mm K/\i®pi/\riTEr 18 ONS ZEELAND 7 Mei. Liesbeth is kwaad van de feestvergadering der Huisvrouwenvereeniging thuis gekomen. Er werd een film van Canada vertoond en de explicateur vertelde er bij, dat in Canada een groot tekort was aan vrouwen trouwlustige dames die er de moeite van emigreeren voor over hadden, konden op succes rekenen. Liesbeth, die met freule van Sna- velen dit een onwaardige grap vond, heeft met de jonk- vrouwe ostentatief de zaal verlaten. Heb later gehoord, dat de explicateur haar nariep ,,Er is zóó'n haast niet bij De eerste boot gaat pas over 14 dagen." Begrijp nu dat Liesbeth kookte. v tim HANGPLANTEN. I. Wie zoo hier en daar eens de platenverzamelingen der liefhebbers bekijkt, komt naast velerlei botanische verrassin gen, onwillekeurig ook voor de vraag te staan „Hoe komt het toch dat er juist van de gemakkelijkst te kweeken soor ten zoo weinig worden gezien Ze zijn zoo mooi, en heb ben zich als kamerplanten stuk voor stuk een certificaat van verdienste verworven en toch houdt men hardnekkig de deur voor hen gesloten. Waarom Laten we maar eerlijk bekennen, dat het veelal 'n gevolg is van kleinmenschelijk vooroordeel. Want liever dan het gemakkelijk bereikbare te aanvaarden, pakken we vergeefsch naar het hoogere, dat helaas, juist te hoog voor onze grijp grage vingers, als 'n rijpe, geurende vrucht tot plukken lokt. Al ging ook in de jacht naar het nieuwe en door de zucht naar verandering veel verloren, dat toch werkelijk ook nu nog ons schoonheidsgevoel volkomen bevredigen kan, het valt niet te ontkennen, dat er velen zijn, voor wie zelfs de mooiste plant al haar aantrekkelijkheid verliest, zoodra ze van het groote publiek een algemeen bezit is geworden. Tot die veroordeelden behooren ook verschillende hangplanten, die ons reeds te veel en te lang hun diensten hebben bewe zen om ze nu maar zonder protest aan den kant te zetten. De hangplanten voor de kamer zijn zeer uiteenloopend in hun groeiwijze wat al reeds een reden kan zijn hen met grooter belangstelling gade te slaan. Als die er maar is zullen we spoedig tot de erkenning komen, dat we heel veel schoons hebben gemist. De Tradescantia's waren eenmaal de meest geziene han gers, maar haar verschijning werd te algemeen en langza merhand kwamen ze, door de daaruit natuurlijkerwijze vol gende hunkering naar iets anders, in het gedrang. Maar een kleine plaats wist zij zich toch te behouden en dat geeft hoop, dat zij eenmaal opnieuw de eereplaats in zullen ne men die haar toekomt. Want er is bijna geen plant die zich zoo gemakkelijk laat kweeken en wanneer ze 'n plaatsje krijgt waar ze geen overlast van de zon heeft, komt ze zelfs bij niet al te nauwkeurige verzorging tot volle ontwikkeling. Maar na tuurlijk laten we het daar niet op aankomen, want de ge zondste, en dat zijn dan ook altijd de mooiste en sierlijkste planten, schenken ons de grootste vreugde, Er bestaan een groot aantal verscheidenheden van niet alleen met groene, maar ook met fraai gekleurde en bonte bladeren. Tot de mooiste mogen we zeer zeker rekenen de nog niet zoo bekende Tradescantia Laekenense. Haar glas-achtig lichtgroene stengels dragen blaadjes die in vorm gelijk maar bijna allen in teekening verschillen. Sommige zijn fraai gestreept, weer andere hebben slechts enkele groene ban den aan den kant of in het midden. Zelfs zien we er zui vere albino's bij, evenals volkomen groene blaadjes. Het is van een voorname bontheid zonder 'n spoor van opzichtelijk- heid. En wanneer enkele blaadjes 'n teer paarse tint krij gen, komt die zoo bescheiden te voorschijn, dat het geheel er aan schoonheid door wint. Het is 'n algemeen verschijn sel, dat de bonte planten niet zoo snel groeien als de groene, maar bij de Tradescantia's is er slechts weinig verschil te bespeuren. In den zomer heeft ze nog al behoefte aan wa ter maar gedurende den winter zijn we daarmee voorzichtig. De vermenigvuldiging welke door stekken geschiedt, kan haast geregeld door plaats vinden. We snijden daartoe 'n kopje met ongeveer 4 a 5 volwassen blaadjes onder het laatste blad af. Door de onderste blaadjes te verwijderen is het stekje klaar om geplant te worden. In 'n gewone geraniumpot die met zandige aarde gevuld is, plaatsen we een zestal, die daarna een beschaduwd plaatsje krijgen. Ook kunnen we hen met behulp van een fleschje water aan den groei brengen en ze na de beworteling oppotten. Zoo dra de jonge stekjes zich een goed eindje in de lengte hebben ontwikkeld, worden de kopjes er uitgenepen. Ge vindt dat wellicht jammer en ontsierend, maar om een goede vertakte plant te krijgen, is dat noodzakelijk. Zonder uitzondering zijn de Tradescantia's fraaie hang planten voor de kamer die tusschen al de staande schoone een prettige afwisseling brengen en er door de kleurige fleur van hun blaadjes een sfeer van onbezorgde vroolijkheid scheppen. Pas op uw gedachten, als gij alleen zijt, pas op uw hu meur, als gij in den huiselijken kring zijt, pas op uw woor den, als gij in gezelschap zijt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 18