m VICTORIA-WATER UIT ZEELAND'S VERLEDEN ONS ZÈÈLAND 5 menschen in het landschap en in:de steden. Wij hebben de stelling eens hpören Verdedigen, dat de Zeeuw een nog Hol- landscher htéllahdér is en dat was niet alleen maar een grapje. Daarbij komt nog, dat Zeeland minder dan de Noordelijke provincies, door de moderne beschaving veranderd is. In sommige straten van Middelburg, in dorpen als Kloetirtgö bij Goes, langs tal van wegen en dijken van den Zeeuwschen archipel kan men zich nog in ,den, oxiden r.oémrijkeh lijd wanen of. zelfs in df.li tijd; dat het iand en de roem samen t,gemaakt" Wérden door het krachtige menschenras, dat daar woont. tin van Zeeland is Walcheren weer het meest Zeeuwsche eiland. Het leven op Walcheren en de menschen aldaar in hun dagelijksche doen en laten zullen Wel net zoo zijn ais overal elders, maar Wartncér tnêii een zonnigen dag op dit eiland doorbrengt, dan kan men er zich in een goéd inge- richtën hemel denken. Dit kleine eilandje is vól wonderen ;,er is zooveel t,è zietl en zooveel te genieter, dat men het. zelf niet alles ontdekken kan, zoo men er slechts een paar dagen vertoeft." We gelooven dat Walcheren en ons gewest het weer met dit loflied doen kunnen. Ongetwijfeld zal het aan het vreem- delingenbezoek ten goede kömen. X De P.Z.E.M. heeft met ingang van 1 Juli nieuwe tarieven voor verlichting en huishoudelijk gebruik ingevoerd. Het enkeltarief zal varicercn van 45 tot 35 cent per K.W.U., naar gelang van het aantal aangesloten perceelen. Is dit in een kom van een gemeente minder dan de helft van het aan tal aansluitbare, dan wordt. 45 cent berekend, is het meer dan 90 pet-, dan is het tarief 35 cent. Bovendien wordt speciaal voor hen, die ook stroom voor huishoudelijke doeleinden gebruiken, een vastrechttarief ingevoerd, waarbij het meerdere verbruik, tot 10 K.W.U. per maand, wordt berekend tegen 10 cent en daarboven tegen 8 cent. Verder is in beginsel besloten tot het in huurkoop geven van huisinstallaties. •Tv-" door D. A. DE STOPPELAAR. De kamp om Zierikzee. VIII. 'n Andere bedoeling van 's prinsen reis naar Zeeland is, om het bestuur aldaar zoowel in burgerlijke als militaire aangelegenheden te reorganiseeren. Weliswaar is reeds in 't begin van het afgeloopen jaar een gewestelijke raad ingesteld, maar het is Oranje nog niet gelukt een nauwere vereeniging van Zeeland met Holland te bewerkstelligen. En om dat gewichtig doel nu te bereiken, beschrijft hij beide gewesten te Dordrecht (juridisch Hol land's oudste stad) in Maart 1575. Bij dit ontwerp-unie, ont worpen op last der Staten door Hollandsche en Zeeuwsche afgevaardigden en 's lands advocaat Buijs, beloven beide gewesten elkaar, „onder de regeering en gehoorzaamheid des Prinsen van Oranje tegen den gemeenen vijand bij te si aan en te beschermen, de oorlogskosten te dragen en alles aan te wenden om deze bijeen te brengen." Zondag 23 Juni zullen Cornells van Steenkiste en Elizabet Jorens, wonende Dijkstraat 83, Vlissingen hun 60-jarige Echtvereeniging herdenken. Beide oudjes zijn 87 jaar en genieten een nog uitstekende gezondheid. Voorts zal men gezamenlijk ter dagvaart verschijnen in dien men daartoe beschreven wordt alle oude geschillerl, buiten iemands nadeel le laten blijven in den staat waarin zij zijn en alle nieuw opkomende aan de beslissing van den prins te onderwerpen. Voorts zal men nog onbelemmerd handel drijven en elkan ders koopwaren niet te hoog belasten. Over en weer neemt men geen poorters in dan met medeweten van de magi straat der stad, uit welke zij vertrokken zijn. De Unie wordt gesloten voor den duur des oorlogs of zoo lang als men wederzijds zal goedvinden. De gemachtigden van Middelburg, Zierikzee, Vlissingen, Veere en tal van Hol landsche steden teekenen deze belangrijke overeenkomst. Het duurt echter nog tot April 1576 voor alles zijn vol beslag krijgt en de unie in werking treedt.1) Sinds Vet verlies van Middelburg heeft Requesens niets naders aan het hart gelegen, als Zeeland's herovering. Want vóór dit niet gelukt is, zal hij nimmer den oorlog tot een gewenscht resultaat kunnen brengen. Zeeland toch is ,,het tuighuis der opgestane Nederlanders". Hier worden de vloten uitgerust, hier kunnen zij zich ongehinderd verzamelen en hun lotgenooten in Holland te hulp komen, zooals zij dat bij Leiden doen.2) Uit deze provincie komen immers de dapperste matrozen en zoolang Oranje dit gewest in bezit heeft, staat de zaak van den opstand niet zonder hoop. Daar komt bij, dat de Opwekkend en gezond OBERIAHMSTEIM Natuurlijk Bronwater

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 3