Babies teere huid 4 KON. DRUKKERIJ G. W. DEN BOER Lange St Pieterstr. F 33, MIDDELBURG Levert alle soorten DRUKWERK ONS ZEELAND zich per smeekschrift tot hem kunnen wenden. Ten aanzien van priesters en monniken, van den dienst en goederen der voormaals heerschende kerk, mitsgaders de schulden der stad ter zake van den oorlog, bepaalt de prins, „dat ge noemde geestelijken met hun lijfgoed kunnen vertrekken, doch over alle andere punten zal de prins, na voorafgaand onderzoek, de noodige schikking maken tot het meeste nut van Stad en Land". Eigenaardig is het, dat de magistraat van Middelburg aan deze verklaring den naam van verdrag heeft gegeven, hoewel dit stuk alléén door Oranje is geteekend. Uit de re gisters der stad blijkt echter, dat de gemachtigden berich ten, dat het niet de bedoeling des prinsen is, om in eenig verdrag van overgave te treden, doch slechts uit eigen prinselijke genade te verleenen, wat hem goeddacht". Den gemachtigden van den magistraat worden dan door schepenen, hoofden der schutterij en voorname poorters op 't stadhuis bijeengekomen, betuigd, over het door hen met den prins verhandelde voldaan te zijn, in de hoop en 't vaste vertrouwen, dat de prins hen en alle andere burgers goed zal behandelen en dat hij, in naam des Konings, de voorrechten en vrijheden der stad zal vermeerderen en niet bekrimpen. Krachtens het pas gesloten verdrag verlaten ook de pas benoemde bisschop Jan van Strijen met de geestelijkheid en veel Spaanschgezinden, Walcheren. De uitgehongerde stad, die bijna twee jaar in grooten angst heeft verkeerd en pas 'n beleg van vijf maanden doorstond, wordt thans rijkelijk van levensmiddelen voorzien. Voor wel vijf tonnen gouds wordt ingevoerd.Natuurlijk keeren veel uitgewe kene prinsgezinden terug en nemen zitting in 't bestuur. De soldaten en 't zeevolk betaalt men .uit de opbrengst van den verkoop van goederen der Spanjaarden en Spaansch gezinden. Groot was dus de vreugde in Zeeland en de Sta ten lieten om Middelburg's overgang te vereeuwigen, een gedenkpenning slaan. Arnemuiden, dat niet veel meer is als een puinhoop, wordt hersteld en evenals de andere pun ten, waar de tweejarige ondervinding zulks als noodig heeft aangewezen, versterkt. Tot loon voor de bewezen diensten worden door Oranje Vlissingen en Veere voor vrije, grafelijke steden verklaard en hun zitting in de Statenvergadering gegeven zij worden nu stemhebbende steden.7) Dat laatste verwekt in Middelburg veel misnoegen, even als de verheffing van Arnemuiden, weleer een dorp onder het rechtsgebied der hoofdstad, tot stad. Vlissingen, Veere en Zierikzee worden op 9 Februari aangeschreven om in eerstgenoemde stad staatsgewijze te vergaderen. Oranje neemt al deze beschikkingen krachtens stadhouder des Ko nings en buiten weten van Middelburg om, dat daarin echter volgens 's prinsen uitdrukkelijke verklaring, bij de overgave der stad daarin heeft moeten berusten.8) De prins regelt nu 't bestuur. De adel, weinig talrijk en bovendien Spaanschgezind, wordt geheel terzijde geschoven en voortaan alleen gerepresenteerd door den Eersten Ede le. Deze plaats zou bezet worden door den oudsten zoon van Oranje, Philips Willem, als heer van Sint Maartens dijk. Ongelukkigerwijze bevindt deze zich nog altijd in ge vangenschap, weshalve Arend van Dorp, gouverneur van Zierikzee, door den prins met de waarneming van dit ambt belast wordt. Van den vertegenwoordiger der Zeeuwsche geestelijkheid, de bisschop van Middelburg, is thans geen sprake meer. Naast deze laatste stad en Zierikzee laat nu ook de prins kleinere steden toe tot de Statenvergadering, n.l. Vlissingen en Veere.10) Verder wordt er 'n raad samengesteld uit de bevelheb bers en afgevaardigden der steden, den admiraal van Zee land en een vertegenwoordiger van Holland om de dage- lijksche zaken te leiden. Dit college wordt evenals de ste delijke vroedschappen gevormd uit trouwe vrienden des prinsen en tevens aanhangers van het Calvinisme. Zoo ziet het voorloopig bestuur over Zeeland er uit. Thans wordt de mogelijkheid onder 't oog gezien om Zuid-Beveland en Tholen, beiden nog in handen der Span jaarden, te bevrijden.11) Wat in dezen tijd van onmededoogenloos geweld zoo aan genaam aandoet, is de zachtheid van een man als Oranje hij noodigt allerlei slag menschen aan z'n tafel, waaraan geen voorrang bestaat. Hoewel hij met de zijnen uitsluitend Fransch spreekt, gebruikt hij alleen 't Nederlandsch in be trekking met 't volk12) Soms houdt hij 'n eenvoudig am bachtsman in Middelburg op straat aan, om met hem een praatje te maken.ls) Katholieken en Koningsgezinden be wonderen zijn menschelijkheid. Vóór de overgave van Mid delburg verwacht ieder de uitmoording der Spaansche be zetting of tenminste de terechtstelling van haar hoofdman, Mondragon. Maar niets van dat alles De laatste zegt dan ook niets als goeds van hem.14) Na-^" tuurlijk heeft Oranje's inschikkelijkheid ook een politieke bedoeling daardoor tracht hij de steden onder zijn vanen te lokken en de roep gaat bij z'n tegenstanders, dat die prins toch nog zoo kwaad niet is. Oranje onderhoudt dan ook in z'n leger een strenge tucht doet officieren, die zich aan plundering schuldig maken, han gen. De goede houding, die hij bij zijn troepen onderhoudt, doet des te scherper de buitensporigheden van 's Konings leger uitkomen. Mondragon, als man van eer, is zijn belofte gedachtig en verzoekt Requesens dan ook de vijf gevangenen te ontslaan. Hij roemt zeer 's prinsen minzaamheid ten opzichte van Spanjaarden en burgers van Middelburg, zoodat hij, geheel ten onrechte, de verdenking op zich laadt, met Oranje te hebben geheuld. In 't eerst slagen zijn pogingen niet, daar de landvoogd het uitwisselen van Aldegonde en de vier overige gevangenen tegen Bossu aan de familie van dezen laatsten heeft beloofd. Alsdan wil de ridderlijke Spanjaard zich te Geertruidenberg in handen van den prins stellen, hetgeen Requesens hem echter belet deze vertrouwt hem 't Noordelijk deel van Brabant en dat deel van Zeeland toe, dat nog in Spanje's macht is. Ondertusschen weet Mondra gon de vrijheid van de Rijk te bewerkstelligen, die maan denlang in de Gentsche gevangenis gesmacht heeft, met geen ander uitzicht, dan naar 't schavot te worden geleid. Wordt vervolgd). Blok, Gesch. Ned. Volk Dl III, bl. 138. 2) v. Vloten, Ned. opst. t. Spanje II bl. 148. 3) Ibid II, bl. 148. 4) Corr. Ph. II T III, p. 26. r') Ned. Geschiedz. II, bl. 116. v. Reijd, Ned. Gesch. B I, bl. 10. 7j Smallegange, Chr. v. Zeel., bl. s) Dr. E. B. Swaluwe bl. 6669. Stradade Bello, Belg. Lib. VIII, p. 457. v. Reijd B I, bl. 10. Blok Dl III. bl. 138. 10) Smallegange bl. 237. Bolk Dl III, bl. 139. 12) Pirenne Gesch. v, België Dl IV, bl. 39. 13) Archives T VII, P- 98. i4j Piot, Corr. Granvelle, T V, bl. 47. Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voorzichtig in metPurol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purol- strooipoeder. Per doos 30 en 60 ct. Tube 80 et. Purolpoeder bus 60 ct.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4