DORDRECHT VRAAGT TARiEF ©TKOM NKL'JKE. SSl 5T00MUJA55CH ERü T1R1RI iR"1742 opgericht yClËli AUG.BiERENS Afhaaldiensten te Boes, Zierikzee, Middelburg, enz. Bij het schrijven op advertentiën wordt men beleefd verzocht Ons Zeeland te vermelden 18 ONS ZEELAND DE WIEG Oorspronkelijke novelle, door HANS DE LA RIVE BOX. Het is wonderlijk hoe 'n groote rol een aantrekkelijk ingerichte en zindelijke etalage in het winkelbedrijf speelt. Dat kon men goed merken in de oude Hoofdstiaat, welke vroegere verkeersweg langzamerhand in verval raakte, door dat men een brug gebouwd had over t Kanaal en een bree dere straat nu tot hoofdverkeersweg gepromoveerd was. Hoewel 't stedeke nietig was in vergelijking met onze groote centra, moesten de huren in de nieuwe straat van veertien tot vier en twintig honderd gulden per jaar loopen. Op groote biljetten stond dat duidelijk aangegeven, toen de winkels klaar waren om de nieuwe huurders en eventueele koopers te ontvangen. Het duurde niet lang, of alles was bewoond. De oude gevestigde firma's van de oude hoofd straat bleven waar zij waren, omdat zij een goeden naam hadden en de vaste klanten tóch bij hun terug zouden komen, doch veelal jongelui met wat geld namen hun intrek in de nieuwe winkelperceelen. Zeer ruim gebouwd, met soliede teakhouten gevels en prettige muurschilderingen, staken de nieuwe huizen in de jonge straat scherp af bij de oude collega's van het stadje. Voordat ik nu mijn wieg op het tapijt breng, ben ik ver plicht mede te deelen, dat in de oude hoofdstraat jaren lang een zaak was gevestigd, welke speciaal kinderuitzetten en voornamelijk wiegen verkocht. De vader had deze zaak op gericht en zijn twee zoons hadden zich, toen zij oud genoeg waren, bij hem aangesloten. De ouders konden nu wat rustiger gaan leven en de zoons probeerden den omzet steeds grooter te maken. Doch wat meer voorkomt in dit aardsche tranendal, gebeurde ook hier. Deze zoons, dus broers van elkaar, konden niet goed met elkaar overweg. De oudste meende steeds de wijste te zijn, doch de andere broer begreep al spoedig, dat de zaak onder diens leiding mis liep. De oudste broer maakte zich steeds kwaad en verweet den jongste, dat hij zich te veel met andermans zaken bemoeide.' Kort en goed, de oudste broer maakte er een eind aan en wist een flink bedrag van zijn ouden vader los te krijgen, om zelf een dergelijke zaak op te richten. Tot groote verbazing en woede van den jongsten zoon vestigde de ander zich heimelijk in een prachtig win kelhuis van de nieuwe straat. Een winkelhuis van twee mille huur per jaar, eventjes ongeveer veertig gulden in de week De oudste opende zijn nieuwe zaak en scheen succes te hebben. Het was juist voorjaar en vele wiegen werden gekocht. Na twee weken reeds voelde de vader en de jong ste zoon, dat hun omzet geducht kleiner werd. De broers waren dus concurrenten geworden, en zonder het precies te weten, had de vader dit met zijn eigen geld tot stand gebracht. De oudste broer had een prachtige ruime etalage, geheel betimmerd met Spessart-eiken paneelen, afgezet met een strookje Coromandel hout. Zijn rose en witte wiegen waren precies gelijk aan de wiegen, welke zijn vader placht te verkoopen, doch zij waren hier in deze etalage gunstiger op hun plaats en de rose kleur stak zoo prachtig af tegen het gestreepte zwart en grijs van den Coromandel-achter- grond. In den winkel stond een snoes van een winkeljuf en in de voornaamste bladen verschenen regelmatig adverten ties. Kortom, de zaak werd behoorlijk aangepakt en bloeide reeds onmiddellijk op. Na anderhalve maand begreep de vader en de jongste broer, dat er een verandering moest komen. Zij waren na tuurlijk door deze omstandigheden met den ander gebrouil leerd en in de familiekringen kwamen van zelf schermut selingen, Op een zonnigen lentemorgen wandelde de jongste zoon naar den nieuwen hoofdweg en de drukte viel hem hier op. Auto's passeeerden elkaar herhaaldelijk en vele winkelende moeders en meisjes schuifelden over de trottoirs langs de winkels. Een bittere jaloezie maakte zich van den jongsten broer meester en zonder het feitelijk te weten, bleef hij voor den nieuwen winkel van zijn grootsten c°n" current nu, staan. D'e zon liet haar stralend licht over het wit en het rose spelen en de zoon dacht aan zijn vader s zaakje in de donkere, smalle straat. In het midden stond een zeer moderne, breede wieg. Deze wieg was kant en klaar en de knappe winkeljuf had als een moedertje een schat van een pop in die wieg neer gevleid. Zij was in dit reclametrucje zeer goed geslaagd, want de jaloersche jongste broer hoorde telkens verrukte uitroepen. Naast hem bleef een jonge vrouw staan, aan den arm van een breedgeschouderden lachenden man. Zij keken beiden naar de wieg en terwijl de broer hun in span ning van terzijde aankeek, zag hij hoe de jonge menschen elkaar plotseling een verrukten blik toewierpen. Aan den ringvinger van de rechterhand van de jonge vrouw schit terde de trouwring in het dartele zonlicht en de jongste zoon wendde zich langzaam om. Opeens hoorde hij den man zeggen w<11 ,,Die wieg krijg je voor je verjaardag, Anme. Willen we haar vast bestellen De jongste broer wachtte nog even met weggaan en hij hoorde het vrouwtje zacht zeggen ,,Maar die wieg is zoo duur, Arnold we moeten zuinig zijn, laten we liever een goedkoopere nemen. Deze kost vijf en dertig gulden Er kwam een peinzenden trek op het gebruinde gezichi van den echtgenoot. Hij knikte en scheen na te denken „Goed, vrouwtje antwoordde hij, „dan wachten wij nog even En zij liepen langzaam verder. Enkele minuten later trad de jongste broer bij zijn ouders binnen. M „Ik ben bij Jan gaan kijken, vader zei hij hijgend van het' harde loopen. „U moet ook eens naar zijn zaak gaan Hij heeft die rose wieg, nummer 32 A in zijn kast staan die wieg, welke u zelf ontworpen heeft De oude man stond moeilijk op in zijn grijze oogen kwam een blik van doffe berusting. „Hij maakt ons dood op die manier, jongen we moeten hem eens opzoeken. Zóó gaat het niet langer „Maar het voornaamste weet je niet, vader. Wij ver koopen die wieg steeds voor zeven en twintig gulden vijftig en hij vraagt vijf en dertig gulden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 16