nrtn T Machinefabriek „Venco", Utrecht B. J. BIJLEVELD, Segeerstr. H104, Middelburg 10 ONS ZEELAND hij is nog lang genoeg om bij oordeelkundige verdeeling der oefeningstof deze heilzaam te doen inwerken op lichaam en geest van den speler, die over enkele maanden zich weer aan zijn sport gaat wijden en geroepen wordt om de kleuren zijner vereeniging te helpen verdedigen. Ook onze Zeeuwsche clubs steken dan weer van wal en wie hoopt niet, dat zij een kranig figuur slaan in de competitie en de eer onzer provincie hoog houden Welnu, die hoop behoeft niet ijdel te zijn, wanneer de honderden spelers-met-aanleg, die Zeeland telt, de voetbal-training onderhouden en doorzet ten en tusschentijds z:ch toeleggen op de techniek van het spel. Vooral geen overdrijving, ook niet in de training zelve, maar ma tige en oordeelkundige toepassing van de trainingsvoorschriften zal zoowel de geestelijke als de lichamelijke uitrusting van den speler bevorderen. Geen Jan Salie-geest meer Maar frisch en welgemoed naar veld en gymnastieklokaal, naar loopbaan en sportterrein, om de grondslagen te leggen voor een nieuwe, glorievolle periode van het Zeeuwsche voetbal LUCTOR ET EMERGO. Nieuwe Kade 24-25-26 u\m ROZEN-WEELDE. Zomer-zon haast je, want zwaar geknopt staan de rozen en wachten op je weldadige warmte, die de kluisters ver breken zal, waardoor in den tuin alles zal moeten wijken voor de onovertrefbare schoonheid van hun onbegrensde pracht. Zomer-zon haast je, opdat wij ons kunnen ver heugen in haar glans en gloed die alleen in jouw gouden schittering, zuiver oplicht. waarnaar we allen verlangen met onbedwingbare hunkering. Zomer-zon haast je, het is geen verzoek, het is een bevel, want de Roos die het geeft is immers der bloemen Koningin. Rozen, overal rozen, niet alleen in de welonderhouden en fraaie villatuinen, ook bij de eenvoudigste woningen, langs vergane schuttingen en over kale muren weven ze hun bloe- menschat, overal met uitbundige mildheid haar weelde bren gend van vorm en kleuren. Geen wonder dat de ontwikkelingsgeschiedenis der Roos zich in de grijze oudheid verliest. Toen reeds bestond er voor de Roos een zeer groote belangstelling die helaas wel eens ontaardde door met ziekelijke overdaad rozen te ge bruiken voor feesten en kransen. Gelukkig werden deze buitenissigheden weer tot normale teruggebracht en het duurde niet lang of de Roos stond overal in hoog aanzien. En als wij nu eens zien welk een vooruitgang in kleur en vorm er heeft plaats gehad en nog steeds plaats vindt, moeten we wel tot de erkenning komen van haar onuit puttelijke eigenschappen, die haar voor duizenden en dui zenden menschen een bron van vreugde maakt. Waar de roos staat, hetzij als bescheiden struikje in een klein tuintje of als 'n fel roode guirlande zich slingerend langs 'n hek 't zij als treurroos uitgietende haar blanke pracht over de graven, of als stamroos hautain starende over de kleuters aan haar voet, altijd omzweeft haar dat ondefinieerbare, 'n mengeling van uit haar diepste wezen opgestegen edele krachten, 'n wondere heerlijkheid van kleur en geur. Iedereen wil hen gaarne 'n plaatsje in den tuin schenken, maar het succes is dikwijls zeer uiteen loopend. Want wie rozen wil kweeken als de omstandig heden daartoe ongunstig zijn, kan moeilijk veel goeds ver wachten. Hoofdvert. voor Zeeland Begin er niet mee in een tuintje waar geen zon komt, het is alles verloren werk. Alleen wanneer gij een zonnig tuintje hebt, kunt ge mooie rozen verwachten, want zon en rozen, ze hooren bij elkaar. De meest geschikte tijd om rozen te planten is in het najaar (Oct,Nov.) en in het voorjaar (MaartApril). De najaarsplanting passen we toe in droge tuintjes, in vochtige tuintjes is het beter de rozen in het voorjaar te planten. Bij het kiezen van een standplaats moeten we natuurlijk zorgen dat de plant daar voldoende zon krijgt. Ook moet de grond goed los gespit worden, luchtig en toch krachtig zijn en voldoende water doorlaten. Zware grond moeten we dus eerst met zand en kalkpuin bewerken, schrale grond moet met oude koemest en bladaarde versterkt worden. Heel veel verzorging is er niet noodig om fraaie rozen te krijgen als het planten en snoeien waarover te zijner tijd uitvoeriger -maar met zorg geschiedt. We kunnen natuurlijk niet allemaal een rozarium van onzen tuin maken maar waar mogelijk zouden we geen gun stig plekje onbenut willen laten om er een roos te planten. Het behoeven werkelijk niet altijd perkjes te zijn. Een schut ting, muur, het latwerk van onze veranda en zooveel meer nog is prachtig geschikt om door een klimroos te worden bedekt, waardoor vooral in den bloeitijd onze tuin meer bekoring krijgt. De mooiste tijd voor de rozen is nabij. Spoedig zal de bloei het hoogtepunt hebben bereikt, en dan kunner we kiezen welke verscheidenheden we eens in eigen tuin zullen aanschouwen. Dan zien we het wondere ontwik kelingsproces der knoppen die in eenige uren tot vollen wasdom komen, dan genieten we mee met de ongekende pracht van haar schallende kleuren of we staan ontroerd bij de zachte tinten. Rozen, overal rozen. Moge haar rijk even onbegrensd zijn als de veelheid van haar vormen en kleuren, want zij brengt ons den zegen van schoonheid en levensblijheid die tot groote dankbaarheid stemt. Zwaar geknopt staan de rozen en wachten Zomer zon haast je G. BUDDE.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 8