Wat is GLASMARMER ONS ZEELAND 9 M. KLEIJI\ENBERG, Zwemmen. Langzaam maar zeker begint het water een temperatuur te krijgen, die een verblijf in het natte element tot een intens genot maakt. Officieus is het badseizoen reeds geopend, terwijl reeds vele zwemscholen hunne poorten hebben ontsloten om de lief hebbers der zwemsport in de gelegenheid te stellen hun hart op te halen. Zeeland en zwemmen Twee onafscheidelijke bgrippen Al thans zij behoorden onafscheidelijk te zijn in onze waterprovin cie, waarvan elk onderdeel door breede wateren omstroomd of bevloeid wordt. Helaas kunnen we niet opgetogen zijn over de populariteit der Zeeuwsche zwemsport. In enkele Zeeuwsche centra, als Vlissingen, Middelburg, Hansweert en Zierikzee ken nen we specifieke zwemclubs, hier en daar zelfs z.g. reddings brigades, die aan de zwemkust tevens de consequenties ver binden, maar overigens is het met de zwemsport in Zeeland maar sober gesteld. Als voornaamste oorzaak hiervoor noemen we het te-kort- schieten in zorg van de zijde der overheid, die nog niet vol doende doordrongen schijnt van het groote nut der zwemkunst, vooral in eene provincie als de onze, die voor twee-derde deel uit land en voor de rest uit water bestaat. Er is waarschijnlijk geen enkele tak van sport, die zoo heilzaam is voor geest en lichaam van het gezonde individu als zwemmen. De gezondheid wordt er door bevorderd, het lichaam gesterkt en de geest ver- frischt, zoodat alle factoren, die noodig zijn om lust te kweeken en te handhaven voor den dagelijkschen arbeid er door ver zorgd worden. Bovendien heeft de reinigende werking van het water op de huid tengevolge, dat deze hare taak als ademha- lings- of afscheidingsorganen op de beste wijze kan vervullen, terwijl de bloedcirculatie wordt bevorderd door de strooming en den golfslag van het water, omdat hiervan n.l. van die bewegelijkheid van het koele nat eene heilzame massage werking uitgaat. Deze werking, die van heilzamen invloed is voor ons geheele organisme, bevordert vervolgens in hooge mate de voor het lichaam zoo noodzakelijke stofwisseling, omdat deze op haar beurt in nauw verband staat met den etenstrek. Elke zwemmer weet bij ervaring, dat zijn eetlust het grootst is juist na een zwembad. Reeds Hildebrand schreef in zijn ,;Camera Obscura" „Het water is zoo oprecht als doorschijnend het vleit niemand met de onmogelijkheid van gevaar, die het waagt zijn heiligdom in te gaan." Juist deze woorden kwamen ons in herinnering toen we dezer dagen de lijst zagen ingeleid der slachtoffers, die de zwem sport jaarlijks opeischt en zullen ongetwijfeld in de eerste maan den ons herhaaldelijk voor den geest komen, omdat zwem- en badpartij met de ijssport plegen te wedijveren in het verwekken van ongevallen. Wij mogen hierop, nu het zwemseizoen is aan gebroken, nog wel eens ernstig de aandacht vestigen en erken nen, dat het noodig en nuttig is, te wijzen op het feit, dat er naast ja, in onmiddellijk verband met de sport-zelve, onder werpen bestaan van het allerhoogste gewicht en van den diepsten ernst. Wij scharen ons immer onder de nog steeds groeiende massa van hen, die de goed geleide, de verstandig beoefende sport een zegen achten voor individu en maatschappij, en die het goede recht en het hooge nut van sport in al hare gezonde uitingen ten volle beseffen. En onder die uitingen is de zwemsport ons zeer zeker niet de minst dierbare. De vraag, welke sport het edelst, het aangenaamst, het nut tigst is, is voor dispuut ontvankelijk. Zelfs al schakelt men het GLASMARMER is bestand tegen: vrije alcalië der stucadoor- specie, salpeterzouten, vorst, vocht en verkleuring. ,,GLASMARMER" 4 tot 5 m/m dik wordt geleverd in 10 ver schillende kleuren met een handelsmaat van 45 x 75 cM. of elk onderdeel hiervan, zoodat demeest variëerendebekleedingkan worden aangebracht GLASMARMER" geeft de meest decoratieve en fijnste wandbekleeding, die zich geheel aanpast aan de moderne architectuur en woningbouw van onzen tijd. „GLASMARMER" is veel goedkooper, glansvoller en leven diger dan gewoon marmer en niet duurder dan een goede kwaliteit gebakken tegel. Vereischt verder geen onderhoud meer, omdat polijsten en in-de-was-zetten geheel overbodig is. ALLEEN VERKOOP voor Zeeland Korte Heerengracht M 282-284 - Middelburg. begrip „sport" uit, dan zal het voor velen niet gemakkelijk zijn, een vergelijking te maken omtrent het nut van roeien, schermen, turnen, zwemmen, enz. Wij doen daarom nog één stap verder en stellen de vraag van welke dier vele „kunsten" de kennis het noodzakelijkst is. En dan is o.i. op die vraag slechts één antwoord mogelijk de zwemkunst Een roeier, die zijn roeispanen onhandig laat ma noeuvreeren een bokser, die de regels der bokskunst mis handelt een schermer, die geen kans ziet touché's te maken een voetballer, die hopeloos sukkelt en meer mis- dan raak trapt. zij brengen er het leven niet af, al is hun figuur als sportbeoefenaar voor veel verbetering vatbaar. Maar een zwemmer, die zich althans zwemmer noemt, maar de kunst van zwemmen niet meester is, en die zich nochtans waagt in diep of onbekend water, zoo iemand spot met zijn leven en vergt van derden, dat ook deze hun leven in de waagschaal stellen bij hun poging, den roekeloozen zwemmer van een wissen dood te redden. De noodzakelijkheid om kennis te hebben van de edele, ge zonde en heilzaam-werkende zwemsport wordt jaarlijks op nieuw aangetoond door de lange, lugubere lijst van slachtoffers, welke lijst te welsprekend is, dan dat wij haar nog zouden moe ten memoreeren. Statistieken, waarvan ik er een;ge heb voor mij liggen, toonen aan, dat gemiddeld jaarlijks honderd jonge menschen in Nederland den dood vinden door verdrinking, ter wijl zij in of op het water verkwikking of herstel van krachten zochten. Hierbij zijn zelfs uitgeschakeld alle gevallen, waarin verdrinking was te wijten aan andere omstandigheden dan ba den, zwemmen, pleizier-roeien en zeilen. Uitsluitend de catego rie van menschen, die zich louter ter verkwikking en ontspan ning in of op diep water hebben begeven en van wie men dus had mogen eischen, dat zij zich allereerst de zwemkunst hadden eigen gemaakt, is in de hierboven vermelde doodenlijsten opge nomen. Deze bedroevende cijfers moeten toch wel tot naden ken stemmen en wel in de eerste plaats de kortzichtige over heid, die helaas, op zoovele plaatsen, nog niet inziet, dat het haar dure plicht is, waar zij dit kan, voor veilige zwemgelegen- heid en goed zwemonderricht zorg te dragen. Maar ook hij en zij, die nooit en nergens gevaar ziet en die de roekeloosheid zoo ver stuurt, dat eigen en anderer leven er aan gewaagd wor den, ook zij hebben er zich rekenschap van te geven, dat zij de hieraan verbonden gevaren slechts leeren kennen en weer staan indien zij de kennis der zwemkunst en de techniek der zwemsport machtig zijn. De zwemsport is mooi, zelfs voortreffelijk en wij zouden wen- schen, dat elke Zeeuw, vanaf zijn prille jeugd zich toelegde op de kennis en de kunst, waaraan „het zwemmen" ten grondslag ligt, ter bevordering zoowel van eigen gezondheid en lichaams kracht als tot heil van derden, die het besef van het nut der zwemsport nog niet voldoende bezitten. Mogen deze regelen er toe bijdragen, dat zoowel de overheid als het individu de groote sanitaire waarde, het nut en de be- teekenis der zwemsport zullen beseffen, opdat het maatschap-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7