©TKOMiN KLUNEN 5T00MU1A55CHERÜ Historische crimineele gevallen en avonturen iClkliL. AUG.BiER£N5 DORDRECHT VRAAGT T^RiEF Afhaaldiensten te Goes, Zierikzee, Middelburg, enz. Bij het schrijven op advertentiën wordt men beleefd verzocht Ons Zeeland te vermelden 20 ONS ZEELAND IV. Een avontuur onder Lodewijk XIV. Het kan eensdeels verwonderen, dat in vroeger tij den, toen het aantal menschen zooveel geringer, de wereld practisch zooveel kleiner en de te nemen voor zorgen zooveel gemakkelijker te treffen waren, toch zoovele avonturiers succes hebben 'gehad met de pogingen die zij deden om zich te doen doorgaan voor anderen dan zij waren. Anderzijds dient men te bedenken, dat afstanden, die nu nau welijks bestaan dank zij telegraaf, telefoon, auto mobielen en last not least vliegtuigen, destijds afstan den van beteekenis waren. Men bedenke eens wat Frederik van den Paltz, die zich na zijn vlucht uit Bohemen te s Gravenhage in veiligheid, maar ver van het Boheemsche land gevoelde, zou hebben gezegd als men hem had verteld, dat nauwelijks drie eeuwen later het oogenblik zou komen, waarop men, in Praag staande, zou kunnen spreken met iemand in 's Graven hage, en dat deze verstaan zou worden als stond men naast elkander in dezelfde kamer Het was juist dit gebrek aan verkeersmiddelen van den tegenwoordigen tijd, dat de afstanden, die voor ons nauwelijks meer tellen, lang maakte, hetwelk het ervaren avonturiers gemakkelijk maakte om te slagen in hun opzet. Zoo een avonturier was gedurende de lange regeering van Lo dewijk XIV, den Zonnekoning, een zekere graaf de Bucquoy. Hij was geboren te Champagne zijn slecht verzorgde opvoeding deed geen enkele der in geboren gebreken verdwijnen. Hij verwisselde met hetzelfde gemak van beroep als van kleedingstukken, ook dan, wanneer de eischen, aan deze beroepen te stellen, diametraal tegenover elkander stonden. Zelfs poogde hij met een schijnheilig gezicht op een goeden dag in Parijs een geestelijke orde te vestigen, maar hij mocht nog zoo slim zijn, dit gelukte hem niet. Zelfs bracht deze onderneming, want iets anders viel er bij hem niet in te zien, de politie op zijn spoor. Aanvanke lijk diende het geluk hem, want men hield hem voor een ander men hield hem voor den chef van rebellen uit een district in de Provence, en toen hij aangaande deze opstootjes z n onschuld kon bewijzen, moest men hem wel vrijlaten.. Maar al spoedig liep hij opnieuw in den val hij werd opgesloten in For-l'Eveque, de be kende gevangenis van de Rue St. Germain l'Auxerrois te Parijs. Hij werd er niet lang gevangen gehouden, want in hetzelfde jaar, dat men hem insloot, in 1704, ontvluchtte hij. Dat ging vrij gemakkelijk in zijn werk. Een der sol daten, met zijn bewaking belast, had hem gezegd, dat een ander gevangene was ontsnapt door het venster T)Iv||v| jK.' 1742 OPGERICHT van den naburigen graanzolder, dat uitzag op de zgn. Vallée de Misère, maar dat hij zijn dood had gevonden, doordat hij angstig werd, ziende de hoogte, die den graanzolder van den beganen grond scheidde. Het eer ste werk van de Bucquoy was nu om zich ten aanzien van de kamer, waarin hij vertoefde, te oriënteeren. Al spoedig ontdekte hij, dat de graanzolder vlak nabij zijn kleine cel was, en dat daar tevens de meubels van het huis waren opgeslagen. Op een dag wendde hij voor ongesteld te zijn hij beweerde, dat slechts fris- sche lucht hem zou kunnen bijbrengen en bracht er den gevangenbewaarder toe hem eenigen tijd rond te voeren in de buitenlucht. Daar zag hij, dat de soldaat waarheid had gesproken dat inderdaad het venster van den graanzolder uitkwam op de Vallée de Misère- Hij moest erkennen, dat de hoogte vrij aanzienlijk was, en dat al die ijzeren ramen, over geheel den muur muur verspreid, een afschrikwekkend uiterlijk had den. Maar hij was een stoutmoedig man hij rekende op geluk en koelbloedigheid, en hij zette zich aan het werk. Tot zijn ongeluk bevond hij, dat de deur, die zijn cel van den graanzolder scheidde, vrij stevig was, terwijl hij geen enkel werktuig tot zijn beschikking had. Hij achtte nu geen ander middel aanwezig dan om deze deur te verbranden. Hij vroeg den portier om hem gelegenheid te geven zelf zijn eten te koken daar voor kreeg hij eieren, kolen en de noodige middelen om het vuur aan te steken. Het mocht eigenlijk wel niet, maar hij betaalde rijkelijk, en het geld heeft ten allen tijde bij de ontsnapping van ge vangenen een groote rol gespeeld. Hij stak nu den brand in de zaak hij had niet meer noodig dan een gat in de deur, dat hem gelegenheid gaf er door te kruipen. Het water, dat hij bij de hand had, was voldoende om den brand te blusschen. Slechts bleef een geweldige rook in de kleine cel hangen, en het kostte hem eenigen tijd, voordat hij van den invloed daarvan geheel was bijgekomen. Hij bereikte nu spoe dig den graanzolder hij had tevoren van zijn matras stukken gesneden, die hem toestonden zich naar be neden te laten zakken. Het bleef een gevaarlijke on derneming vijf of zes verdiepingen hoog moest hij dalen langs de grillige ijzeren vensters, waarbinnen hij ongetwijfeld een schaduw moet hebben geworpen, maar hij kwam gelukkig in de Vallée de Misère neer werd weliswaar door eenige vroegtijdige kooplieden opgemerkt, die hem echter met rust lieten. Hij kwam in Parijs, ging in een café wat gebruiken, maar aange zien hij hoorde praten over zijn slecht uiterlijk en zijn slechte kleeding, achtte hij het verstandiger om de wijk naar elders te nemen. Zoo kwam hij bij een fami lielid van een zijner domestieken, zocht van daaruit naar een toevlucht, waar hij zich een negental maan den verborgen hield. Hij wendde zich tot den koning met een verzoek om gratie, die hij niet kreeg hij ge voelde eindelijk uit Frankrijk te moeten verdwijnen, koos echter zijn tijd slecht en werd te Fère gevangen genomen en opnieuw naar Parijs gebracht. Ditmaal sloot men hem in de Bastille op, en algemeen werd erkend, dat een ontsnapping uit de Bastille tot de onmogelijkheden behoorde. De Bucquoy echter viel te rekenen tot die stout moedige persoonlijkheden, die op dit punt het onmoge lijke niet kennen. Hij werd gebracht naar een toren van de Bastille, genaamd de Basinière, aldus geheeten naar den naam van een vroegeren gevangene. Later kwam hij in lager gelegen vertrekken, en maakte er kennis met medegevangenen. Met hen beraamde hij plannen om gemeenschappelijk te ontsnappen, maar zij bleken zijn stoutmoedigheid niet te bezitten, en

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 20