Wat is GLASMARMER ONS ZEELAND RITTHEM EN RAMMEKENS. 2150 6452 1320 5132 5124 10256 M. KLEIJNENBERG, Ritthem in een heel klein plaatsje, waar men zelden iets van hoort, Ritthem is een negorijtje van een heele lieve soort. Ritthem is nog onbedorven, 't heeft geen auto, tram of trein, Ritthem is een klein juweeltje, waar men eens alleen moet zijn. Ritthem is een openbaring, vlak bij huis en nooit gezien, zonder drukte, zonder herrie, zonder zonden wel misschien. Ritthem heeft een kerk, een kleintje, zonder heel veel pracht en praal, maar van binnen even plechtig als de grootste kathedraal. Ritthem is zoo klein en keurig, als van speelgoed opgebouwd, Ritthem is een van die plaatsjes, waar men gauw en veel -ran: houdt. Ritthem ligt zoo diep verscholen in het Walchersch achterland, zoo bescheiden, zoo verholen bij den stillen waterkant. Dicht bij Ritthem ligt een vesting uit den heelen ouden tijd, waar ze veel gevochten hebben in den Tachtigjaar'gen strijd. Rammekens, zoo heet die vesting, maakte zware jaren mee, 't was het fort van Zeeland's hoofdstad, 't zware bolwerk aan de zee. Hooge, steile vestingmuren rijzen trotsch en zwaar omhoog, daar omheen zijn nog de grachten uitgestrekt in wijden boog. Voor de groote reuzenvoorpoort moest een vijand blijven staan, door die poort zijn groote mannen overwinnend heengegaan. Boven op de hooge wallen, waar eens Geus en Spanjaard streed, waar Napoleon zijn blikken over 't eiland glijden deed, waar het bloed in stroomen vloeide, bij het dreunen van 't kanon, daar speelt nu de jeugd van Ritthem, in de bloemen, in de zon. In de kelders en gewelven lag de voorraad kruit en lood, vond een krijgsgevangen vijand menigmaal den marteldood. Daarin stonden de Spanjolen vechtend zij aan zij geschaard, daarin wordt nu door de boeren de patatenoogst bewaard. Rammekens heeft nu geen doel meer, is zijn oude glorie kwijt, 't zou nu gauw een puinhoop wezen in een dezerdaagschen strijd. Maar wie Nederland's historie duidelijker wil verstaan, moet eens op een mooien middag naar die oude vesting gaan. WILLEM TELL II. ütczmmm In ieder nummer van ons blad verschijnt een O.Z.-prijs vraag, voor de goede oplossing waarvan wij tien gulden beschikbaar stellen. Dit bedrag wordt niet verdeeld, dus iedere prijsvraag kan slechts één winnaar opleveren. In zendingen moeten geadresseerd worden aan de Administra tie te Middelburg. De redactie beslist daarop aan wie de prijs wordt toegekend. Tegen hare beslissingen kan geen hooger beroep worden aangeteekend. Ook zullen we over O.Z.-prijsvragen niet in briefwisseling treden. Oplossing van O. Z.-Prijsvraag no. 21 4302 Sommigen maakten aanmerkingen op het eerste getal, maar blijkbaar hadden zij niet de correctie op bladz. 15 van het nummer gelezen. Opletten dus in het vervolg Door loting kreeg L. A. RUSZ, Lange Burg B 1, Middelburg, de prijs. O. Z.-Prijsvraag no. 23 huis baker lat -bengel knop iris alp bron. Wanneer we in elk woord één letter vervangen door een andere letter, krijgen de woorden een heel andere beteekenis. Deze nieuwe letters nu, bij elkaar gevoegd, geven een duivels naam. Welke zijn de nieuwe woorden en hoe is die naam? Oplossingen waarbij duidelijk op de adreszijde vermeld staat O. Z.-prijsvraag 23, moeten uiterlijk 1 Juli in ons bezit zijn. GLASMARMER is bestand tegen: vrlie alcalië der stucadoor- specie, salpeterzouten, vorst, vocht en verkleuring. „GLASMARMER" 4 tot 5 m/m dik wordt geleverd in 10 ver schillende kleuren met een handelsmaat van 45 x 75 cM. of elk onderdeel hiervan,zoodat demeest variëerende bekleedingkan wordenaangebracht „GLASMARMER" geeft de meest decoratieve en fijnste wandbekleeding, die zich geheel aanpast aan de moderne architectuur en woningbouw van onzen tijd. „GLASMARMER" is veel goedkooper, glansvoller en leven diger dan gewoon marmer en niet duurder dan een goede kwaliteit gebakken tegel. Vereischt verder geen onderhoud meer, omdat polijsten en in-de-was-zetten geheel overbodig is. ALLEEN VERKOOP voor Zeeland: Korte Heerengracht M 282-284 - Middelburg.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 14