welzinge, waardoor de tegenwoordige Welzingsche polder ontstond. Wij zeiden reeds, dat tijdens de Spaansche troebelen de kerk van Welzinge ten deele werd verwoest. Langen tijd •bleef zij als een ruïne liggen om ten laatste geheel te ver dwijnen, toen de steenen en het puin gebruikt werden tot versterking der dijken en tot verbetering der laagliggende slijkwegen. WW In de 14de, 15de en 16de eeuw was het ambacht in stukken verdeeld, die aan verschillende personen behoorden. Het eene na 't andere stuk ambachts werd door de stad Middel burg gekocht om het ten laatste geheel te bezitten (1560 15791632). De stad had besloten Welzinge te koopen ,,coste wat zij costen moegh" om steeds beveiliging te heb ben voor haar uitweg naar zee. In 1678 begon Middelburg haar vele heerlijkheden te ver- koopen tot delging der schulden, Welzinge kwam vervolgens aan verschillende families. Thans behoort het aan H. J. Ba ron van Doorn van Westcapelle, wonende te Brussel, die behalve Westkapelle en Welzinge, ook het aangrenzende Nieuwerve bezit. Op de teekening zien wij het kerkje met toren en eenige woningen. Verder een ouderwetschen zoogen. standaard- of staakmolen, en in de verte het fort Rammekens, dat vroeger geen wallen had. Ook zien wij het Welzingsch haventje, waarin 2 schepen liggen. Aan de overzijde van 't water De Welzinge lag het eiland St. Joosland, later door inpoldering vergroot en ten laatste in 1818 met Walcheren verbonden. De Welzinge slibde langzamerhand dicht. Bij gedeelten werd zij ingepolderd. Het laatste deel, de Schorerpolder, in 1860. De stad Middelburg had in 1817 reeds een kanaal gekregen naar 't Veersche Gat. Toen 't eiland N. en St. Joosland nog niet bestond, was er van Arnemuiden tot Welzinge en tot Zuid-Beveland een groote watervlakte, terecht toen ,,Het Vlakke genoemd. De aangrenzende landen hebben veel geleden van watervloeden, grondbraken en dijkvallen. Een slaperdijk, vroeger den meer typischen naam van zorgdijk of „waerdijck dragende, moest Daar in de 17de eeuw de Welzingsche polder eenige malen invloeide, werden de enkele huizen door de bewoners ver laten en thans ziet men geen enkel spoor meer van t dorp. Langen tijd wist men zelfs zijn plaats niet meer. Door nauwkeurige onderzoekingen hebben de heeren A.* Walrave en F. P. Polderdijk in 1893 kunnen aanwijzen waar de kerk gestaan heeft. Het opgraven van fondamenten, stuk ken scaliën (leien) en geraamten op het oude kerkhof waren voldoende aanduidingen. Een paar jaar geleden stuitte men bij het draineeren ook op fondamenten. Volgens het register van het bisdom Utrecht werd in 1330 tot pastoor te Welzinge benoemd Johannes van Welzinge. De laatste pastoor was Augustus Fabrus, die in 1547 werd aangesteld. Na de Hervorming behoorde Welzinge kerkelijk tot Rit them. Het wapen van 't ambacht Welzinge is een schnd van azuur (blauw) uit welks onderkant zilveren vlammen op stijgen met een gevierendeeld vrij kwartier van goud m den linkerbovenhoek. In ieder deel een leeuw, twee van sabel (zwart) en twee van keel (rood) overhoeks geplaatst, zijnde de wapens van Henegouwen en van Holland. het voorjaar, koop tijdig een pot

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4