Babies teere huid Om het bezit van Goes en Middelburg KON. DRUKKERIJ G. W. DEN BOER Levert alle soorten DRUKWERK ONS ZEELAND 7 door D. A. DE STOPPELAAR. III De Vlissingers waren na Tseraerts mislukte operaties, die wij in ons vorig artikel verhaalden, ten hoogste verbolgen en sloten hem en de zijnen buiten de stad. Na eenigen tijd weet hij echter binnen de veste te komen. Met méér succes slaagt de toeleg van de Rolle en de Rijk tegen Zierikzee. Deze plaats had een garnizoen van 400 Wa len den 8en Augustus gaat de stad over op voorwaarde, dat zij Oranje als stadhouder van Philips erkent. Niemand zal van zijn ambten ontzet worden een ieder wordt lijfsbehoud gewaarborgd, 'n Nieuwigheid bij dezen overgang is wel de bepaling, dat niemand ten aanzien van den godsdienst zal worden lastig gevallen, m. a. w. de Katholieken mogen hun godsdienst blijven uitoefenen, terwijl hun geestelijken en kloosters geen overlast mocht geschieden. Oranje bekrachtigt deze bepaling en de dappere Lieven Keersmaker, wiens goederen door Alva geconfisceerd zijn, wordt bevelhebber der stad. De Waalsche bezetting wordt nu veroorloofd met de wapens af te trekken, maar de Spaansche schepen, welke in de haven liggen, blijven in handen der Zeeuwen, Onderwijl zet Alva het beleg van Bergen voort zijn zoon doet Mechelen een schrikkelijk lot ondergaan. Maar de moed der Zeeuwen wankelt niet Na den mislukten aanval op Goes legert Tseraerts zich te Zoutelande thans is Fortuna hem gunstig en weet hij den vijand te verslaan. Dan hervat hij 't beleg van Goes en heel Zuid-Beveland wordt door Zeeuwsche schepen geblokkeerd. Met groote overmacht wordt de stad nu ingesloten, spoe dig worden bressen in de muren geschoten en vindt de be storming plaats. Doch de belegeraars worden zóó heftig ont vangen, dat zij met achterlating hunner stormladders moesten afdijnzen. En tens snelt op Oranje's bevel te hulp. Doch diens troe pen zijn tuchteloos en stichten meer verwarring dan nut. Daar Alva inziet, dat het behoud van Middelburg nauw aan dat van Goes verbonden is, dirigeert hij van uit Antwer pen schepen deze worden echter door Worst terugge dreven. De oude en onverschrokken Mondragon onderneemt nu zijn uit militair oogpunt bewonderenswaardige poging tot ontzet over land. Met 3000 man verlaat hij Bergen op Zoom en trekt onder aanwijzing van een Spaanschgezinde Zeeuw, Blommaert, over killen en verdronken land naar Zuid-Beve land. Meer dan 4 uur marcheert men tot aan 't middel, tot aan de borst door het water. Een ieder draagt een zakje met kruit en beschuit op 't hoofd of om den hals. Op dien stouten tocht verdrinken enkele soldaten de overigen be reiken tegen den avond Krabbendijke. Aan de belegerden geven zij hiervan kennis door middel van seinen, als zij den zeedijk bij Valkenisse bereiken, 'n Panische schrik bevangt de Geuzen, die naar hun schepen vluchten 700 man worden echter achterhaald en bijna allen in de pan gehakt. Mondragon met gejuich in de stad ont vangen, geeft terstond last de vestingwerken te vernieuwen en keert dan naar Brabant terug.1) Entens vlucht met de zijnen naar Veere vandaar poogt hij in gemeenschap met Tseraerts Arnemuiden te verras sen. Dit plan mislukt door het te vroeg afschieten van 'n geweer. Beiden weten dan niets beters te doen dan 't platte land af te loopen en de landhuizen van den bisschop van Middelburg en van Water lander te plunderen hoogstwaar schijnlijk uit woede over het mislukken eener nieuwe poging ter verovering van Middelburg.2) Donderdag 28 Maart vierde de pluimveevereeniging V. P. Z. afdeeling Walcheren haar 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum plaatsen we hier de foto's van den voor zitter de heer J. Kraamer, dierenarts te Koudekerke en van den secretaris de heer K. Meertens te Middelburg, aan wien het te danken is dat de vereeniging in Walcheren tot zulk een bloei geraakte. Die tegenspoed wekt opnieuw tegen Tseraerts misnoegen, dien men van kwade trouw beschuldigt, temeer daar zijn broeder zich in Spaanschen dienst bevond. Mismoedig draagt hij nu z'n post aan Jacob Smit over. In geschrifte verdedigt hij z'n gedrag, waarbij hij zijn lasteraars uitdaagt, hem bij den Prins aan te klagen, voor wien hij zich wil rechtvaar digen. Daar echter niemand zulks doet, vindt de laatste geen reden hem te ontslaan.3 Hooft zegt Al zijn schuld lag daarin, dat hij geen lendenen had naar den last, want hij was op verre na niet opgewassen om 'met ongeoefend volk tegen oude soldaten en ervaren Hoplieden op te wegen, of zulk een woesten hoop volks in toom te houden." 4) Mondragon's stoute tocht had onder de Zeeuwen groote beroering gewekt toch versagen deze niet honderden, ja duizenden treden tot de Zeeuwsche gelederen toe.5) Is de toestand te land niet zoo gunstig, op 't water ligt der Zeeuwen kracht. Cornelis Klaassen weet over Sluis eenige schepen te nemen, terwijl Keersmaker een vijande lijke vloot voor Holland bestemd, terugslaat en in Bergen op Zoom opgesloten houdt. Dan waagt Worst het de Spaansche schepen bij Ramme- kens aan te vallen 'n roemvolle overwinning valt hem ten deel. Tot onder het geschut van Rammekens weten zij door te dringen. Zóver reikt hun durf, dat zij zelfs voor Antwer pen schepen kapen en zich in de stad wagen De Veere- naars verbranden in de haven van Middelburg het admi raalschip van Beauvoir de Vlissingers vernielen nabij Ar nemuiden eenige bodems van Medina Celi. De Zeeuwen beheerschen dus volkomen de waterwegen. Toch is de situatie uiterst wankel Schouwen met Zie rikzee zijn voor Oranje, Zuid-Beveland met Goes voor Alva; op Walcheren woeden het prinsgezinde Vlissingen en Veere tegen 't Spaansche Middelburg en Arnemuiden. Ongelooflijk is 't aantal burgers en edelen, welke in dien tijd opgehangen of verdronken zijn. 7) Ondertusschen zoekt Oranje naar bondgenooten in den Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voorzichtig in met Purol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purol- strooipoeder. Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purolpoeder bus 60 ct. Lange St Pieterstr.F 33, MIDDELBURG

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7