ONS ZEELAND 9 mers lekker zwemt men in de aanspoe lende golven, lui ligt men in de zon op het strand om de huid bruin te laten stoven. Men ziet er een keur van aardi ge zwempakjes, waarbij vooral opvalt, dat vele costuums reeds voorzien zijn van een jasje, zooals dat zoowel hier als bij de straatkleeding thans mode is. De meeste complets hebben 'n donkere tint, met 'n paar streepen of andere ornamen tatie op 't lijfje, benevens 'n ceintuur; in zoo'n geval heeft het jasje als grondtoon de kleur van genoemde ornamentatie. Door de opkomst dezer jasjes zijn er natuurlijk veel minder lange badman tels. Buitenlandsche gasten ziet men van den strandpyama gebruik maken. Het jasje van zoo'n pyama is zoo, dat het te vens bij het zwempak aangetrokken kan worden. Het nieuwe gebreide wollen zwempak schijnt een groote toekomst te gemoet te gaan. Het is van een effen kleur en sluit stevig om het lichaam, waardoor het zoowel nat als droog steeds een goeden vorm bewaart. Natuurlijk ziet men ook op het strand de bekende Ame- rikaansche matrozenmutsjes, maar voor namelijk in wit of passend bij de kleur van het costuum. Aardig zijn verder de groote strandtasschen van cretonne, ge voerd met rubber ze zijn in de vroolijk- ste kleuren bedrulflt en men bewaart er allerlei strandbenoodigdheden in, de kleurige rubberschoenen, de gelakte hou ten sandalen, een zakdoek, wat geld of snoeperij en een handdoek. Laat men iets de hand ontviallen, t Krijgt alleen een schram of deuk Laat men iets den mond ontvallen, t Leidt allicht tot vredebreuk. Lawn-tennis. De populaire sporten, als voetbal, athletiek, korfbal, turnen e. d., zij hebben in „Ons Zeeland reeds heel wat plaatsruimte opgevorderd en.... zeker niet ten onrechte. Maar nu wat men noemt de zomer in het land is, dartelt onze pen niet zoo gemakkelijk meer over het papier, wanneer we beschou wingen over voetbal e. d. willen geven. Neen, ook de zomersche sporten eischen hunne plaats in deze kolommen op en zeker nu het hoogseizoen voor deze sporten is aangebroken. Wij hebben u het nut en de waarde van zwemmen, athletiek en kampeeren reeds beschreven, maar wij hebben de z.g. koninklijke sport, genaamd lawn-tennis, onwillekeurig wat stiefmoederlijk bedeeld en dat verdient zij ten stelligste niet. Deze elegante sport vond haar oorsprong in Engeland. Reeds vele eeuwen geleden moet tennis, zij het in eenigszins primi tieven vorm, haar intrede gedaan hebben. De overlevering wil zelfs, dat reeds in 1450 Koning Hendrik V uit Engeland^ich wijdde aan het spel van „bal en racket", waaruit later lawn- tennis is ontstaan. Maar zeker is, dat de tegenwoordige regels van lawn-tennis in het jaar 1877 werden opgemaakt door All England Club van Wimbledon, die in 1868 werd opgericht. De lengte van een baan werd op 78 voet bepaald, haar breedte op 27. De service-line was 26 voet van het net verwijderd, het welk aan de einden 5 en in het midden 3h a 4 voet hoog was. Een smash, een volley en een lob, zij beteekenen elk voor zich een speciaal karakter van de wijze, waarop de bal naar het kamp van den tegenstander wordt gedreven, maar zij eischen enorme behendigheid zoowel van hem, die den bal slaat als van dengene, die den slag moet pareeren. Tennis kan op twee manieren worden gespeeld, n.l. als enkel en als dubbelspel, terwijl men in het laatste weer onderscheidt heeren-dubbel, dames-dubbel en gemengd dubbel, al naar ge lang uitsluitend heeren, uitsluitend dames of twee dames en twee heeren in het dubbel-spel uitkomen. Het enkel-spel wordt door twee, het dubbel-spel door vier personen gespeeld, maar nimmer, althans niet in wedstrijdverband, met één heer en één dame. De Nederlandsche Lawn-Tennisbond, die op 5 Juni 1890 werd opgericht heeft over het geheele land vasten voet gekregen en heeft zich ontwikkeld tot een organisatie, die het geheele Ne derlandsche tennis omvat, klasse-gewijze competities doet spe len en voor vertegenwoordiging in internationale tournooien zoig draagt. De Bond bestaat uit circa 200 competitie-teams, die gedurende de zomermaanden tegen elkaar uitkomen en al- zoo uitmaken, welk team als het sterkste der klasse, waarin het werd ingedeeld, kan gelden. Kampioen dezer sport behoeft niet iedereen te worden, al hebben de speelsters en spelers, nu de internationale tennis wedstrijden steeds gröoter beteekenis krijgen, ernstig daar naar te streven. Maar zelfs buiten wedstrijdverband levert het spelen van tennis een ongekend genot op. Deze sport neemt wel een zeer bijzondere plaats in onder de overige sporten, omdat het nog als gemeenschapsbezit van bepaalde kringen is aan te merken. De tennis-sport is tamelijk kostbaar voor hare beoefe naars, omdat deze alle kosten, als aanschaffing van materiaal, huur of koop van terrein, aanleg en onderhoud der baan, enz' uit eigen middelen moeten bestrijden. Hieruit laat zich o. m'. ver klaren, dat een deskundige eens schreef, dat voor het vormen van een kampioen slechts twee dingen noodig zijn, n.l. een rijke papa en tien jaren oefening. Maar wij zijn van meening, dat men met een middelmatig-rijke mama en wat minder jaren ervaring toch ook al een heel eind komt. Onze jongens en meisjes, die zich tot tennis voelen aangetrokken, moeten reeds vroeg dit spel leeren spelen, niet alleen omdat zij dan technisch- onderlegd en met de geheimen der slagen en posities vertrouwd raken, maar vooral omdat dit open-lucht-spel hun gemoed en geest staalt. Want behalve reeds, dat van het spel als zoodanig groote bekoring uitgaat, mag vastgesteld worden, dat het groote behendigheid en soepelheid vordert en de kunst kweekt, om tusschen denken en doen nagenoeg geen tijd verloren té doen gaan. Juist zij, die door snel handelen variatie in hun spel weten te leggen, kunnen als bekwame spelers of speelsters wor den aangemerkt. Lawn-tennis geniet weliswaar niet de populariteit, waarin voetbal en andere volkssporten zich mogen verheugen, maar in de kringen, waarvoor het tennisspel schijnt bestemd, blijft het een sport van groote aantrekkelijkheid. Mogelijk is dit ten deele het gevolg van het gemengde karakter, maar voor het overgroote deel toch komt die aantrekkelijkheid voort uit het spel zelve, omdat het een specifiek zomersche sport is. De frisch- witte en luchtige kleeding der speelsters en spelers draagt er toe bij, dat het lichaam zich geheel kan geven en geen zweem van stijfheid of onélégance de bewegingen van het lichaam remt. Zeeland telt weinig tennisclubs, zelfs ondanks de propagan- davergadering, die de Nederlandsche Lawn-Tennisbond. korte lings nog in Middelburg organiseerde. Dit is jammer, omdat sport het middel^ is om lichaam en geest frisch te houden en onze „upper ten hoofdzakelijk op tennis is aangewezen. Moge ook in Zeeland de koninklijke sport haar weg vinden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7