X 2 ONS ZEELAND VRIENDELIJK VERZOEK AAN ONZE LEZERESSEN EN LEZERS. Natuurlijk hebt U familieleden en kennissen buiten de Pro vincie, van Zeeuwsche afkomst of wel volbloed Zeeuwen. Voor ons is het van belang hun adressen eens te weten opdat wij hen eens een proefnummer van ons blad kunnen zenden. Voor hen zal het prettig zijn een blad te ontvangen waarin zij van hun geboortelandje juist dat vinden, waarin zij belang •tellen. Doet U even de kleine moeite en schrijf ons hun adressen. Wij zorgen voor de rest. Bij voorbaat dank. DE ADMINISTRATIE. LINNEN STEMPELBANDEN. Verkrijgbaar bij de Fa. Gebrs. Ritter, Nieuwe Molstraat 26 te Den Haag en bij de Administratie van dit blad Fraaie linnen stempelbanden voor den 3den Jaargang van ons blad a f 1.83. Linnen stempelbandjes voor den roman „Liefde's Jeugd droom" a f 0.90. Franco toezending na ontvangst van postwissel. Een jubileerende vereeniging de Zuid-Bevelandsche boomgaarden in bloeiover een Middelburgsche ten toonstelling; baron Collot d'Escury f In Zuid-Beveland is in de afgeloopen week een jubileum herdacht, dat ook hier aandacht verdient. De Veilingsver- eeniging Zuid-Beveland' te Goes vierde n.l. Maandag haar 25-jarig bestaan. Op de algemeene vergadering (waarin nog het belangrijke besluit genomen werd tot verplicht veilen door de leden) volgde een {eestvergadering, waar o. a. de Commissaris der Koningin, leden van Ged. Staten, B. en W. van Goes, het Bestuur, der Z. L. M. en tal van kopstukken uit den tuinbouw tegenwoordig waren. Verschillende spre kers voerden in die bijeenkomst het woord en warme hulde werd gebracht aan de mannen die 25 jaar geleden, ondanks tegenwerking en spot, de veiling tot stand deden komen en daardoor de basis van den Zuid-Bevelandschen tuinbouw legden. De Secretaris der Vereeniging, de heer van der Poest Clement, gaf een zeer interessant uitvoerig overzicht van het 25-jarige leven der Veiling, waaruit bleek met hoe veel moeilijkheden men te kampen had, alvorens de huidige resultaten bereikt konden worden. Veel belangstelling ondervond ook de rede van den Com missaris der Koningin, die zich afvroeg in hoeverre in de toekomst meer plaats aan den tuinbouw in ons gewest zal moeten worden gegeven. Jhr. Quarles van Ufford opende lichte perspectieven, mits de uitbreiding van den tuinbouw niet overhaast plaats vindt, en spr. wees ook op de groote sociale beteekenis van den tuinbouw, welke tot uiting komt in vermindering der werkloosheid en in het grondbezit van den kleinen man. De woorden van den vertegenwoordiger der Koningin in onze provincie zullen niet nalaten op de zwart-kijkers in de mogelijkheden van den tuinbouw eenigen indruk te maken Het zilveren jubileum van de Vereeniging eindigde met een feestmaaltijd voor genoouigden in Hotel Centraal. Ge durende het diner zijn nog tal van redevoeringen gewijd aan de jubileerende Vereeniging en aan den tuinbouw, die in Zuid-Beveland nog steeds belangrijke uitbreiding onder gaat. Men mag daar de pioniers van der Have en Hanken, die een kwart-eeuw geleden in de toekomst keken en durf den handelen, wel dankbaar voor zijn. X Zooals gezegd beteekent de tuinbouw in Zuid-Beveland al heel wat. Behalve in vergaderingen van een jubileerende veilingsvereeniging kan men dit elders opmerken. In de na tuur Wie thans per rijwiel of per auto door Zuid-Beveland een tocht maakt, ziet de vele boomgaarden met witte ge waden tusschen het groen van het landschap opbloeien. Alles bloeit en spreekt thans van jong leven. De mooiste route is wel die van uit Goes langs Kloetinge naar Kapelle, verder naar Wemeldinge langs den Kanaaldijk naar Schore en Biezelinge. Het doet weldadig aan om de vele uitge strekte boomgaarden met onderbeplanting te zien. Men be hoeft zich niet naar de Betuwe op te maken, om van de fleurige lenteweelde te genieten. De Pinksterdagen zijn bij uitstek geschikt om het paradijs van Zeeland (aldus Mr. Dieleman) te bezichtigen. Men kan er schoonheid vergaren en tevens een indruk krijgen van de rol die de tuinbouw in Zuid-Beveland heden ten dage al speelt De vereeniging ,,Voor de Kunst" te Middelburg heeft Zondagmorgen een tentoonstelling geopend, welke om ver schillende redenen als een jubileum-tentoonstelling kan worden beschouwd. De presidente, mevrouw EversKeg, wees er in haar openingswoord op, dat men gemeend heeft, op deze laatste tentoonstelling in dit seizoen werken van Wm. J. Schütz te moeten bijeenbrengen, die op 18 Augustus 75 jaar hoopt te worden. Verder bestaat de vereeniging 25 jaar, zijn mej. Ogterop en de heer Schütz gedurende dien tijd steeds be stuurslid geweest en is ook de bureaulist, de heer Dierikx, onafgebroken als zoodanig werkzaam. De tentoonstelling bevat werken uit verschillende perio den in de opvatting van den schilder, die zich wel voorna melijk op zee- en kustonderwerpen heeft toegelegd, maar van wien ook stadsgezichten, bloemstukken en portretten aanwezig zijn. Dat de heer Schütz ondanks het stijgen der jaren nog niet stilzit, blijkt uit enkele sneeuwgezichten te Middelburg en afbeeldingen van het kruien van het ijs te Vlissingen, dezen winter geschilderd. X De landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een gevoe lig verlies geleden door het overlijden van den 70-jarigen baron Collot d'Escury. Gedurende zijn leven gaf de ont slapene zich met hart en ziel aan den landbouw. Vooral op organisatorisch en economisch terrein bewoog hij zich. Hij was de grondlegger van de eerste Nederlandsche Coöpe ratieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Verder verwierf hij zich bekendheid door zijn bemoeiingen voor den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, van welke grootsche organisatie hij 20 jaren lang voorzitter is geweest. Meerdere malen vertegenwoordigde de heer Collot den Ne derlandschen landbouw op internationale congressen en bijeenkomsten. Van het permanent en uitvoerend comité van den Internationalen Zuivelbond was hij lid tot aan zijn dood, terwijl hij van de afdeeling Nederland van den Bond als voorzitter optrad. Ook het Ned. Rundveestamboek heeft aan den ^overle dene steeds een groote steun gehad. Jarenlang is hij van deze instelling vice-voorzitter geweest. Zijn kunde en energie zijn ook zijn naaste omgeving in ruime mate ten goede gekomen. Als burgemeester van Hon-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2