Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Adverteeren doet verkoopen 6 ONS ZEELAND verholen en uiteindelijk-verkozen oord. Het is op dat oogenblik dat men met wiskundige zekerheid vermag vast te stellen dat bij dit onvergeeflijk voorwerp behooren een vouwstoeltje, een ezel, alsmede een juffrouw van middel baren leeftijd of een mannelijk individu, die als symbool zijner soort een panama, benevens 'n welige baard draagt. Men doet dan meestal 't beste om onmiddellijk rechtsomkeert te maken, zonder verder een blik aan dit artistiek tafreel te wijden. Het zal waarschijnlijk voor uw gemoedsrust beter zijn, Men slaapt daarna rustiger. Wanneer gij echter persé tóch wilt zien, welk doel dit één-mans kampement in zich bergt, dan trek ik verder mijn handen van u af en heusch, ik verzeker u gij zult er ook zelf spijt van hebben, want meestal blijft daarna een groote ergernis uw deel. Ik heb persoonlijk niets tegen schilders, integendeel, maar ik heb zéér veel tegen de namelooze kudde, die de mooiste plaatsen onzer gebenedijde aarde onveilig maakt met de uitstalling hunner vermeende talenten. Met Zoutelande echter heeft dit niets te maken. Want zij die hier verblijven of verbleven, hebben de wereld veel schoonheid rijker gemaakt. Ik denk' b.v. aan den nu reeds overleden Hart Nibbrig. En hij was de eenige niet. En het valt ook wel te begrijpen. De sfeer van het land schap ligt als tastbaar voor u. Merkwaardig is wat ik over het Hollandsche landschap onlangs las in het voortreffelijke boekje van Dr. Rudolf Mengelberg („Nederland", uitgave Andries Blitz, A'dam). Hij vergelijkt het Hollandsche en het Zwitsersche landschap „Tegenover deze schoonheid lijkt het Hollandsche land schap arm en schraal, Het bezit niet die menigvuldigheid van verschijnselen, niet die levendigheid van vormen, niet die bontheid van kleuren. Het is schijnbaar eentonig en eenvormig. Hier treft men ook geen beroemde, door de natuur bijzonder bevoorrechte streken aan, „die men ge zien moet hebben." Hier is alles naamloos. Wijd strekken zich land en zee, eindeloos welft zich daarboven het uit spansel, de kleuren zijn gedempt en gaan verloren in een grondtoon, die alles ineen doet vloeien. Maar juist deze grondtoon geeft aan de dingen een ge meenschappelijk innerlijk leven het is de atmosfeer, het lichtfspel dat alle kleuren bindt en tot eenheid versmelten laat. Het gebroken zonlicht in het nevelachtige klimaat ver vaagt de scherpe omgrenzing van alle voorwerpen. Uit de tweevoudigheid van land en zee wordt een hoo- gere eenheid geboren. Zij is het wonder en het mysterie van het Hollandsche landschap. Alles in dit landschap is licht elk voorwerp schijnt lichtbron te zijn. In het Zwitsersche landschap daarentegen is alles belichting." En verderop komt hij nog tot deze voor een buiten lander bijzonder-juiste waardeering „Het betrekkelijk kleine is hier door het wonder van het licht oneindig ge worden. Bij dien aanblik vergeten wij de maten der werke lijkheid „das Unzuliingliche wird Ereignis". Terwijl de bergreuzen van Zwitserland met hun hoogte van duizen den meters niet meer geven dan een beeld der oneindig heid, is het Hollandsche landschap verstoffelijking van de oneindigheid. Daardoor oefent dit landschap de groote werking uit, die reeds uit de oude schilderijen tot ons spreekt, daardoor wekt het immer opnieuw in ons het besef van oneindigheid een kracht, welke andere dichtbevolkte Europeesche land schappen door de ontwikkeling van de techniek, die alle reusachtige maten, alle afstanden, alle hoogten en diepten doet verdwijnen meer en meer verliezen gaan". Zóó wist deze Rudolf Mengelberg door te dringen tot het geheim van ons landschap en mag ik u nu even te bin nen roepen de woorden van de schilderes Lucy van Dam van Isselt, die ik al eens eerder hier citeerde en die daar mee in wonderlijke overeenstemming zijn?.... „dat zij trachtte het licht in Veere te schilderen, dien heimelijken glans die te leven begint over bloemen en rondom de oude huizen. Het licht in den morgen, in den middag en vooral tegen den avond, ijl en doorschijnend als nergens anders ter wereld". Er zijn er ettelijken die in Zoutelande getracht hebben het geheim te doorgronden en zoo één het wonder van het licht in zijn werken wist weer te geven dan is dit toch wel zeker Hart Nibbrig geweest, met zijn duinlandschap pen en zeegezichten. En heb ik u eigenlijk al verteld dat Zoutelande beschei den maar onmiskenbare badplaats-allures aanneemt Dat er zomers eigenlijk maar dit is een zéér subjectieve reden meer menschen vertoeven dan mij lief is en dat men er werkelijk een paar uitstekende pensions aantreft Dat men er zwemmen kan, enz., al heb ik wel eens erg rechtzinnige dingen hooren verluiden omtrent den gemeen teraad, die misschien intusschen wat moderner georiënteerd is Ik voel me werkelijk een beetje 'n badplaatsreclame- schrijver, maar, op m'n woord ga naar Zoutelande dezen zomer en ge zult er geen spijt van hebben. Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Schelde-Zender Vindt u het interessant, te hooren dat de plannen tot oprichting van een Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Breskens thans vasten vorm aannemen. Toch geen gevolg van ons 1 April-nummer dat de marechaussee te Terneuzen een Belg arres teerde omdat deze van een vriend, met wien hij in een hotel te Terneuzen logeerde een koffer met geld en goe deren had verduisterd. dat het in Hulst en Breskens, in verband met een te kort aan water verboden is steepen, ramen enz. met dit vocht te reinigen. De huisvrouwen ter plaatse zullen nu wel met de waterleiding gaan sympathiseeren. dat de suikerfabriek te Sas van Gent in de komende bietencampagne niet zal draaien. Hoogstwaarschijnlijk zal van het in normale omstandighe den, buiten de campagne, 62 man bedragende fabrieksper- soneel slechts een 10-tal personen gehandhaafd blijven. In de campagne vonden steeds 450 arbeiders aan deze fabriek werk. dat de Souburgsche kermis alweer tot het verleden behoort, dat in de „Kampioen", het orgaan van den A.N.W.B., aan autobestuurders geadviseerd werd Zeeland met de auto te mijden, in verband met den zeer slechten toestand waarin de weg Rilland-Krabbendijke zich bevindt. We kun nen dit advies helaas niet uiteenrafelen. De bedoelde weg is een hindernisbaan voor ieder snel vehikel. dat in de hoofdbuis van de waterleiding, liggende in het Kanaal nabij de brug te Schore, dezer dagen een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4