ONS ZEELAND 9 Turniestijn, De Pinksterdagen hebben wèl in het teeken der turnsport gestaan. In verschillende Nederlandsche centra hebben gedu rende de Pinksterdagen turn-uitvoeringen plaats gehad en na tuurlijk bleef turnlievend Zeeland niet achter. Er was ditmaal een bijzondere reden voor, om de Zeeuwsche turnsters en turners op te roepen, hun sport te demonstreeren. De Vlissing- sche Turn-vereeniging immers herdacht dezer dagen haar dertig jarig bestaan en heeft de herdenking van dit heugelijk feit gecombineerd met eene groote gymnastiek-uitvoering van den Zeeuwsch-Brabantschen turnkring van het Kon. Nederl. Gym- nastiek-verbond. En zoo is dit driedaagsche combinatiespel uit gegroeid tot een mooi en grootsch turnfestijn, dat niet heeft nagelaten, meerdere belangstelling te wekken voor de even mooie als gezonde turnsport. Een Eere-comité, onder bescherm heerschap van den heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, en onder voorzitterschap van Vlissingen's burgervader, had zich gevormd om het feest den noodigen luister bij te zetten, terwijl het uitvoerend comité der Vereeniging „Vlissingen Vooruit" aan het niet-technische gedeelte der feestelijkheden leiding gaf. De feestelijkheden zetten reeds op Vrijdag in, toen des avonds aan de jubileerende V, T. V. namens verschillende organisaties en personen, een prachtig vaandel werd aangeboden. Eene grootsche huldiging ging met deze aanbieding gepaard, diverse muziekkorpsen deden zich hooren en duizenden waren getuige van het eerste stadium van dit turnfestijn. Des Zaterdags vond in Hotel „Noordzeeboulevard" te Vlis singen eene receptie plaats, waarbij o.m. vele zustervereni gingen de jubilaresse kwamen complimenteeren en.... in de bloemetjes zetten. 1 al van hartelijke woorden werden gesproken en vele vriendelijkheden uitgewisseld, terwijl aan V. T. V. in geen enkel opzicht de eer werd onthouden, die haar, als dertig jarige propagandiste voor de gymnastiek, toekomt. Terzelfder tijd vingen in de voormalige Willem Ill-kazerne de onderlinge wedstrijden in de vrije oefeningen en aan de werk tuigen aan. Een klein gedeelte der ingeschreven turnvereni gingen nam aan deze wedstrijden deel, die voor het overgroote deel des Zondags hun beslag kregen. Er werd rustig gewerkt en naast eenig stijlloos werk waren staaltjes van enorme soepel heid en kracht waar te nemen. Bij vernieuwing viel te constateeren, welke hooge eischen goed-uitgevoerde turnsport aan het individu stelt en hoe groot de moreele zoowel als de physieke waarde der gymnastiek is voor haar en hem, die zich in haar dienst hebben gesteld. Op waardige wijze hebben de verschillende ploegen elkaar den palm der zege betwist en de Zeeuwsch-Brabantsche turnkring heeft bewezen over prima turn-materiaal, in den vorm van uitstekende gymnasten, te beschikken. Uit Zeeuwsch oogpunt beschouwd, betreuren wij het, dat het overgroote deel der uit geloofde prijzen Zeeland's grenzen overschreed en aan Brabant- sche turnclubs ten deel vielen. Indien echter deze wedstrijden den Zeeuwschen turnsters en turners tot leering hebben ge strekt, dan zijn wij er van overtuigd, dat in een volgend tour- nooi ook de vaandels der Zeeuwsche clubs met enkele medailles zullen worden gesierd en Zeeland's naam op het gebied der turnsport met eere zal worden genoemd. De deelnemende ver- eenigingen waren: V. T. V. (Vlissingen), Volharding (Goes), Sparta (Bergen op Zoom), U. D. I. (Bergen op Zoom), Achilles (Middelburg), Me- dioburgum (Middelburg), Lichaamsontwikkeling (Vlissingen), Wilhelmina (Breda), Volharding (Souburg), Prins Hendrik (Breda), Ons Huis (Middelburg) en Olympia (Tholen), De prijzen werden als volgt toegekend: Vierkamp turnsters (groepen van 6). 1. Wilhelmina (Breda); 2. Medioburgum (Middelburg); 3. Achilles (Middelburg). Vierkamp turnsters (groepen van 12). U. D. I. (Bergen op Zoom). Vrije oefeningen turnsters. Wilhelmina (Breda). Personeele prijs vierkamp turnsters. Mejuffrouw Fleskens (Wilhelmina, Breda). Vierkamp turnsters (groepen van 6). 1. Volharding (Goes); 2. V. T, V.; 3. Sparta (Bergen op Zoom). Vierkamp turnsters of turners (groepen van 12). 1. Prins Hendrik (Breda). 2. U. D. I. (Bergen op Zoom). Vrije oefeningen turners (groepen van 6). 1. Volharding (Goes). Toesteloefeningen vierkamp turners (groepen van 6). 1. Vol harding (Goes). Vrije oefeningen heeren. U. D. I. (Bergen op Zoom). Toesteloefeningen dames. U. D. I. (Bergen op Zoom). Personeele prijs vierkamp turners. De heer Kooij (Volharding, Goes). Pinkstermaandag bracht de geheele Zeeuwsch-Brabantsche turnwereld in actie. Verschillende officials van den Z. Br. Turn kring en zelfs de voorzitter van het Kon. Nederl. Gymnastiek- verbond, Mr. Groenewegen, alsmede de hierboven genoemde vereenigingen, enkele muziekkorpsen en de vereeniging „Vlis singen Vooruit", vormden zich tot een langen stoet, waarin de heldere tenues der circa 800 turnsters en turners allerfraaist uitkwamen in het blakende Pinksterzonnetje. Ten stadhuize werden de officials en besturen officieel ontvangen. De wnd. burgemeester van Vlissingen, de heer M. Laernoes, heeft de gasten op hartelijke wijze toegesproken en de groote waarde der turnsport in het licht gesteld. Tijdens deze ontvangst brach ten de vaandel- en banierdragers met hunne vereenigings- emblemen den vaandelgroet, waarna nog diverse sprekers het woord voerden en in hunne redevoeringen den nadruk legden op de beteekenis der gymnastiek als middel om de veerkracht en het lichamelijk welzijn van het menschdom te bevorderen. Omstuwd door duizenden trok de stoet vervolgens naar de voetbalterreinen die door de V. S. „Vlissingen" welwillend waren afgestaan en waar de massa-uitvoeringen, onder leiding van den heer K. de Vries, plaats vond. De massa-oefeningen werden alleszins correct uitgevoerd en kwamen heel wat beter tot 'hun recht dan de groepswedstrijden. Aan de toestellen werd met élan en durf gewerkt en de prestaties van vele turners bereikten een groote hoogte. Een estafette-wedloop bezorgde Volharding (Goes) den eersten, Wilhelmina (Middelburg) den tweeden, Volharding II den derden en V. T. V. den vierden prijs. Des avonds vond de z.g. Eere-avond plaats, tijdens welken in de allereerste plaats de heer Lemmers, voorzitter V. T. V., het woord voerde en zijn dank uitte jegens hen, die door hunne indirecte zoowel als directe medewerking deze propaganda- dagen zoo uitstekend tot hun recht hadden doen komen. Vele sprekers wierpen zich nog in den stroom der welsprekendheid, maar het culminatiepunt werd bereikt toen de voorzitter van het K. N. G. V. de medaille van verdienste uitreikte aan den heer Lemmers, als voorzitter der jubileerende V. T. V. Een keurig programma, waarin rhythmische- en toestel-gym- nastiek den hoofdschotel vormden, vulde den avond en de Maandag had reeds enkele uren het veld moeten ruimen voor den Dinsdag, toen het welgeslaagde turnfestijn als geëindigd kon worden beschouwd. V. T. V. heeft op waardige wijze gejubeld, maar heeft in de eerste plaats haar karakter dienstbaar gemaakt aan eene even degelijke als welgeslaagde propaganda voor de Zeeuwsche turn sport. Onze hulde en gelukwenschen gaan uit naar V. T. V. en naar de vele dames en heeren, die de sport in het algemeen en de turnsport in het bijzonder zoo'n grooten dienst hebben bewezen. LUCTOR ET EMERGO.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7