D tcéten PUROL Adverteeren doet verkoopen 6 ONS ZEELAND palen, en alsof God hun door die borstwering had beteekend „Tot hiertoe en niet verder Zooals 't Willebrord in Westkapelle en Vlissingen verging, verging het hem op heel het eiland. Te diep waren de oude gewoonten ingeworteld, dan dat ze opeens uitgeroeid konden worden. Overal ontmoetten de Christenzendelingen tegen stand, nergens vonden hun woorden gereeden ingang, en zoo trokken ze, zonder zichtbare successen te hebben be reikt, naar andere streken, om daar hetzelfde evangelie te verkondigen en denzelfden tegenstand te vinden. Maar voordat Willebrord Walcheren verliet, zou nog een laatste wonder plaats hebben in één enkelen nacht werden op zijn gebed alle eikenbosschen, de plaatsen der afgodendiensten op het eiland, door een zwaren storm omgeworpen. Sindsdien vond men op Walcheren geen eikenboomen meer. Toch ging het zaad, dat op dorren rotsbodem scheen uit gestrooid, niet geheel verloren. Hier en daar vielen de woor den van den heiligen man in een ontvankelijk gemoed, en voor menigeen waren de wonderen, die op het gebed van den prediker waren geschied, oorzaak van twijfel aan het geloof in de oude goden. Zoo brak de nieuwe leer zich, hoe wel aanvankelijk uiterst langzaam, ook in deze kuststreken baan. En dan ontstaat de strijd tusschen het oude en het nieuwe geloof, die de huisgezinnen verdeelt en den zoon tegen den vader op doet staan, maar waarin tenslotte de nieuwe leer de overhand behoudt. Nog tijdens zijn leven zag Willebrord de vruchten van zijn werk in Zeeland waar hij in heiligen ijver het Romeinsche afgodsbeeld had stukge slagen, verrees een Christenkerk, die de Westkappelaars aan hem opdroegen, en die de eerste werd van een groot aantal Christelijke bedehuizen. Toen Willebrord in November 739 stierf, een en tachtig jaar oud, in de abdij van Echternach in Luxemburg, liet hij, blijkens zijn testament, uitgestrekte goederen op Walcheren, Schouwen, Beveland en Borssele na, die aan den bisschop van Utrecht kwamen. Wellicht waren vele van deze grondeigendommen hem aangekomen uit oude tempelgcederen, als weiden voor de offerdieren, enz. En al was nog eeuwen lang bij de oude bevolking het Chris tendom meer schijn dan wezen, al werd de oude afgoden dienst nog lange jaren in stilte gepleegd, al dreigden de herhaaldelijke invallen der Noormannen, vooral ook op Wal cheren, het vroeger beleden geloof weer te doen herleven en al het werk der zendelingen ongedaan te maken, het Christendom heeft standgehouden en ook op de Zeeuwsche eilanden, als overal elders, een nieuwe cultuur gebracht en het oude heidensche geloof uitgeroeid. Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Scheldezender Vindt u het interessant te hooren dat de Philipsfabrieken nu van plan zouden zijn een filiaal in Goes te bouwen. Vermoedelijk een gerucht van dezelfde practische waarde als destijds de voorgenomen stichting van een verzendhuis in Terneuzen. dat de Vlissingsche kermis het zoo best getroffen heeft met het weer. Andere plaatsen peinzen er over om de ker mis ook maar eens een jaar niet te laten doorgaan teneinde het tweede jaar zon te hebben. dat de aardbeien heel wat geld in de Zeeuwsche laadj es heeft gebracht. dat de burgemeesters-feesten in Ierseke een zeer goed verloop hadden. Het reeds eerder hier gesignaleerde inge zonden stuk der feest-commissie heeft blijkbaar succes ge had. Zelfs ondanks de moordende hitte. dat in Goes de moerbeien-boom, geplant door Jacöba van Beieren, overleden is. dat de heer L. Doeleman te Zierikzee benoemd is geworden tot lid der Prov. Staten, omdat de heer C. Blom te Haamstede voor de eer bedankte. dat de Nederlandsche gasfabrikanten in hotel Britan nia te Vlissingen hun jaarvergadering hielden. dat een Duitsch postvliegtuig een noodlanding moest maken onder Kamperland. Toestel en inzittende bleven daarbij ongedeerd. dat de kokkin van een in Middelburg liggend Rus sisch schip door de politie van boord gehaald werd omdat zij steeds met de bemanning vocht. Men ziet waartoe de bewapening der vrouwen in Sovjet-Rusland leidt. dat dezer dagen in Breskens het badpaviljoen voor bezoekers werd opengesteld. Ook overweegt men ter plaatse het opstellen van centrale badhokjes. De badplaats is dus in wording. dat men in Kapelle de oudste woning (circa 400 jaar) met den grond heeft gelijk gemaakt. Bij het afbreken vond men een balk, waarop het jaartal 1400. Op het dak van het huis stond een jager met een geweer als weerhaan, ver moedelijk afkomstig van het voormalige Jonkvrouwen klooster. dat de raad van Colijnsplaat de maximum-snelheid voor motorrijtuigen bepaalde op 20 K.M. per uur. Hetgeen erg laag. dat de zwem- en badvereeniging ,,'t Sas" te Goes ver gaderde en over het nog steeds ontbrekende badhuis sprak. Er bestaat kans dat de gemeente zoo'n badhuis zal oprichten en dat ,,'t Sas" het zal exploiteeren. dat in Zierikzee een lijst circuleert teneinde vast te stellen hoeveel inwoners licht van de P. Z. E. M. zullen betrekken. Komen er veel aansluitingen dan zal de prijs van het licht kunnen worden gesteld op 30 ct. per K.W.Li. dat het stoomschip „Poelan Bras" de werf van de „Schelde" in Vlissingen verlaten heeft. dat de heer Onderdijk, lid van Prov. Staten, bij Ged. Staten geïnformeerd heeft naar het betalen van forensen belasting door het personeel der prov. booten, dat 's nachts elders logeert. dat er plannen bestaan om drinkwater uit België naar Hulst te brengen. Waarom verlangt men in Hulst geen Nederlandsch water, vragen we ons af. dat in de „Zoute", onder de gemeente Oud-Vosse- meer, veel Belgen komen visschen naar karper en voorn. dat een inwoner van Vlissingen zich bij de politie meldde en zich zelve beschuldigde van diefstal van een rijwiel. Een en ander bleek juist en de man kreeg zijn zin. Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met Doot 30. Tubc 80 ct. BtJ A poth. Drogtatca

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4