4 Burgemeester G. A. Hajenius in de bloemetjeslandbouwtentoonstelling in Goes Walcheren in het Vader land" P.Z.E.M.-tarieven. Als dit blad verschijnt, zal het juist 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, als gefneene-secretaris in dienst van de hoofdplaats van Zuid Beveland trad. De heer Hajenius vervulde in Goes twee belangrijke functies en hoewel hij ze geen van beide het aantal jaren beoefende dat automatisch als t ware een her denking in werking brengt, gaat men morgen den burge meester huldigen. Ën dat is een goed recht. De heer Hajenius toch heeft èn als secretaris èn als bur gemeester Goes zoovele belangrijke diensten bewezen, dat de Goesenaars verheugd zijn een aan'eiding te vinden om hun waardeering en dankbaarheid eens onder woorden te kunnen brengen. Tot secretaris van Goes werd de jubilaris in 1895 benoemd. Hij kreeg in het Zuid-Bevelandsche stadje geen gemakke lijke taak. De gemeentelijke administratie ter plaatse was slecht georganiseerd, het systeem ontbrak en de heer Haje nius wilde orde in den chaos scheppen. Ondanks niet al te beste medewerking van een zeer zuinigen gemeenteraad, gelukte het hem ten slotte. De registratuur werd naar voor beeld van Texel (waar de heer H. voorheen secretaris was) ingevoerd en tal van andere verbeteringen werden aan£€~ bracht. De secretaris werkte met 3 ambtenaren en een bode- concierge in de gemeentelijke huishouding. Over deze peri ode verder is weinig te vertellen, mede omdat de beteekenis van den arbeid van een gemeente-secretaris nooit door frap pante voorbeelden aangeduid kan worden.^ In de mobilisatie-jaren nam de taak van iederen gemeente secretaris zeer belangrijk toe. Zoo ook die van den heer Hajenius. die in deze jaren, mede tengevolge van geringe hulp zulke zware eischen aan z'n zenuwgestel stelde, dat geruimen tijd nadien de gevolgen zich deden^ gelden. Intus- schen hadden de gemeenteraad en de autoriteiten in^ Mid delburg gezien welk een uitstekend werker de heer Hajenius was. Toen in 1918 de toenmalige burgemeester, de heer J. B. de Beaufort zijn ontslag nam. werd dan ook op den heer Hajenius een beroep gedaan om den heer De Beaufoit op te volgen. Na eenige aarzeling gaf de heer H. aan het verzoek gevolg en tot heden is hij verder als eerste burger van Goes in de ganzestad woonachtig geweest. Onder zijn beheer nam het zielental van Goes aanmer kelijk toe, de stad breidde zich aan verschillende kanten uit, verschillende belangriike instellingen van onderwijs e.a. werden er gevestigd, kortom, van het genoeglijke doro werd Goes een welvarend en vooruitstrevend stadje. Het zou natuurlijk overdreven zijn hier te doen voorkomen alsof de verdere ontwikkeling van Goes alleen te danken is aan de aanwezigheid van den heer Haienius. Hij zou de eerste zijn dit tegen te spreken'. Verschillende factoren werkten aan den groei mede, maar het dient toch hier te worden gezegd, dat de burgemeester een dezer „factoren was en niet. de minst belangrijke. Hij lag als 't ware steeds op den loer om nuttige instel lingen naar Goes te halen, en hij was steeds een van hen die"zei: „Laten we er desnoods wat geld voor over hebben, op den duur komt het in orde." Burgemeester Hajenius ONS ZEELAND stapte als het noodig was in den trein om elders een voor Goes gunstige zaak te bepleiten, om connecties aan te knoo- pen die Goes later van nut zouden kunnen zijn. Hij was^ de actieve regeerder, die den regel huldigde: „Gouverner c est prévoir", en die tevens een levendige belangstelling koes terde voor de meest uiteenloopende uitingen der Goesche samenleving. We schreven bovenstaande regelen in den ver leden tijd, doch ook voor heden zijn ze natuurlijk van toe passing. -li tt Behalve een uitstekend burgemeester, is de heer liajenius ook een geestig man, hetgeen de bijeenkomsten van den raad meermalen ten goede komt. toegerust met een prac - tige dosis humor, weet hij kleur aan zelfs onbelangrijke o weinig interessante besprekingen te geven en moeilijke situ aties gemakkelijk te overwinnen.^ Als we verder nog wijzen op de representatieve beteekenis van den heer Hajeniu.i en op zijn verheugend-goed redenaarstalent, meenen we hier in korte trekken den burgemeester van Goes te hebben geschetst. Als de raad van Goes en de Goesche burgerij den popu- lairen burgemeester huldigen, zullen vele woorden van waar deering gesproken worden. We voegen bij die huldiging gaarne de onze en we spreken de hoop uit, dat de heer Hajenius nog vele jaren aan het hoofd van de hoofdstad van Zuid-Beveland zal staan. Goes kan er slechts wel bij varen X Het jubileum van den burgemeester van Goes valt vrijwel samen met een andere belangrijke gebeurtenis ter plaatse, n.l. met de landbouwtentoonstelling, georganiseerd door den Kring Westelijk Zuid-Beveland van de Z. L. M. en de ten toonstelling van het Ned. Trekpaarden Stamboek. Terwijl we dit schrijven staat Goes nog slechts aan den vooravond van de tentoonstelling en van de feesten, die ter gelegenheid daarvan georganiseerd worden, en we zullen dus in een vol gend nummer daarop nader moeten terug komen. Thans worde slechts uiting gegeven aan de verwachting dat het geheel goed zal slagen (hetgeen voornamelijk van het weer afhangt) en dat het comité, dat veel en omvangrijk voor bereidend werk verrichtte, zijn bemoeinigen met succes be kroond zal mogen zien. Het terrein waar de tentoonstelling gehouden zal worden, is uitstekend ingericht, de inwoners van Goes zijn bereid de gasten te ontvangen, en ze organi seerden eenige attracties. Als de natuur dus medehelpt, zal ook dit jaar het jaarlijksch feest der Z. L. M. wel weer tot een belangrijke gebeurtenis in ons provinciale leven worden. O.i. zijn de tentoonstellingen van de Z. L. M._ steeds mede daarom zoo van gewicht omdat ze Zeeuwen uit alle deelen van het gewest in één stad samen brengen'en daar gelegen heid bieden tot uitwisseling van allerhande gedachten en belangen. De natuur heeft ons gewest in verschillende stukken ge scheiden. Gelukkig dat men menschen en vereemigingen vindt die tenminste zoo nu en dan die scheiding zooveel mogelijk doen vergeten. X In ons vorig nummer hadden we de gelegenheid te wijzen op de belangstelling die ons gewest in de pers ten deel valt, en op het nut van allerlei artikelen over Zeeland. Ook deze week bevatte een blad in Den Haag weer een beschou wing. n.l. van Walcheren:, die de aandacht verdient. Het „Vaderland" schreef over ..den tuin van Zeeland" „Zeeland is meer dan Holland, niet in dien zin, dat het op andere wijze mooier is of belangrijker dan Holland, maar dat het een als het ware op de spits gedreven, geëxalteerd Hollandsch karakter heeft. De Hollandsche lucht? Men vinidt ze nog fijner, nog ijler, nog lyrischer, nog muzikaler, zoo men wil, in Zeeland. De beteekenis van het waterelement en de vermenging van water en land, die den vreemdeling in ons Hollandsche landschap zoo zeer treffen, vindt de Hollander nog zeer versterkt terug in Zeeland. En zelfs de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2