6 ONS ZEELAND Spanje los. In 1579 kwam een troep Staatsch- en hervor- mingsgezinden uit Gent naar Aardenburg, dat de zijde van den koning nog niet verlaten had, en hielden er op een vreeselijke wijze huis. Herhaaldelijke strooptochten, o. a. van de Watergeuzen, bezetting door de Spaansche troepen, en pestziekten teisterden in de volgende jaren de stad met ongemeene hevigheid. Vele van haar burgers namen de wijk naar elders, en toen Prins Maurits in 1604 van IJzendijke op Aardenburg lostrok, gaf de stad zich dan ook zonder slag of stoot over. Van haar vroegeren luister was toen schijn nog schaduw gebleven. Maurits deed de stad versterken en voorzag haar van een bezetting. Nadat in 1648 de vrede van Munster gesloten was, liet men de vestingwerken echter weer vervallen, en zelfs vatte men het plan op, ze te sloopen. Hoe gelukkig het was, dat aan dit voornemen geen gevolg werd gegeven, kwam in 1672 aan het licht, het jaar waarin Aardenburg de grootste vermaardheid in onze geschiedenis kreeg, toen onder aanvoering van den vaandrig Elias Beeckman een handvol gewapende burgers den aanval van de Fransche troepen van Lodewijk XIV afsloeg, zoodat deze met achter lating van 620 krijgsgevangenen moesten aftrekken. ,,De groote Godt", schrijft de burgemeester Anthony Peurssens, die de eigenlijke ziel der verdediging was, hadde die van binnen de stadt onder de schaduwe van sijne vleugelen alsoo bewaert, dat er niet een man van haer in dit hevige gevecht was dood gebleven." Slechts twee of drie burgers waren licht gekwetst. De legende verhaalt van Margareta Sandra, de vrouw van den schepen Pieter Roman, die zich met een aantal jongens op de stoep van haar woning in de Oude Kerkstraat bezig zou hebben gehouden met het vervaardigen van kogels, om deze vervolgens bij hoeden vol naar de wallen te laten brengen. De degen van Beeckman, van zijn rouw- wapen in de Thoolsche kerk afkomstig, wordt nog altijd op het stadhuis van Aardenburg bewaard. Minder gelukkig was de stad in 1747, toen zij door de Fransche troepen werd ingenomen en tot na den Vrede van Aken, in 1748, bezet gehouden. Ook in 1794 moest Aarden burg zich aan de Fransche troepen overgeven. Het volgende jaar werd de stad, met geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, aan Frankrijk afgestaan in 1814 kwam het weer bij Nederland terug. Ook in 1830, tijdens de onlusten met België, werd de stad overmeesterd, maar weer spoedig door Noord-Ne- derlandsche troepen bezet. Sindsdien bleef het voor vijan delijke invallen bespaard. Aardenburg, eenmaal een der voornaamste steden van Vlaanderen, als bedevaartplaats ver in het buitenland be kend, bloeiende door zijn handel, Aardenburg is thans niet meer dan een welvarend landbouwstadje. De St. Bavokerk, het Stadhuis, en het Weeshuis waarover nog niet lang geleden zooveel te doen is geweest en menige particu liere woning getuigen van haar vroegere welvaart. De Maria- kerk, de burcht die eenmaal de zetel van de machtige heeren van Rodenburg was, het eertijds zoo aanzienlijke hof van Ravestein, de kloosters die hier vóór 1604 gevonden werden, dit alles is verdwenen. Van de vijf poorten, die eenmaal toegang gaven tot de stad, bleef alleen de Waterpoort ge spaard. Het leven der steden voltrekt zich als dat der menschen opkomst, bloei, verval. Wijs is wie, de onontkoombaarheid van dezen levensgang beseffend, gelaten draagt wat het lot hem toebeschikt, en zonder aan het schoon, maar voor immer verloren verleden meer te denken, in het heden de rust, de tevredenheid, ja het geluk weet te vinden, dat slechts voor de wijzen is weggelegd. Wie uit liefde tot de waarheid, anderen de waarheid zegt, moet ook de waarheid willen hooren. E5J Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Schelde-Zender i Vindt u het interessant te hooren dat Aardenburg Zaterdag, Zondag en Maandag j.l. feest vierde ter eere van het 60-jarig bestaan van de Ko ninklijke Muzieksocieteit ,,Aardenburgsche fanfaren". Tal van vereenigingen van elders hebben die dagen in Aarden burg vele geluiden doen hooren. dat de Middelburgsche kermis behalve Donderdags iederen avond om 12 uur gesloten moest zijn. dat de bakkers van Sas van Gent den prijs van het brood met 1 cent verhoogden. De onlangs ingevoerde ver- laging was dus niet van langen duur. dat Sluiskil de vorige week een ideaal oord voor vis- schers was. Daar dreef n.l. een groote hoeveelheid bedwelm de visch aan de oppervlakte van het water, en men had de dieren voor het opscheppen. Wie bezorgde de visschen maatschappij dit grapje dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt met den bouw van een textielfabriek nabij het spoorwegstation te Sas van Gent. Het ligt in het voornemen de fabriek dit jaar nog in werking te stellen. dat een meneer X. in de „Vlissingsche Crt." de trap, door den polder Walcheren aangelegd bij 't paviljoen „West Duinen" over de duinen. levensgevaarlijk noemde. dat de Vrijz. Dem. bond dit jaar in Middelburg zijn algemeene vergadering zal houden en wel op 30 Nov. en 1 December. - dat 6203 betalende bezoekers de nijverheids- en elec- triciteitstentoonstelling in Goes bezochten. Nijtengo IV was dus voor het bestuur een succes. Helaas zal Nijtengo V niet meer het levenslicht aanschouwen. dat de Vlissingsche politie de hand legde op iemand die zich uitgaf Engelschman en wereldreiziger te zijn. Later bleek hij als Nederlander te boek en bij het rijk voor enkele dagen gratis logies in het krijt te staan. dat de gemeenteraad van Roozendaal een crediet van 220.000.verleende voor de verbetering van den weg Roozendaal-Belgische grens. De Zeeuwsche automobilisten, die veel of weinig naar België rijden zullen dit, evenals an deren, met instemming begroeten. dat een inwoner van Krabbendijke dezer dagen in de Spuikom aldaar demonstreerde met een door hem vervaar digde waterfiets. Voor dit drijvende vehikel bestond natuur lijk veel belangstelling. Iets voor Breskens-les-bains dat dit seizoen weer heel wat goedkoope treinen tus- schen Zeeland en RotterdamDen Haag rijden. Vermoede lijk hebben de regen-verzekeraars een strop. dat verschillende polders onder Nieuw-Vosmeer met de afwatering sukkelen, In verhand hiermede is thans een nieuw afwaterings-plan ontworpen. dat een 2-jarig jongetje uit St. Annaland een gietijze ren kachelring zoo stevig over zijn hoofd trok dat er een smid

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4