4 ONS ZEELAND Feest in lerseke de dure aardbeien water en geen water over een bezoek en over de pers. In lerseke hebben de vorige week Donderdag de feesten ter gelegenheid van de intrede van den nieuwen burge meester plaats gevonden. In den vroegen morgen wekten de klokken de inwoners, daarna maakte het plaatselijk mu ziekgezelschap „MoZart" een muzikale wandeling door het dorp. In den loop van den dag werden verschillende wed strijden voor de jeugd en ook voor de ouderen georgani seerd, schoolkinderen zongen den nieuwen burgemeester toe, er werd een optocht gehouden en tot slot, in den laten avond vuurwerk afgestoken. Den geheelen dag heerschte in lerseke, het dorp dat nog al berucht is op feestdagen, een prettige opgewekte geest, terwijl braspartijen of andere uit spattingen niet werden waargenomen. Een ware attractie van het omvangrijke programma was ongetwijfeld het kunst-vliegen van den heer M. Vlaming. Deze inwoner van lerseke, de eerste Nederlandsche sport- vliegtuig-bezitter, voerde boven het dorp eenige vrilles en loopings uit, die de toeschouwers met bewondering vervul den. Een dergelijke demonstratie door een plaatsgenoot, in het bezit van een eigen sport-vliegtuig, zal vooralsnog in ons land wel tot de uitzonderingen behooren. Tijdens de feesten hebben we enkele uren in lerseke ver toefd en toen is ons opgevallen dat dit dorp niet zoo on- Zeeuwsch is als men het wel doet voorkomen, maar dat de inwoners toch ook niet geheel met andere Zeeuwen ver geleken kunnen worden. De oester-cultuur, die ook thans nog een speculatief karakter draagt, heeft een duidelijk stempel op de samenleving ter plaatse gedrukt. In lerseke, waar tengevolge van den oester-handel menigmaal ver schuiving van kapitaal plaats vond, waar rijken arm en armen door de oesters rijk werden, mist men bij de bewoners het typisch Zeeuwsch hoog opzien naar de bezittende klasse. De bevolking heeft iets Amerikaansch en iets bewust over zich. Iedereen schijnt te weten „Heden hij rijk, ik mis schien het volgende jaar." Dit besef doet den arme den rijke met hetzelfde joviale gebaar groeten, als zijn gelijke. We gelooven wel dat lerseke door de wijze van omgang een geheel eigen karakter heeft gekregen. Een karakter dat men waarlijk wel kan waardeeren. X Landbouwers en tuinders zijn steeds vervuld met klachten. Dan deugt dit niet, een anderen keer had het zus of zoo moeten zijn. Over één ding is in dezen zomer echter nog geen klacht gevallen, n.l. over de aardbeien niet. Deze zijn zeer duur en in Zeeland werden er, in tegenstelling met elders, vrij veel geplukt. Vermoedelijk danken we prijs en stand van het gewas hier aan den strengen winter. Elders heeft de winter groote schade aan de aardbeienplanten toegebracht, doch hier in Zeeland zorgde een flinke laag sneeuw er voor dat de uitwerking der koude van geen invloed op dit gewas kon worden. Zoo ziet men weer eens, dat zelfs sneeuw nog op den prijs van een artikel van grooten invloed kan zijn. Het verheugt ons dat de tuinbouwers hier aldus hun eersten goeden slag konden slaan. Mogen nog vele andere in den loop van het jaar volgen. Niet alleen in het belang van land- en tuinbouw, doch in het belang van alle Zeeuwen. Want gaat 't het land goed, dan heeft ook de handel reden tot lachen. In Zeeland on dervinden \ye zulks herhaaldelijk. X In het vorige nummer is op een andere plaats melding gemaakt van het besluit van den gemeenteraad van Sou burg inzake aansluiting op het net der Vlissingsche water leiding. In Souburg zal men dus binnen afzienbaren tijd (ein delijk water uit de kraantjes kunnen tappen. We vinden het betreffende besluit zeer verstandig, want het afgeloopen voorjaar heeft wel duidelijk aangetoond, dat een drinkwa terleiding in onze samenleving niet meer ontbreken kan, willen de levens-behagelijkheid en de gezondheid behouden blijven. Dus bravo voor de Souburgers, welke hun belan gen hebben begrepen In Zeeuwsch-Vlaanderen is men zoo ver nog niet. Daar hangt over de plannen tot stichting van een drinkwaterlei ding een bijna angstige stilte. De leden van het bestuur en de commissarissen der Mij. legden reeds eenigen tijd geleden hun mandaat neer, doch van een nieuwe verkiezing hoor den we tot nu toe niet. De water-plannen verwateren toch niet aan den over kant De oppositie heeft de energie van de Zeeuwsch-Vlaamsche voormannen toch niet gebroken Het is te hopen, dat men nu eens heel vlug een oplossing aan deze (nare) langdurige kwestie zal geven. X De vorige week hebben een aantal Afrikaansche studenten eenige dagen in ons gewest vertoefd. Over dit bezoek en over de excursies, die de studenten maakten, zullen we het hier niet hebben. Wel over iets anders, dat met dit bezoek uit staande heeft. De organisatoren van den tocht der Zuid-Afrikaners' heb ben n.l. iets verzuimd. En wel de pers te noodigen, of zelfs de pers van het bezoek op de hoogte te stellen. Dit is een groote fout geweest, die aantoont, dat het orga- niseeren van excursies niet ieders werk is. Het is misschien wel jammer, maar 't is nu eenmaal een feit, dat de „man van de krant" overal aanwezig moet zijn, teneinde zijn lezers van alles en nog wat te kunnen ver tellen. Weert men den journalist of verzuimt men hem van de plannen en uitvoeringen op de hoogte te stellen, dan zon digt men tegen het algemeen belang en. tegen het wel slagen van een onderneming. We gelooven niet, dat de organisatoren van de trip der Zuid-Afrikaneers met opzet de pers in onwetendheid liet. Dit stemt althans nog tot eenige vreugde. WILLEBRORD OP WALCHEREN door JAN VERMEER. In de eerste eeuwen van onze jaartelling waren de Zeeuw- sche eilanden, voor zoover ze niet bestonden uit schorren en slikken, bewoond door een volk, dat zijn bestaan vond in visscherij en landbouw. De godsdienst van deze oudste Zeeuwen was waarschijnlijk het algemeen-Germaansche geloof de dienst van Wodan, van Donar, van Freia, en

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2