ONS ZEELAND Van 'n Zwemfeest. Wie heeft er wel eens gehoord van 'n zwemfeest, dat niet in het water plaats had en daarom.... juist in het water is ge vallen Zoon zwemfeest hebben we op Vrijdag 2 Augustus bijge woond aan het Vlissingsche strand. Groote affiches hadden reeds weken te voren het groote zwemfeest aangekondigd, dat op den jaardag van de Koningin-Moeder zou plaats hebben en dat groote verwachtingen wekte bij stadgenooten zoowel als vreemdelingen. Eilacie Wat 'n ontnuchtering! Er was muziek, er waren gecostumeerde baadsters en baders, er was eene deputatie van de Vlissingsche Reddings Brigade, er was een dans-ensemble en er was een talrijk publiek. Water was er ook in overvloed, dus alle factoren, die een geanimeerd zwemfeest moeten be- heerschen, waren aanwezig. De voornaamste schakel echter ontbrak en die schakel was organisatie. Met alle respect voor de organisatoren van dit feest, moet ons toch werkelijk van het hart, dat de goede bedoelingen hunne verwezenlijking niet eens benaderd hebben. Er was geen leiding, er was geen regelmaat, er was geen orde en er was geen samenhang. Het strekt het publiek niet tot eere, dat dit zoo weinig medewerking toonde om eenige orde te scheppen in den chaos, want we zijn er van overtuigd, dat het feest heel wat beter tot zijn recht was gekomen, indien de toeschouwers zich niet Grieksch-en-dwars over het operatieterrein hadden bewo gen. De anderhalve politie-agent was niet bij machte, ruim baan te maken en zoo stapelde het eene misverstand zich op het andere en was het geheel verre van 'n afspiegeling van hetgeen dit waterfestijn had kunnen en behooren te zijn. We hadden een sport-evenement verwacht, althans eene de monstratie van hetgeen zwemsters en zwemmers in hun eigen element weten te presteeren. In plaats daarvan kregen we 'n aardige gecostumeerde optocht en een verdienstelijk-uitgevoer de hooi-dans, maar van zwemmen en van waterfestiviteiten geen spoor. Slechts de Vlissingsche Reddingsbrigade heeft de eer gered door zich in het zilte nat te begeven, maar overigens zouden de verschillende nummers, die met den naam „zwem men" niets gemeen hebben, in een zaal of op 'n openbare speel plaats beter op hun plaats zijn geweest Een groote fout was wel het vaststellen op een tijdstip, waarop de vloed reeds enkele uren voor de eb had plaats ge maakt, zoodat bij pal-laag water de verschillende nummers moesten worden afgewerkt en mitsdien niet het water, doch het zand de hoofdrol speelde. We misten alzoo zwemwedstrijden, waarin de behendigheid der deelnemers aan het licht zou zijn getreden we misten goede watersport en we zochten zelfs tevergeefs naar de hilarische momenten, die een goed-georganiseerd water-ballet kan schen ken. In plaats van sport kregen we namaak en nog lang niet van het beste soort. We betreuren dit voor de organisatoren, die ongetwijfeld zelve wel iets anders beoogd zullen hebben dan dit geforceerde vermakelijkheidje Maar we betreuren het nog meer voor de talrijke vreemdelingen, tijdelijk in Vlissingen en omstreken aan wezig, want de indruk, die zij van dit „zwemfeest", dat groo- tendeels op 't droge plaats vond, hebben gekregen moet wel zeer bedroevend zijn en zeker niet in staat om elders propa ganda te maken voor de Zeeuwsche watersport. Des avonds werd het feest voortgezet, maar nu in een loca- liteit, waar de behaalde prijzen werden uitgereikt, waar de chef van het Badbedrijf, de heer J. P. van Krieken, werd ge- 9 huldigd vanwege zijn tienjarig jubileum als zoodanig, en waar bleek, dat zelfs een mislukt zwemfeest nog aanleiding kan geven tot vroolijkheid en gezelligheid We hebben, in het belang van Vlissingen en eventueele toe komstige „zwemfeesten", gemeend, de vinger even op de wonde te moeten leggen. Dit lijkt ons de eenige weg naar beterschap. Leert zwemmen Het mislukte Vlissingsche zwemfeest is voor ons een nieuwe aanleiding, nog eens op het nut en de waarde van zwemmen te wijzen. Het komt ons voor, dat eigenlijk ieder mensch het vermogen bezit om te zwemmen, en er slechts oefening noodig is om dat vermogen te ontwikkelen en den mensch met het zwemmen volkomen vertrouwd te maken. Het lijfsbehoud is on getwijfeld wel een der eerste aanleidingen geweest om de menschen het zwemmen te doen beoefenen, wellicht minder be doeld als lichaamsontwikkeling of middel tot ontspanning. Een medicus heeft de zwemkunst eens een „alle spieren gelijktijdig oefenende en versterkende gymnastiek te water" genoemd en diensvolgens groote waarde als gezondheidsmid del aan die kunst toegekend. Elk zwemmer zal deze uitspraak kunnen bevestigen, want de doelmatige beweging in het water bevordert krachtiger werking van het hart, dieper ademhaling, beter spijsvertering en sneller afscheiding van al wat in het lichaam geen nut meer doet, terwijl de zwemsport bovendien gelijktijdig de spieren van borst, armen en beenen in werking stelt. En wat het practische nut van zwemmen betreft, zouden wij meenen, dat er geen twijfel kan bestaan of voor behoud van eigen leven is de zwemkunst aan te bevelen, en zeker in ons land en in onze provincie Zeeland, zoo doorsneden van water en daardoor zooveel kans biedende tot verdrinken. Het leeren zwemmen op jeugdigen leeftijd verdient alleszins aanbeveling. In zijn prille levensjaren leert men de vertrouwd heid met het water beter verkrijgen dan op meer-gevorderden leeftijd, ook al zijn er voorbeelden te over, dat zelfs ouderen van dagen nog zeer goede zwemmers zijn geworden. Waar nu het nut van zwemmen en de onbetwistbare voor- deelen, uit hygiënisch oogpunt beschouwd, en het genot voor den zwemmer, die zich na gedanen arbeid, door een verfris- schend bad kan herstellen, zoo in het oog springen, daar zoude men mogen verwachten, dat in ons waterlandje geen normaal- gezond mensch zou worden gevonden, die deze kunst niet ver stond. En juist het tegendeel is waar. De een laat het na, omdat het zoo moeilijk te leeren is de ander vindt het gevaarlijk een derde mist de gelegenheid, om onder deugdelijke leiding zich met de zwemkunst vertrouwd te maken, maar intusschen is het aantal Nederlanders, die werkelijk de kunst van zwemmen verstaan, uiterst gering. Het feit, dat zeevarenden en verder allen, wier bedrijf een dagelijkschen omgang met het water noodig maakt enkele loffelijke uitzonderingen daar gelaten in den regel de zwem kunst niet verstaan, wijst op het diepgeworteld wanbegrip, dat het zwemmen toch niet het middel is cm aan het gevaar van verdrinken te ontkomen. Het is de plicht van ieder, die de hooge waarde van de zwemsport begrijpt en waardeert, om met woord en voorbeeld tegen dit wanbegrip ten strijde te trekken. Geen tak van sport toch kan zoo geheel zonder hulpmiddel worden beoefend als de zwemsport. Een gezond lichaam en het element, om zich in te bewegen, ziedaar de vereischten. Welnu, aan gezonde, stoere bodies ontbreekt het toch niet in Zeeland en water is er te over waarom die beide factoren niet dienstbaar gemaakt aan elkaar en de zwemkunst gemaakt tot 'n gemeenschapsbezit Leert zwemmen Het verschaft u gezondheid, genot en ont spanning En weet, dat zoowel gij zelve als uw medemenschen te eeniger tijd profijt kunnen trekken van uwe kunde, indien een menschenleven aan het water moet worden ontworsteld Holland Waterland Hollanders Waterratten Zeeuwen Worstelende Ontizwemmers Zoo zij het devies LUCTOR ET EMERGO.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7