ONS ZEELAND PUROL er op Het verzacht en geneest Adverteeren doet verkoopen 9 V oetbal-traimng. We zijn niet zoo arrogant om te durven veronderstellen, dat onze recente artikelen, waarin we ons beklaagden over eene algemeene verwaarloozing van voetbaltraining, er toe hebben bijgedragen, dat we thans op dit punt een beter-klinkend geluid kunnen doen hooren, rnaar toch verkneuteren we ons in stilte er over, dat de Zeeuwsche voetbalgemeenschap blijk baar dit euvel ook onder, de oogen heeft gezien en op vele terreinen, die anders in deze maanden eenzaam en verlaten liggen, enkele avonden per week geoefend wordt. We hebben ons persoonlijk er van kunnen overtuigen, dat de leden der vereenigingen „Middelburg" en „Zeelandia" in Middelburg en „Vlissingen" en „De Zeeuwen" in Vlissingen regelmatig op hun terrein bijeenkomen en zich daar onder leiding stellen van enkele oudere, geroutineerde spelers, die hunne inzichten dienst baar maken aan de training hunner jongere medeleden. Bravo! Daar moeten we heen, wil het Zeeuwsche voetbal in peil toe nemen en willen onze Zeeuwsche clubs in het nieuwe seizoen nog beter voor den dag komen dan voorheen. We moeten er evenwel ernstig tegen waarschuwen, dat deze training een zijdig wordt toegepast, d.w.z. dat zij zich uitsluitend openbaart in het spelen van onderlinge wedstrijden of oefenpartijtjes. Deze kunnen ongetwijfeld van nut zijn om den graad der vorde ringen te kunnen vaststellen, maar zij mogen niet het hoofd doel der training uitmaken. In hoofdzaak moet men er op aansturen, dat het uithoudingsvermogen van den speler wordt verhoogd. En dit bereikt men niet met inspannend spel, maar wèl met systematische oefeningen op athletisch gebied. De beroemde voetballers uit Uruguay en Argentinië hebben gedu rende een maand voordat het jongste Olympisch tournooi aan ving, dagelijks getraind zonder dat een voetbal daarbij te pas kwam. Die oefening bestond uit licht-athletiek en bepaalde zich tot touwtje-springen, kniebuigingen, gestrekte lichaams bewegingen en loopnummers op dé korte baan, hoofdzakelijk ten doel hebbend, snel te leeren starten en een looptempo snel te kunnen regelen, hetzij opvoerend, hetzij remmend naarmate de spelsituatie die oplegt. Sporadisch kwam een bal op het veld. En geschiedde dit, dan vonden oefeningen plaats in het koppen, het aangeven en in balcontróle. Een hoogst enkelen keer werd werkelijk voetbal gespeeld, doch niet in den vorm van een wedstrijd, maar op een klein gedeelte van het terrein, waar vijf voor-spelers ope reerden tegen zes verdedigers. Op deze wijze ontstond systeem en hiervan weken nóch de oefenmeesters nóch de spelers ooit af. Het behoeft natuurlijk nauwelijks betoog, dat ook de leef wijze of lichaams-weerstandsvermogen gericht was. Het gebruik van alcoholische dranken werd vermeden hoogstens werd nu en dan een glas wijn gedronken, maar ook dit drank-gebruik behoorde tot het kader van hun sport-diëet. We hebben in onze omgeving spelers aangetroffen, die, met een sigaret m den mond, een baantje gingen hardloopen. On- noodig te zeggen, dat zulks niet alleen afkeurenswaardig, maar ongetwijfeld ongezond is. Voor dezulken kan de training zelfs schaden, omdat hart en longen niet regelmatig kunnen" func- ïoneeren indien hun energie getemperd wordt door den rem- menden invloed van het rooken. We misgunnen den voetballer /.eenszins zijn rookgenot, maar hij dient zich dit geruimen tijd voor en zeker tijdens de oefeningen absoluut te ontzeggen. Een gejond korpus is een eerste vereischte bij het streven om weer- standsvermoge" te kweeken slechts het gestaalde lichaam kan weerstand bieden aan de inspanning, die zoowel wed- - injüen als oefeningen vragen. De Zeeuwsche voetballers zijn op den goeden weg zij heb- b-en a gezegd en komen op gezette tijden in clubverband bijeen zij hebben b gezegd en hebben zich aan het oefenen gezet onder deskundige leiding. En thans moeten c, d en het verdere alphabet volgen en moeten zij oordeelkundig en stel selmatig oefenen, niet overijld te werk gaan of zware eischen stellen aan hun spieren, en hunne leefwijze regelen naar den aard en het tijdstip der oefeningen. Is het lichaam op deze wijze ontvankelijk gemaakt voor de eischen der inspanning, dan mogen we aannemen, dat in een gezonde body ook een gezonde geest huist en dat die geest zich op haar beurt demon streert in het gemak, waarmede de geheimen der voetbaltech niek worden aanvaard en opgelost. Tal van onderdeelen der voetbaltechmek hebben dringend verbetering noodig we noe men de kunst, om controle over den bal uit te oefenen de kunst, om den bal bij elke weersgesteldheid, vooral bij harden wind, laag te houden de kunst, om den bal onmiddellijk te stoppen de kunst, om afwisseling in de speelwijze te brengen, b.v. door een open-spel-tactiek te onderbreken door eene pe riode van kort spel de kunst om den tegenstander te pas- se eren de kunst, om snel positie te kunnen kiezen en nog duizend-en-een meerdere finesses, die gezamenlijk het spelen van goed voetbal mogelijk maken. Het spel biedt velerlei va riaties en stelt ook eischen aan de hersens, omdat tusschen den ken en doen nauwelijks tijd verloren mag gaan. Een goed voet baller moet zich kunnen beheerschen en zich meester toonen over zijne zenuwen daarom is het noodig, dat zijn lichamelijke organisme op de juiste wijze wordt verzorgd en dit niet wordt verstoord door invloeden, die in strijd zijn met het nut van ge regelde lichaamsoefeningen. In Vlissingen is dezer dagen, in navolging van Middelburg, een Athletiekvereeniging opgericht. We hebben reeds enkele malen gelegenheid gehad, in deze kolommen te wijzen op het nut der athletiek en mogen aantoonen, dat athletische ontwik keling voor het goed spelen van voetbal of liever nog het spelen van goed voetbal onontbeerlijk is. We verheugen ons er dan ook over, dat een nieuwe Zeeuwsche leerschool voor onze voetballers is ontstaan in den vorm dezer athletiekveree niging, die ongetwijfeld gaarne een groot contingent voetbal- 7,Si!" zal opnemen. Wanneer het jaargetijde niet toelaat, dat het open veld als oefenterrein geldt, dan kan de z.g. indoor- trainmg de openlucht-oefeningen vervangen en het lichaam op p£il houden. Wijlen Baron van Tuijll, de te vroeg ontslapen voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, heeft eens gezegd, dat de Ncderlandsche voetballers" er trotsch op mogen zijn, dat zij de ïerleving der lichamelijke opvoeding hebben bewerkstelligd en dat zij meer dan alle theoretische beschouwingen dit konden doen, de groote massa overtuigd hebben van het voordeel der lichaamsoefeningen waarvoor zij zich de beste propagandisten hebben getoond. Maar diezelfde Baron Van Tuijll heeft in dat zelfde verband verklaard, dat de voetballers niet mogen ophou den zich in dienst te stellen van de beoefening der lichte ath letiek en hun steun hieraan te verleenen. Voetbal gaat steeds zwaarder eischen stellen aan de krachts ontwikkeling der spelers. Het tempo wordt sneller, het spel lorscher en de inspanning grooter. De athletisch onderlegde voetballer zal de eigenschappen in zich vereenigen, die aan die hoogere eischen het hoofd kunnen bieden, maar het ongeoefen de element zal zich hoe langer en meer verwijderd gaan voelen van het karakter onzer hedendaagsche voetbalwedstrijden. Nog twee volle maanden en het nieuwe voetbalseizoen wordt mfelmd' H}er en daar het oude zelfs nog niet g emdigd, zoodat de tijd van voorbereiding zeer kort is. Maar Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij tirand-en Snij wonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwond'ingen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7