ONS ZEELAND 9 Internationaal Voetbal. Het spelpeil der voetbalnaties pleegt men af te meten naar de resultaten, op de wereldvoetbalmarkt verkregen. De conti nentale landen van Europa ontmoeten elkaar regelmatig eenige malen per seizoen en in deze onmoetingen wordt het beste spelersmateriaal, dat elk land kan opleveren, gedemonstreerd, opdat men een maatstaf der onderlinge k- chtsvrhouding ver krijgt en de technische vorderingen a :k ander kunnen wor den getoetst. Ook Nederland heeft zich in het sei or a 19281929 op inter nationaal terrein bewogen. Sedert enkele dagen is het Neder- landsch Elftal teruggekeerd uit Scandinavië, waar het zijn inter nationaal programma heeft besloten met 2 wedstrijden, n.l. tegen Zweden en tegen Noorwegen. We kunnen ons geen seizoen her inneren, waarin de prestaties van voetbal-Nederland zoozeer in mineur waren als in het thans geëindigde seizoen. Teneinde dit nader te doen overzien, laten we even het lijstje der ge speelde wedstrijden volgen, t.w.: 4 Nov. 1928 Amsterdam: NederlandBelgië 11. 2 Dec. 1928 Milaan: ItaliëNederland 32. 17 Maart 1929 Amsterdam: NederlandZwitserland 32. 5 Mei 1929 België: BelgiëNederland 31. 4 Juni 1929 Amsterdam: NederlandSchotland 20. 9 Juni 1929 Stockholm: ZwedenNederland 62. 12 Juni 1929 Oslo: NoorwegenNederland 44. In zeven wedstrijden werd dus slechts éénmaal het zoet der overwinning gesmaakt en werd twee maal een gelijk spel be vochten, terwijl niet minder dan vier nederlagen ons deel werden. Er is dus weinig reden tot juichen, vooral als men bedenkt, dat Zwitserland met een verzwakt elftal partij moest geven en Noorwegen tot de zwakst-aangeslagenen van het voet bal-contingent behoort. Zeer zeker zijn ook ten opzichte van de Nederlandsche prestaties verzachtende omstandigheden aan te voeren. Zoo kon nóch in Milaan nóch tegen Schotland nóch in Scandinavië over onze sterkste combinatie worden beschikt, wegens verhindering van eenige prominente spelers, terwijl in Antwerpen den Oranjemannen elk grijntje geluk ontbrak. Maar desondanks moeten we constateeren, dat sedert vorig seizoen het Hollandsche spelpeil gedaald is en Nederland eenige plaat sen op de Europeesche ranglijst is gezakt. Men wil nu en dan wel beweren, dat Nederland niet achteruit ging, doch dat de andere landen vorderingen maakten. Wij deelen die meening geenszins, omdat we ons in diverse internationale kampen er van kunnen overtuigen, dat de tegenstanders niet zoodanig spelpeil demon streerden, dat dit boven het in het voorafgaand seizoen gele verde uitstak. Voor ons staat zelfs vast, dat in het Olympische voetbaljaar een heel wat hooger niveau werd bereikt door de Europeesche landen dan in het jongste seizoen. Schakelen we de voetbal-virtuositeit van Uruguay en Argentinië uit, dan blijft het spel van landen als Italië, Zwitserland, België, Frankrijk, Spanje, Duitschland en zelfs Nederland ondanks de eervolle 20 nederlaag tegen de Urugeezen voor ons de herinnering aan hoogstaand voetbal. De reactie op dit hoogeschool-voetbal- tijdperk laat zich wel eenigszins verklaren: Reeds een jaar en langer vóórdat het Olympisch voetbaltournooi zou plaats vin den, legden de voetballanden zich toe op behoorlijke uitrusting van het elftal, dat de eer van zijn land moest ophouden. Twee- en-twintig spelers werden in elk land uitverkoren, om eene systematische oefening te ondergaan en zich, door onderlinge training dan wel door aanraking met sterke tegenstanders, te bekwamen in de voetbaltechniek en op verbetering van hun spel toe te leggen. Op deze wijze wist elk land een ten-ijs-beslagen elftal af te vaardigen naar Amsterdam, waar zooals gezegd het vertoonde spel kennelijk de sporen droeg van oordeelkun dige verzorging. Maar nauwelijks is de negende Olympiade ten einde of de in tensieve oefening maakt plaats voor een sloom tempo, waarin onze spelers hun spel gaan onderhouden. Nog kortelings wezen wij er op, dat het overgroote deel der clubspelers meent te kun nen volstaan met een voetbalpartijtje van 2 maal drie kwartier, hun door het competitiewezen ééns of 2 maal per 14 dagen op gelegd. Zij denken er niet aan, hun lichaam fit, hunne spieren soepel en hun speltechniek op peil tehouden hetzij door athle- tische oefeningen, hetzij door turn-bewegingen, hetzij door oefen partijtjes tusschen de wedstrijd-Zondagen in. Ditzelfde euvel vin den we terug in de verrichtingen van andere voetbalnaties, die op hun techniek het stempel van ongeoefendheid hebben gedrukt. Waar het verschijnsel dus vrij algemeen is en de onderlinge verhoudingen dus weinig of geen wijziging ondergingen, zoodat het algeheele niveau zakte, daar is het ook duidelijk, dat Ne derland, met zijn serie nederlagen, danig achterop is geraakt en het Hollandsche spelpeil sedert het vorig seizoen inderdaad is gezakt en wel op zoo bedenkelijke wijze, dat het Neder landsche voetbal op de internationale markt een object van de tweede orde dreigt te worden. Hoe is dit te voorkomen Eenvoudig door eene regelmatige en serieuse oefening der spelers. Reeds in clubverband moeten de spelers vertrouwd gemaakt worden met den eisch, dat trai ning onontbeerlijk is voor hem, die zijn speltechniek wenscht op te voeren. Lichte athletiek, stelselmatige training en kalme wedstrijden, buiten competitieverband, zijn noodig om onzen speler-in-doorsnee de geoefendheid en weerbaarheid bij te brengen, die het spel van 'n Uruguay en 'n Argentinië op zoon hoog plan hebben gebracht. Reeds is de Nederlandsche voet balbond begonnen met de opleiding van jeugdige, veelbeloven de spelers alsmede met het kweeken van spelleiders-in-club- verband, maar het zal nog wel eenige jaartjes duren, alvorens dit zaad vruchten doet zien. Inmiddels moeten de spelers, zoo wel die in een club-team uitkomen als die, welke onze kleuren tegen het buitenland hebben te verdedigen, onder deskundige leiding oefenen en nog eens oefenen, opdat zij physiek zoowel als technisch gevormd worden. Indien aldus naar verbetering van het spelersmateriaal wordt gestreefd, zullen de eerstvol gende internationale ontmoetingen het Nederlandsche voetbal kunnen rehabiliteeren en de treurige ervaringen, opgedaan in 19281929, wellicht doen vergeten. En nu we het toch hebben over internationaal voetbal, zullen we den lezer meteen maar de menu voor 19291930 voorzet ten. Deze luidt als volgt 3 November 1929 NederlandNoorwegen. 8 December 1929 NederlandBelgië. 23 Maart 1930 BelgiëNederland. 6 April 1930 NederlandItalië. 4 Mei 1930 NederlandBelgië. 15 Juni 1930 DenemarkenNederland. De op 8 December vastgestelde wedstrijd NederlandBelgië is een extra-wedstrijd ter eere van het 40-jarig bestaan van den Nederlandschen Voetbalbond, welke gebeurtenis op dien zelfden datum wordt herdacht. Zeeuwsch Voetbal. Het pleit is beslecht De Zeeuwsche 2e klasse-kampioen Vlissingen en de Zeeuwsche 3e klasse-kampioen Terneuzen zijn er niet in geslaagd, hun fraai seizoen te besluiten met een trapje hooger op den sportladder. Vlissingen heeft, ondanks enkele zeer goede wedstrijden, geen enkele overwinning weten te behalen en het ziet er naar uit, dat ook haar laatste promotie wedstrijd n.l. De ValkVlissingen haar geen voordeel zal opleveren. De stand luidt als volgt Doelp. Gesp. Gew. Gelijk Verl. Pnt, Voor Tegen Gem. Wilhelmina 4 3 1 0 7 12-4 1.75 De Valk 4 2 1 1 5 4—7 1.25 Staatsmijn Emma 5 3 0 2 6 17—9 1.20 Vlissingen 5 0 0 0 0 8—21 0.00

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7