ONS ZEELAND UIT EEN JEUGD Herinneringen aan Zeeland 6 ze zêllef mangels, jaopjespeeën in katoenmeel. In ie kamde ze zêllef.... As ter femielje was, moste ze mee nae' de vette beêsten. D'n doomnie eit 'n ook wel es mee nae' 't vèstal 'esleept, ma' die was benauwd vo' z'n schoenen in vo' z'n zwarte jas.... Vo' de spetters, begriep je? In Jaonus lacht, in 'k lache mee, ma' noe nie' alleênig, omda' 't mooi weer is. M'n zie d'n doomnie deu' 't vèstal scharrele, benauwd vo' de spetters Stille noe, zei Jaonus.... Noe ka' je wè' begriepe, da' Jaonus graeg in 't vèstal was, om z'n beêsten te zie groeien. In somties bleef 'n daer 'n 'eêlen tied.... dan waeren z' 'n op d' ostie bienae vergete, in as z' ete moste zei de vrouwe tegen eên van de meissen gae jie je vaoder es uut 't vèstal 'aele. In Zondags, as d' aore nae de kêrreke waere, dan zat 'n soms 'n 'eêlen dag achter de beêsten in om d'n tied deu' te kriegen knauwde 'n dan de beentjes die t'n nog in z'n zak ao Noe dan, op n goeien dag, in 't vroege vojaer, daer is Arjaon wir es kwiet. In 't oor a' donker.... in ze motte gae ete. Wae' zit je vaoder, vraegt de vroüwe an de jongers. Zeker in 't vèstal Alia Jaone, gae jie 'n es 'aele In Jaone nae 't vèstal, mit de tuterlampe. Arjaon zit op 'n bos stroo, achter de beêsten, in deu' de wêrremte was 'n vaeke gae kriege, in ie sliep as 'n osse. Marre. marre. In Jaonus lacht weê in 'k lache mee, ma' noe omda 'k bienae a' weet wat er komme mot. Marre. zo'n groöten os die ao z'n rik 'n bitje krom 'etrokke. je begriep m'n. in deur aol die mangels in da' katoenmeel was 'n bitje an d'n dinne.... vat je m'n? in tce' mit 'n boge. ..begriep je m'n? Toe' Jaone d'r vaoder wakker 'eschod ao, toe' vreef 'n eêst z'n oógen es uut. Ma' toe', bie 't licht van de tuterlampe kon 'n z'n eige ziê. van ondere tot bove zat 'n d'r onder, ouweneer, ie zag groen, z'n pette, z'n rok, z'n broekspupen. In z'n zakke zaete vol.... In Jaone stieng d'r ma' bie in die kon gin pap zégge. Ma toen sprong Arjaon op Ie keek nae z'n groöten os in zei Smeerlap In toe sloeg 'n z'n 'anden om z'n oöt in ie liep d'r van deu Vertesonde m'n Vertesonde m'n Mar in 'uus wouwe z' 'n nie' In in 't schuurkot z'n schoon motte maeke, mit 'n teile waeter in 'n boender. Zie zo, noe weet je 't In Jaonus lacht, in 'k lache mee.... In d' oeven van de paeretjes kleppere zo lekker over de grintwegt. In a' gauw draoie m'n d'n 'ekdam in. A' j' er nog meê' van wete wil, mo' je nog mar es meerieë, zei Jaonus. In m'n lache, m'n lache. 't Vollek stae' a' te wachten om te lossen. Die lache oök mee, ma' ze wete nie waerom KEES KOLLENAER. door JAN R. Th. CAMPERT. XXVII. Als de vroege zomer-zon in uw hotel-kamer valt en gij wakker wordt, nog lichtelijk vermoeid van den vorigen avond, toen een mondain intermezzo deze arcadische doolage onderbrak, schuift gij de gordijnen op zij en zie vóór u spiegelt de Schelde, een glad en nauw-gerimpeld water, onder het hooge, strakke dak der blauwe, effen heem'len. Ik stoor u in deze aandacht-verzonken droom en ik stoor u eveneens in de minnelijke gepeinzen, die gij als een aureool bezig zijt te vlechten rondom de geshingle-de kopjes der Vlissingsche meisjes, die gij ten dans voerdet en die volkomen beantwoorden aan uw gespannen verwachtingen. Ik weet hoe onbescheiden mijn verschijnen was, maar aan alles komt een einde en dansen kunt gij nog zoo dikwijls als gij wilt. Dancings vindt ge in elk gat, van Kaapstad tot aan Hammerfest, maar niet altijd treft gij zulk een uit verkoren, zon-gezegenden dag en niet overal vindt gij een land als Walcheren. En, als ik u verzoeken mag, talm niet te lang met uw kleeding, wij gaan vandaag naar een der liefste dorpen van dit gebenedijde eiland, naar Zoutelande. Ik zou u per auto daarheen kunnen brengen, maar ik prefereer het goedmoedige stoomtrammetje, dat op gezette tijden, puffend en hijgend, blazend en proestend, zijn taak volbrengt. Overigens ik heb, naar gij weet, teedere her inneringen aan dat stoom-vehikel en sentimentaliteit is een der onmiskenbaarste eigenschappen van ons menschen. Neem dus afscheid van deze boulevard en de Schelde voor Vlissingen, waak óp uit dien talmenden droom rondom het een of ander meisje, dat uw gevoelig hart meer heeft be roerd dan gij u-zelf bekennen wilt en bestijg met mij de stoomtram. Wij rijden, het gaat niet vlug, maar het gaat zéker en immers wij hebben den tijd aan ons. Wij rijden dwars door de Walchersche landouwen. adieu Vlissingen, naar macht hunkerende stad, waar de arbeid een hevig lied zingt, zinderend en doordringend, adieu Vlissingen, wij heb ben er genoeg van, wij willen ons nogmaals gaan bedrinken aan den bedwelmenden wijn der stilte en eenzaamheid. Tusschen hooge hagen schuift ons trammetje verdei, langs den grooten weg, die van Vlissingen af het land in buigt. Soms zien wij door de hagen heen de al verder wijkende, morgen-wazige duinen-rijen, en op de akkers de kleine, donkere gestalten der nijvere werkers. Wij rijden, naar Koudekerke. Gij moet daar, ik bid u, niet lichtvaardig over denken. Koudekerke is een belangrijke plaats, waar de tramlijnen uit Middelburg en Vlissingen samenkomen en zich in elkaar oplossen. Koudekerke is het Roosendaal van Walcheren. De remises zijn er gevestigd en de kantoorgebouwen, het heeft, in tegenstelling met alle andere stopplaatsen, een hoog en lang perron, waarop immer drie boerinnetjes en één verlegen, en onnoozel joggie al deze technische won deren gade-slaan. Als alles tot een goed einde is gebracht, toetert de locomotief een opzichtig en luidruchtig signaal en de weg wordt vervolgd, dwars door dit kostelijke en vruchtbare land, waarmee de bewoners vergroeid zijn, door de duinen veilig beschermd tegen het geweld eener heer- schende zee, dit land, dat thans voor onze verwonderde oogen te bloeien staat, uitbundig en oppermachtig. Schuif de ramen open en ruikt gij deze geuren De geuren der aarde en haar gewassen, prikkelend en bedwel mend. Overal nu ziet gij links en rechts, hoe de hoeven en hofsteden er verrijzen, talrijk als paddestoelen. Onder een paar hooge olmen liggen zij verscholen, de roode daken lichten door het donkere groen en op elk erf is een drukke bedrijvigheid er wordt gewerkt, de dag is vroeg begonnen en eindigt hier vroeg. Biggekerke Ik geef u onmiddellijk toe dat deze naam voor uw oor geenerlei aesthetische klank heeft en ook het dorp zelf zou u weinig bekoren, als het niet had het be schaduwde plein waar de kerk staat en waaromheen zich deemoedig en vroom de huizen scharen, maar ziet gij als gij dezen weg inslaat, zal hij u voeren naar Valkenisse, waar Walcheren's hoogste duinen verrijzen, hun witte, zan dige koppen in de felle zon blinkend als sneeuw. Steil rijzen de duinen op naast de zwarte klei-grond en wat ge bijna nergens op Walcheren vindt, vindt gij in Valkenisse

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 6