ONS ZEELAND VOOR HEERENKLEEDING J. HOOFTMAN Jr. - Vlasmarkt - Middelburg 9 naar Ie klas coupe en afwerking Prima Engelsche Stoffen Cricket- t Is zomer En omdat het zomer is, schrijf ik over zomersche sporten, Ik heb u verteld van het genot van kampeeren, het nut van zwemmen, de heilzame werking van athletiek en de bekoring van lawn-tennis. Uitmaal wil ik u wat gaan vertellen over cricket, het spel van „bat and ball", de zomersport bij uitnemendheid. En laat ik dan maar aanstonds mijn hartgrondige spijt er over uitdrukken, dat cricket in Zeeland zoo goed als niet beoefend wordt. Van tientallen jaren terug herinner ik me, dat in Middelburg een cricketclub bestond. Ze is verdwe nen zooals ze is gekomen en thans zijn Zeeland's poorten gesloten voor de mooie cricket-sport. Ik deed aan cricket toen de schoolschoenen me nog wrongen en ik heb nog lange jaren daarna cricket gespeeld, zoodra bal en palen, de attributen van het voetbalspel, hun „zomerslaap" aanvingen. Dan werd het voetbalveld nog eens extra gemaaid, omdat we de luxe van 'n cricket-mat nog niet kenden, de wickets werden geplaatst en bowler en batsman vingen hun werk aan. In het spelen van cricket schuilt geen gevaar, zeker niet meer althans dan bij voetbal, alpensport, boksen e.d. Ik wil dit nog eens even vastleggen, omdat de nurksen zoo gaarne de sport in het algemeen veroordeelen omdat zij er gevaar in zien. Alsof eene doodgewone wandeling geen gevaar oplevert, ja, alsof eigenlijk ons geheele leven geen gevaarlijke onderneming is Juist, de sport, waarin een goed deel gevaar zit, maakt mannen en kweekt prominente elementen in onze samenleving. Een ieder, die cricket niet kent en er uit vooroordeel maar op los veroordeelt, beweert, dat cricket zoon gevaarlijk spel is, want. het is wel eens gebeurd, dat de cricket-bal het hoofd van een der spelers raakte. Als men zoo redeneert, dan zijn lawn-tennis en ping-pong levensgevaarlijk en grijnst de dood u aan bij elke wandeling, die u onderneemt. Neen, cricket is niet gevaarlijk, behalve dan in het oog van een lafaard of minstens van den bespottelijken voorzichtigaard. Wat heeft ons volk door de eeuwen heen al van zijne voor- zichtigheid schade ondervonden De Hollander van de toekomst moet allereerst zijne aangeboren voorzichtigheid over boord gooien, opdat hij niet terugdeinst voor welk gevaar ook. Men heeft van onze mannen geen „bruut" te maken, maar eene mate van wèl-overwogenheid en doortastendheid, met terzijde stelling van week- of teerhartigheid, is toch even nuttig als wenschelijk. Cricket nu kweekt die eigenschappen in hooge mate het spel leert snel beslissen, het kweekt moed, saamhorigheid, offer vaardigheid, kracht, vlugheid, taai geduld, gehoorzaamheid en tucht. Het is de mannelijke zomersport bij uitnemendheid, omdat de kracht en 't uithoudingsvermogen, door b.v. de mannelijkste der wintersporten, of-te-wel voetbal, des winters verkregen, bij cricket op hun voordeeligst kunnen worden aangewend. Want er behoort moed toe, om een hard-teruggeslagen bal in eens vast te grijpen, aldus een tegenstander onschadelijk makend moed is noodig, om langen tijd de hardste ballen te fielden of, aan het wicket staande, af te wachten; overleg en bezonnen heid zijn noodig om op de juiste wijze het bat te hanteeren Het samenwerken, om het hoogst mogelijke getal punten te bereiken, of in het veld het maken van z.g. „runs" te verhin deren, of om zich bij een run-out voor een beter speler op te offeren, kweekt het zoo hoognoodige gevoel van saamhorigheid. Kracht, vlugheid en moed worden vereischt, om een bal, die naar de grens geslagen wordt, door de lucht te vangen, waartoe zelfs in snelste vaart het lichaam in zijne opspringende bewe gingen moet worden gestuit. Taai geduld heeft de bowler noodig, wanneer hij met overleg en list de zwakke punten van den batsman zoekt en steun eischt van al zijn fielders in het rond. En zelftucht legt elke fielder zich op, wanneer hij, schijnbaar zonder iets te doen in het veld, stil, als een kat op den loer, zijn kans waarneemt, nadat hij misschien honderd malen vergeefs verwacht heeft, dat de bal in zijne richting en binnen zijn bereik zou komen. Uit deze aanduidingen zult u aanstonds begrijpen, dat cricket eischt een man, en wel den geheelen man, lichaam, ziel en geest, naarmate het peil van het spel stijgt in uiterste toewijding en gespannenheid. De theorie van cricket maakt geen cricket-speler, omdat die theorie dor en droog is en niet kan demonstreeren de waarde en de beteekenis van het spel zelve, dat behendigheid, scherp zinnigheid en oplettendheid vordert, wil het de perfectie bena deren. In de practijk eerst voelt de speler, hoe elke vezel van zijn hersen-stel en elke spier van zijn body gespannen zijn, wanneer hij zich ernstig toelegt op variatie in zijn slagen als batsman (d.i. de verdediger der drie wicket-paaltjes) of op behendigheid als bowler (d.i. de speler, die den uit geperst- kurk samiengestelden bal in de richting der wickets werpt). En daarom is voor de toekomst van het Nederlandsche cricket slechts één ding noodzakelijk, n.l. oordeelkundige leiding voor de jonge, beginnende spelers. Organisatie en ernst bij het spel zijn in staat, cricket op te voeren tot de ware, mooie, mannelijke zomersport, die zij werkelijk is. In deze weinige regels is het niet mogelijk, het spel uit te 1^-éé^n te ontleden, maar niettemin moge bovenstaande eene aanleiding zijn voor ouders, om hunne zoons lid te doen worden van cricket-clubs of hen op te wekken, zich met de finesses van het spel vertrouwd te maken. Juist, omdat cricket moeilijk te leeren is, moeten ouders en spelleiders het eens worden, en de jongens beletten, iets te gaan beoefenen, dat wellicht gemakkelijker is, maar niet het tiende deel van de alzijdige ontwikkeling, die cricket ons brengt, oplevert voor den beoefe naar. Dit althans uitsluitend van zomersport-zijde bezien. Het cricket-spel heeft circa zestig jaar geleden zijne intrede gedaan in ons land, maar het eigenlijke cricket-leven dateert van 30 September 1883, toen de Nederlandsche Cricketbond werd opgericht. Deze Bond regelt momenteel het geheele Ne derlandsche cricket en omvat drie locale bonden en 30 ver- eenigingen, die in competitie-trant en klasse-gewijze, gedurende den zomer, elkaar den palm der zege betwisten. Zeer langzaam burgert het spel zich in ons land in, hetgeen geen abnormaal verschijnsel mag heeten, waar o.m. in Engeland, de bakermat der cricket-sport, tientallen jaren moesten verstrijken voor en aleer cricket op het praedicaat „populair" kon bogen. Leiding is bij cricket een voornaam punt, Maar bovendien moeten de beoefenaars zeiven zich van hunne beste zijde toonen, alzoo ernstig, volhardend en van goeden wille zijn. En zoolang cricket nog geen deel uitmaakt van de sporten, die op het Leerplan van H. B. S. en Gymnasium voorkomen, zal de Nederlandsche Cricket Bond goed doen, elke gelegen heid aan te grijpen, om cricket vooruit te helpen en de plaats te doen bereiken, die zij in de rij der zomersporten verdient. Hopenlijk doen bat en ball nog eens hun joyeuse rentrée in Zeeland. Ik ben er van overtuigd, dat „the king op sports" zooals Engeland de cricket-sport noemt een warme ont vangst ten deel zal vallen enijverige beoefenaars zal vinden. Wie neemt het initiatief? LUCTOR ET EMERGO,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7