ONS ZEELAND Zeeuwen tegen Spanjaarden 3 Links Ds. Scheele te Biezelinge herdacht dezer dagen zijn 25-jarig ambtsjubileum. In de Geref. Kerk hield de jubileerende predikant een herdenkingsrede voor een tot in alie hoeken gevuld gebouw. Rechts Het huldigings-comité. door D. A. DE STOPPELAAR. IV. Onderwijl maken de Zeeuwen zich meester van Sint- Maartensdijk en beproeven een aanval op Tholen. Schoone- wal, de Rijk en andere bevelhebbers landen daartoe met 1600 man tusschen Bergen op Zoom en Tholen, waar zij zich pogen te verschansen. Overvallen echter door den wakkeren Mondragon, moe ten zij vluchten. Tijdens 't aftrekken steken zij den dijk door, welke opening sedert het Geuzengat is genaamd. Versterkt door de Rolle, den Veerschen burgemeester, wordt een nieuwe aanval ondernomen. Maar de Spaansche veldheer weet hen te verslaan daarbij vinden Schoonewal en de Rolle, benevens 700 Zeeuwen, den dood. De Rijk tracht zwemmend te ontkomen, doch vruchteloos. Hij valt in 's vijands handen, die hem echteren dat is iets bijzon ders in dezen tijd 't leven laten, in de hoop veel gehei men daardoor te kunnen vernemen. Sint Maartensdijk wordt nu door Mondragon hernomen. „Indien de oorlog in dit gewest", zoo schrijft Alva den Konmg, „tegen een ander vorst gevoerd ware, hij zou reeds lang geëindigd zijn, maar het is ontstellend, hoezeer het aantal muiters toeneemt, hoeveel er ook om hals gebracht worden". 2) Sancho d'Avila zit ondertusschen te Middelburg opgeslo ten zóó zeer zelfs, dat hij geen enkel bericht naar Brussel weet te zenden. Daar acht men den toestand der Spanjaar den van dien aard, dat men rekening houdt met de volledige ontruiming van het heele gewest binnen een achttal dagen. Maar eenige Zeeuwsche schepen verlaten hun post tot achtervolging van enkele Spaansche, die zich vanuit Enge land naar Vlaanderen begeven. Zoo ziet men, dat onze voor ouders op 't stuk van organisatie van den opstand 't nog niet ver gebracht hadden. En daardoor lukt het de Spanjaar den van uit Middelburg krijgsmateriaal naar Goes te zen den tegelijkertijd beproeft d'Avila den terugtocht naar Antwerpen te ondernemen. Dan valt Ewouts Worst is inmiddels overleden hem aan, zoodat hij, na 'n hevig treffen bij Kruiningen, tot den te rugtocht moet besluiten. Jan de Moor, bekend uit ons vorig stuk, wordt, terwijl hij de scheepsraad op 't Admiraalschip bijwoont, door een kanonskogel het hoofd weggenomen ook de Admiraal, door splinters aan 't hoofd gevaarlijk verwond, bekoopt deze ontmoeting met den dood. Doch niets vermag der Zeeuwen moed te stuiten 6 Juni, als d'Avila weer opzeilt, hervatten zij dadelijk 't gevecht. Wel behalen zij menig voordeel, doch 't valt niet te verhin deren, dat de Spaansche admiraal een deel zijner vloot vei lig binnen Antwerpen brengt. 3) Inmiddels overlijdt de gouverneur van Vlissingen en Ka- rel van Boisot, 'n Brusselsch edelman en trouw aanhanger van Oranje, volgt hem op Joan de Jonge, meestal Doctor Junius van Antwerpen genaamd, wordt bevelhebber van Veere, inplaats van de Rolle, die voor Tholen sneuvelde. De Vlissingsche gouverneur laat om zich aan de land zijde te versterken aan den hoek van den dijk, die den ingang van Middelburg's haven bestrijkt, 'n bolwerk opwerpen de boeren uit den omtrek bieden hem daartoe de behulpzame hand. Weliswaar tracht nu Anthonie van Bourgondië dat pas opgerichte werk te vernielen, doch een kanonskogel af gevuurd door een der Geuzenschepen, doodt hem. Dan wordt zijn volk teruggedreven en 't aangevangen werk voltooid. En nu gaan de plaatselijke Zeeuwsche hoofden van den opstand gezamenlijk te werk de gouverneurs van Vlissin gen, Veere en Zierikzee zullen Rammekens den Spanjaarden ontrukken. Om de juiste actie hunner bewegingen te camou- fleeren, zenden zij op 30 Augustus een aantal gewapenden op Arnemuiden af de toeleg gelukt 'n Deel der bezettin gen van Middelburg en Rammekens snellen te hulp, zoodat in 't fort slechts 70 man onder 'n vaandrig achterblijven, terwijl de bevelhebber dier sterkte ter genezing zijner won den zich in de hoofdstad bevindt. Bliksemsnel sluiten nu de Zeeuwen, ontzet uit Antwer pen vreezend, Rammekens in zoowel te water als te land, ondermijnen de muren om die in de lucht te doen vliegen en alsdan storm te loopen. Na 5 dagen zijn de mijnen gereed, de stormladders door den Zierikzeeër van der Ende ge- HET NATUURLIJK EMSER-ZOUT is alleen verkrijgbaar in re/VreJ vierkante glazen flacons Prijs per flacon f 1.20

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 3