VICTORIA-WATER ONS ZEELAND 5 De heer Jac. Welleman, Burgemeester van Krabbendijke, schrijver van dit artikel. dat Schore in principe bereid was aan de combinatie deel te nemen. Onze adviseur, de heer Van Niftrik, zette in Goes zijn besprekingen voort en er werd in November opnieuw een conferentie gehouden met het gemeentebestuur van Goes Kruiningen was hierbij mede tegenwoordig. Op deze bijeenkomst bleek ons opnieuw, dat Goes vast hield aan levering „en gros", zooals dat met Kloetinge en Wilhelminadorp het geval is. Voor onze gemeenten is dit systeem niet te aanvaarden. De heer Van Niftrik bracht toen een andere mogelijkheid ter sprake, n.l. gaslevering vanuit Antwerpen. Het spreekt vanzelf, dat de beteekenis van dit aanbod niet dadelijk kon worden overzien. Het kon niet meer zijn dan een voorloopige aankondiging. Bij schrijven van 12 Dec. 1928 bereikte ons een concreet voorstel dienaangaande. Dit voorstel kwam in 't kort hierop neer, dat de Imperial Con tinental Gas Association te Londen zich bereid verklaarde, gas te leveren van 4250 caloriën in onze gashouders tegen den prijs van 43/+ per M3., mits zoowel Goes als Bergen op Zoom een dergelijke overeenkomst zouden willen sluiten. Bij dit cijfer van 43/4 ct. kwam het bedrag dat Goes vroeg, n.l. 9.2 cent, nog schriller uit. De heer Van Niftrik schreef in een toelichting „Het was een economische fout om op Zuid-Beveland tal van kleine gasfabriekjes te stichten, Krabbendijke en Kruiningen zijn aan de fatale gevolgen daarvan ontkomen door hun con tracten met de Mabeg, welke Mij. ruim 11 ton aan die fabrieken heeft verloren. Men mag de gelegenheid niet ver zuimen om zich te ontdoen van de groote risico die een gas bedrijf voor een kleine gemeente medebrengt. Ik had ge hoopt, dat het Gemeentebestuur van Goes zou hebben willen medewerken om een Z.-Bevelandsch gasbedrijf in 't leven te roepen nu daarop geen uitzicht meer bestaat, behoort men het zeer voordeelige aanbod van de Imperial Continental met beide handen aan te grijpen." In een uitvoerige berekening becijferde de heer Van Nif trik verder, dat het gas bij inkoop uit Antwerpen 2.5 goed- kooper zou zijn, dan bij eigen exploitatie. Onze directeur, de heer Sneep, kwam tot een tegenover gestelde meening. Hij schreef „Niet vergeten mag worden, dat de kostprijs van het meerder te leveren gas, boven het geen thans wordt verkocht, aan een eigen produceerend gas bedrijf slechts 2.13 cent per M.3 zal kosten, terwijl iedere M.3 van het uit de gasfabriek te Antwerpen te betrekken gas betaald zal moeten worden met 43/4 cent." Vandaar, dat deze de uitkomst bleef zoeken -in concen treering der Z. Bevelandsche gasfabrieken. Ook naar onze meening was dit 'n zwakke moot in het Antwerpsche voorstel. Heel zwaar behoefden we ons even wel in het voorstel niet te verdiepen, omdat er immers niets van kon komen, als Goes en Bergen op Zoom niet wilden mededoen. Eind Dec. '28 berichtten deze gemeenten, op ons verzoek, dat bovengenoemd voorstel nog in onderzoek was. Eind Januari 1929 werd zoowel door Kruin'ngen als door „Oosteinde" opnieuw geschreven aan het gemeentebestuur van Goes, of het bereid zou zijn te onderhandelen om te komen tot een z.g.n. belangengemeenschap, die de gasvoor- ziening van de heele streek \anuit Goes zou exploiteeren. Het daarop ontvangen antwoord komt eigenlijk hierop neer, dat, nu de Mabegkwestie tot een oplossing was gekomen. Goes van de zaak af was. We hebben daarop uit een verslag van den Raad dier gemeente kunnen lezen, dat sommige raadsleden hierover anders dachten en een centrale gasvoorziening nog nader onder 't oog wilden zien. Hoe daarbij de voorzitter van dien Raad de onvriendelijkheid kon begaan door te zeggen, „dat men dan eerst van den heer Van Niftrik af moest", blijft ons een raadsel. Hoe 't ook zij, op 5 Maart kwam een schrijven van Goes binnen, waarin werd medegedeeld, dat de Raad niet wenschte in te gaan op het Antwerpsche aanbod, doch zich bereid had verklaard datgene te doen, wat de tot-stani- koming kon bevorderen eener regeling, krachtens welke door het gemeente-gasbedrijf te Goes gas wordt geleverd aan andere gemeenten in Z.-Beveland en om mede te werken aan het vinden van een voor alle partijen bevredigenden vorm, waarin die levering zal kunnen geschieden. Uit bovenstaande blijkt heel duidelijk, dat Goes bleef vast houden aan het leveren van gas „en gros" en dat het met het vormen van een belangengemeenschap niet sympathi seerde. Door „Oosteinde" is hierop geantwoord, dat dit systeem niet kon worden aanvaard en dat onderhandelen voor ons slechts zin heeft, wanneer de oplossing zou worden gevonden in den vorm van een belangengemeenschap. De vrij groote kapitalen, welke wij in onze fabrieken hebben vastgelegd, brengen dat noodzakelijk mede. Wij hebben bovenstaande ietwat uitvoerig behandeld, om duidelijk te doen uitkomen, dat het in dit geval niet de „buitengemeenten" zijn geweest, die de noodige samenwer king hebben tegen gehouden. Naar onze overtuiging heeft Goes een gelegenheid laten voorbijgaan om voor Zuid-Beve land iets heel moois tot stand te brengen, want wij zijn overtuigd, dat bij eene ernstige onderhandeling in die rich ting, als vanzelf zou zijn gebleken, dat de kring onzer bemoeienissen nog verder zou moeten worden uitgestrekt, dat Walcheren in de combinatie zou moeten worden opge nomen. Rapporten, berekeningen, gesprekken met deskundi gen, hadden ons doen beseffen, dat lichtgas slechts dan op de goedkoopste wijze verkregen kan worden, als het in groote massa en in 't systeem der nieuwste techniek wordt gefabriceerd. In bovengenoemd stadium zijn mede tegelijk onderhan- Heeft gunstigen invloed op de spijsvertering

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 3