6 ONS ZEELAND UIT EEN JEUGD Herinneringen aan Zeeland delingen gevoerd met de gemeentebesturen van Yerseke en Kapelle. Dit kon gevoegelijk samengaan, omdat bij centrali seering vanuit Goes of elders, dat alles niet tevergeefs zou zijn geweest. Met de hier eerstgenoemde gemeente zijn deze beëindigd, omdat een rapport van onzen directeur duidelijk deed zien, dat bij opname in de combinatie „Oosteinde" van dit bedrijf, het financieel resultaat ongunstiger zou worden, voornamelijk te wijten aan het feit, dat op deze fabriek ook nog een vrij groot onafgeschreven kapitaal drukt. Anders staat het met Kapelle, dat nog niet van gas is voorzien. Maar juist daarom wellicht wil ook Goes deze gemeente tot zich trekken, terwijl zelfs ook Wemeldinge, dat eveneens een kleine gasfabriek bezit, in deze richting een poging waagde. Kapelle heeft dus momenteel drie aanbiedingen. Met groote belangstelling wachten we de keuze daarvan af, al meenen we te mogen zeggen, dat „Oosteinde" Kapelle niet duurder zou uitkomen dan Goes. Omdat vooral de toestand, waarin de gasfabriek te Hans- weert verkeert, een langer uitstel niet gedoogt, is met kracht gewerkt aan een „Gemeenschappelijke regeling voor de Zuid-Bevelandsche gascentrale „Oosteinde". De betrokken gemeenteraden van Rilland-Bath, Krabben- dijke, Waarde en Kruiningen zijn hierover tot overeenstem ming gekomen, terwijl de gemeenteraad van Schore tot toe treding besloot. Bereids zijn reeds eenige werken geprojec teerd en zijn daarvoor aanbestedingen gehouden. Een en ander is thans in handen van het college van Ged. Staten, dat, naar we hopen, eveneens spoed zal betrachten, omdat anders de uitvoering van de noodige werken zou moeten plaats hebben in een seizoen, dat aan het welslagen daarvan niet bevorderlijk is. De gasfabrieken te Kruiningen en Hansweert zullen wor den stop gezet, en al het gas zal alsdan geproduceerd worden in de gasfabriek „Oosteinde" te Krabbendijke. Dit bedrijf zal daartoe een kleine ombouw ondergaan. Een nieuw te leggen transportleiding is geprojecteerd vanaf de gasfabriek „Oost einde" via den gashouder te Kruiningen naar den gashouder te Hansweert. Deze werken zijn aldus ontworpen, dat, wanneer ooit gas voor deze streek van elders zou worden aangevoerd, de transportleidingen daarop berekend zijn, zoowel wat de capaciteit als ook wat het materiaal betreft, waaruit deze leiding bestaat. Door bovenstaande hebben de gemeenten in O. Zuid- Beveland gedaan, wat zij konden bereiken, zij hebben de Mabegkwestie opgelost en hopen nu op een meer econo mische gasvoorziening, welke haar in staat zal stellen, den eersten stoot op te vangen, die de electrificatie ongetwijfeld ook hier, zoowel als elders aan de gasbedrijven zal teweeg brengen. Bovenstaande was reeds geschreven, toen door Ged. Sta ten de gasgemeenten werden uitgenoodigd tot een gemeen schappelijke bijeenkomst, teneinde nog eens ernstig na te gaan, hoe de gasvoorziening op Zuid-Beveland op de meest economische wijze zou kunnen geschieden. Deze conferentie heeft plaats gehad op Donderdag 30 Mei onder presidium van den Commissaris der Koningin. Alle gemeentebesturen van gasgemeenten alsmede dat van Kapelle waren daar ver tegenwoordigd benevens de gasdirecteuren van Goes en „Oosteinde". We willen ons beperken tot de conclusie, waar toe deze vergadering kwam. Er zal aan het technisch bureau der vereeniging van Nederlandsche gemeenten een onder zoek worden opgedragen naar de meest economische gas voorziening van Zuid-Beveland en Walcheren. Middelburg en Vlissingen zullen dus bij de onderhandelingen worden betrokken. Overigens zal de Combinatie in O. Z. Beveland doorgaan, als toch passend in een eventueel grooter plan. In verband daarmede zijn de raadsbesluiten met 't oog daarop genomen, door Ged. Staten bereids goedgekeurd, Krabbendijke, 3 Juni 1929. WELLEMAN. door JAN R. TH. CAMPERT. XXXI. Als we de rechte, schaduwlooze dorpsstraat van Zoute- lande uitloopen langs den Willebrcrdusput. met zijn hei'- zaam water en langs de oude, hier en daar wit-gepleisterde kerk, die honderden malen op het linnen werd vereeuwigd, en waaraan zich in de naaste toekomst nog even zoovele schilders zuUen vergrijpen, zijn we al spoedig uit het dorp gekomen. Want Zoutelande is niet groot. Het hoeft ook niet groot te zijn er is maar één ding waar het op aan komt dat het eigen karakter heeft En dat mankeert niet. De weg dien wij betreden voert naar Westkapelle en zij is zonnig en zonder boomen. Aan den anderen kant van het eiland, b.v. van Domburg naar Middelburg, zult gij dezen niet behoeven te missen, maar hier wèl. En het is ook geen weg, waar gelijk elders, groote villa's en statige landhuizen langs den kant opduiken als kunsthandels in een stad of paddestoelen uit den grond Niets van dat alles. Hier en daar een boerderij, maar allereerst, even voorbij Zoutelande, daar hoog tegen het duin, het lichtwachtershuisje. Grauw tegen den grauwen achtergrond en voor wie het niet weet, bijna niet te onder scheiden. Maar ik weet het te vinden en menigmaal wanneer het stadsleven mij dreigde te overstelpen een roes die van geen aflaten meer wist riep ik in mijn herinnering op dat kleine, grauwe huis, hóóg tegen het duin, waar het leven diep en stil vermocht te worden en waar een mensch met zich-zelf alleen zou kunnen zijn. Want het is niet altijd waar, wat velen beweren, dat voor de innerlijke rust, voor de mogelijkheid van het in zich-zelf verzonken-zijn geen uiterlijke rust noodig zou moeten zijn. Omstandigheden hebben somtijds een groote suggestie en het zou niet de eerste maal zijn dat zij inderdaad richting gevend werken op een karakter, dat zoo iemand niets anders meer kan doen dan te gehoorzamen aan den noodlottigen wil die van buiten af hem wordt opgedrongen. En daarom ook verlangde ik dikwijls naar die kleine wo ning, die daar staat welhaast aan den rand van de wereld, uitziende over Walcheren's vlakke landen met een einde- loozen hemel, koepelend er boven en met eeuwig en altijd de donkere of lichte muziek der zee. U zult deze visie wellicht te poëtisch vinden, maar men krijgt dat soort neigingen wanneer men jaren achtereen leeft en werkt binnen een groote stad. Het is een soort natuur lijke reactie. En ik geloof ook wel. dat de bewoners van het huis anders er over zouden denken, maar dat zijn mijn zaken niet. Laten wij verder dit huis voor wat het is en wandelen wij verder den breaden grintweg af, dwars door de akkers en weiden. Want deze tocht is de moeite waard er staan hier langs den weg een paar van die oude, rechtschapen, Zeeuw- sche boerderijen, waar de tradities en ingeheide gewoonten in eere worden gehouden. Er zijn boeren o, óók op Walcheren die de moderne snelheid in hun bedrijf invoerden. En er zit iets in Want waarom zouden zij niet profiteeren van wat deze tijd hen aan voordeelen biedt? Een Ford rijdt sneller naar de Mid- delburgsche Markt dan een sjees of ,,veerenwagen",_ en de maaimachines zijn doeltreffender dan een paar maaiers, al doen zij in het landschap niet zoo decoratief. Maar hier wonen er nog van den ouden stempel, die den Zondag beschouwen als de dag des Heeren en die hem eeren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4