ONS ZEELAND UIT EEN JEUGD Herinneringen aan Zeeland 6 meisjes te samen waren. Maar dit was op het platteland een noodzakelijkheid, die als zeer ongewenscht werd be schouwd. Zoo lezen wij in de „Ordonnantie van de School- ordeninge" van de Staten van Zeeland (1583) dat er af zonderlijke scholen voor jongens en meisjes moeten zijn „ende daer 't selve niet doenlick en is, dat de selve Knecht- kens ende Dochterkens niet alleenlick in Bancken, maer oock in de plaetsen inder scholen, ende daer buyten, soo vele mogelijck is, van malkanderen gescheyden worden". Zooals men ziet, het schoolmeesterschap was in dezen tijd geen zeer benijdenswaardig baantje. En het was dan ook geen wonder, dat er meestal op het platteland gebrek aan onderwijskrachten was. In het volgend artikel een en ander over de onderwijs methoden. J) Materiaal ontleend aan P. A. de Planque „Valcooch's Regel der Duytsche Schoolmeesters". Het sonnet van Anna Bijns is o. a. te vinden in Dr. J. Sterck „Van Rederijkers kamer tot Kinderkring", (Wordt vervolgd) door JAN R. Th. CAMPERT. XXV. Vlissingen. Het is een kwestie van persoonlijken smaak, maar ik ben niet erg gecharmeerd op Vlissingen, Misschien zou ik er anders over denken, wanneer deze plaats niet toevallig op Walcheren lag. Temidden van deze rust en arcadische stilte past een moderner-georiënteerde stad slecht. Zij springt uit het kader, men weet er geen weg mee. Want zie wij komen van Veere, van het grijze en ver geten stadje Veere met z'n breeden, stompen toren, met zijn juweeltje van een stadhuis en wij gaan over Middelburg, welks lof ik nu al voldoende heb gezongen, naar Vlissingen, over den ouden en bekenden Vlissingschen weg, die intus- schen véél veranderd moet zijn. Ook deze weg paste zich aan het moderne verkeer aan er rijdt zelfs een electrische tram. Maar hoe geheel anders moet dat in vorige eeuwen zijn geweest. Toen stonden hier de prachtige, statige buitens der pa triciërs, wegschuilend onder de hooge boomen, toen reden langs dezen schaduw-rijken weg de elegante karossen met hun gracieuzen inhoud of men zag langs het zandpad een edele cavalcade van jonge patriciërs op nobele paarden. En somtijds kon men tersluiks op de landwaarts-buigende zijwegen tusschen de hooge en groene hagen een speelsch en éven liefelijk tafreel aanschouwen. Tegenwoordig rijdt er, zooals gezegd, een electrische tram en dat zegt alles en er is een va-et-vient van auto's en fietsen, gelijk overal elders in Nederland. Het is wonderlijk hoe snel een mensch zich daarbij aan past. Onder Middelburg wandelend ergert men zich er aan en men duldt ternauwernood het goedige, puffende stoom trammet je, dat als aemechtig den Vlissingschen weg snijdt. Men kijkt een tikje verbaasd naar de keurige, af-fe huis jes jawèl mét voor- en achtertuintje die langs de kanten staan geschaard zoo dóór-en-dóór degelijk en Hol- landsch-fatsoenlijk, dat men onverwacht maar zéér overtui gend een onbedwingbaar heimwee voelt opkomen naar de plechtige ernst der vroegere buitenhuizen. Maar eenmaal bij Oost- en West-Souburg gekomen zijt ge bekeerd. Dan is uw oog gewend aan de „geneuchten" van het hedendaagsche leven en dan bemerkt gij plotseling dat dat wandelen toch maar héél langzaam gaat. En in uw eenmaal zoo rustige en onbewogen ziel wordt een onrust wakker en gij vindt nauwelijks den tijd om even te vertoeven voor het gedenkteeken van Marnix van St. Aldegonde, aan wien wij ons prachtig volkslied te danken hebben en aan hém alleen, verstaat gij Met verdere histo rische speculaties houd ik mij niet op Ik groet u, o Marnix, die ons een lied schonk schoener en brandender dan ik er één ken. Maar daar blijft het dan ook bij, want voordat gij het weet, zit gij in het veel-gesmade electrische trammetje en rijdt naar Vlissingen. Ziet ge zóó zwak is de mensch en zóó machtig is de invloed der stad. Ik laat me niet wijs maken, dat Middel burg een stad is, dat heb ik nooit willen gelooven en ik zal sterven in dat ééndere, gelukkige besef. Middelburg is een plaats, een oord, al wat gij maar wilt, maar een stad is het niet Vlissingen wel Dat merk je dadelijk als je er binnen komt. Er hangt een geheel andere sfeer en een sfeer die ik direct herken. Een ongewone bedrijvigheid treft het oog en ook het uiterlijk van deze plaats verraadt veel. Zie de tramrails, de arbeiderswijken, de havens en zie vóór alles de Schel- defabriek, die met zijn kranen en gebouwen hoog boven al les uitsteekt, die domineert, waaraan Vlissingen onderwor pen is. Deze grauwe kolossus van ijzer en glas beheerscht Vlissingen en schrijft haar zijn wet voor. lederen dag dreunt daar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat het jagende lied van den arbeid, indringend en on-onderbroken. En gij ontkemt er bezwaarlijk aan, het grijpt u in zijn machtigen, knellenden greep en gij zijt vergeten hoe dit alles vroe ger was Maar Vlissingen heeft meer. Het heeft de zee en het heeft boulevards, waar het des zomers goed flaneeren is, daar zou ik u vele staaltjes van kunnen vertellen. Vergis ik mij Of maakt zelfs de zee hier een zakelijker indruk Groote stoomers varen af en aan, een visschers- boot zeilt uit. Hier weet men wat het water waard is en waartoe het den mensch dienen kan. Het heeft alle poë tische glans verloren. Het is onderdeel van het geheel, het past binnen het noodzakelijk verband. Vlissingen heeft dit water noodig als een mensch water en brood. Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Schelde-zender Vindt u het interessant, te hooren dat te Goes de vorige week inschrijving werd gehou den voor verpachting van het Schuttershof (stedelijke schouwburg). Er waren nul inschrijvers. Of het tooneelle- ven etc. in de hoofdstad van Zuid-Beveland ook bloeit dat men in Arnemuiden dezer dagen, tengevolge van de langdurige droogte, gebrek aan drinkwater had. dat te Middelburg een werkman, die in de Abdij bezig was met het afbreken van een stelling, uit een hooge goot op straat viel. De man bekwam een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. dat voor den kantonrechter te Goes 11 winkeliers moesten verschijnen omdat ze, ondanks het uitstalverbod,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 6