ONS ZEELAND 7 Lang heeft Ds. Petrus Hondius niet mogen genieten van zijn Moffeschans. Uit de classicale acta van Walcheren blijkt, dat op 11 Augustus 1621 wegens krankheid van Ds. Hondius door de classis in 39 liefdebeurten te Terneuzen werd voorzien. In de vergadering van 6 September d.a.v. moest reeds van zijn dood melding gemaakt worden. Hon dius is dus, ongeveer 43 jaar oud, in zijn eerste en eenige standplaats gestorven. Zijn dood maakte een einde aan den roem van de Moffen schans. Dertig jaar later dicht zijn vriend Jacob Cats, in zijn „Ouderdom en Buyten-leven": Maer Hondi, lieven vriend, ik wil u niet vergeten, Daer was van uwen tuin voor desen veel geweten, Men sprak schier overal van uwe Moffeschans, Maer straks naer uw vertrek soo was zij zonder glans. Ik heb haer eens gezien, vrij in een ander wezen, Ik heb haer vrugt gesmaakt en haren stand geprezen Maer nu en is er niet van dat er voortijds was Want ziet, haer schoonste kruid en is maar enkel gras. Nog lang vond men op de plaats, waar eenmaal Hondius' hof gebloeid had, in het wild groeiende kruiden en gewassen, welke nergens anders hier te lande gevonden werden, en zelfs in het begin der vorige eeuw kwamen er nog geregeld zoogenaamde oliekoopers of Hongaarsche geneeskundigen, om er geneeskruiden op te sporen. Thans is in de land hoeve aan den Axelschen weg geen spoor meer van den ver maarden tuin te vinden, en alleen de hekpotten herinneren aan den roem en de vermaardheid, die eenmaal van de Moffeschans uitging. Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Scheldezender Vindt u het interessant te booren dat een Heinkenszandsche hond op Zondagmorgen 60 (gevleugelde) kippen om hals bracht. Overigens laat de Zondagsrust in dit dorp weinig te wenschen over. dat de Goesche kermis ingezet is, niettegenstaande een aantal anti--kermis-menschen aan den arbeid zijn getogen. dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden besloot bij wijze van belangstelling 100.subsidie te verleenen aan de Handelsavondschool te Goes. dat dezelfde Kamer 500.distribueerde onder de Zeeuwsche vereenigingen voor vreemdelingenverkeer. dat de nieuw ingestelde veemarkt te Sas van Gent zich reeds in een drukke belangstelling verheugt. dat B. en W. van Middelburg de noodzakelijkheid van een doorloopenden telefoondienst op Zon- en feestdagen in hun stad niet inzien. dat in Vlissingen 6492 personen van beiderlei kunne in de week van 10 tot 16 Augustus in het openbaar een bad namen. dat te Nieuwerkerk de eerste steen van het nieuwe raadhuis gelegd werd. dat de vaartuigen van schippers en visschers, liggend in de haven te Breskens, veel hinder ondervinden van de met volle kracht binnen loopende motorveerboot „Koningin Wilhelmina". In verband hiermede heeft de schippersver- eeniging „Schuttevaer" den. minister van waterstaat een adres gezonden. dat de Middelburgsche schilder de heer W. J. Schütz Zondag j.l. onder groote belangstelling zijn 75sten jaardag vierde. dat een inwoner van Hansweert, die op de Schelde roeide, een vreemde ontmoeting had. Hij kwam n.l, in con tact met een zwemmenden hond, die zijn hok aan een ket ting achter zich sleepte. Het bijna uitgeputte beest werd liefderijk opgenomen. dat het Leger des Heils in Middelburg een z.g. tent campagne op touw heeft gezet. dat zich bij de Vlissingsche politie iemand meldde die zei kunstschilder en zonder middelen te zijn. Hoewel deze combinatie meer voorkomt, vond de politie het raad zaam de zaak te onderzoeken. De aangemelde stond in het politieblad gesignaleerd wegens diefstal. dat de politie in de Scheldestad zich ontfermde over twee verstekelingen, een Engelschman en een Rus. dat nabij Vlissingen van een Duitsch schip de scheeps timmerman over boord sloeg. Tot nu toe is de man niet gevonden. dat in Ierseke de verzending van oesters wederom een aanvang heeft genomen. dat de leden van den oudheidkundigen kring „De Vier Ambachten" te Hulst een uitstekend geslaagde excursie naar Schouwen-Duiveland maakten. O.a. werd een bezoek gebracht aan de oude poorten te Zierikzee, den St. Lievens- Monstertoren en het stadhuis. dat de raad van Nieuw-Vossemeer met de P.Z.E.M. onderhandelt om nog dezen winter electrisch licht te hebben. dat men zich in Schore zeer blij maakt over den hoogen prijs der okkernoten. In die gemeente werden van een drietal boornen ruim 1000 K.G. noten geplukt en ver kocht tegen een prijs van 30 cent per K.G. Deze noten werden vóór de houtvorming geplukt, daarna gepekeld en in het zuur gelegd, om tenslotte als lekkernij te worden genuttigd, dat volgens de „Breskensche Crt." het volgende jaar op de duinen onder Groede verschillende gebouwen zullen verrijzen. Te Cadzand zouden een aantal villa's gebouwd worden, dat de vereeniging „Yerseke Vooruit" de Ierseksche ouden van dagen boven de 65 jaar een gratis auto-tocht naar Vlissingen en door Zuid-Beveland aangeboden heeft. Particulieren stelden voldoende auto's beschikbaar. Niet minder dan 70 personen hadden zich aangemeld. dat de Nederlandsche regeering uitlevering toestond van een Belgischen arbeider die in het huis van bewaring te Middelburg verkeerde en die verdacht wordt van moord in een Belgisch dorp. dat de moderne en Katholieke werkliedenbonden te Sas van Gent een loonactie op touw hebben gezet tegen de directie der stijfsel- en glucosefabriek Sas van Gent, ten einde betere arbeidsvoorwaarden te bekomen. dat de vorige week Donderdag 3550 touristen van Breskens naar Vlissingen werden overgezet. De meesten kwamen natuurlijk terecht in Middelburg, dat dien dag ook uit Zeeland vele bezoekers trok. De oudheidskamer ten stadhuize ontving 500 betalende belangstellenden. Wij sluiten nu tot volgende week Vrijdag Adieu

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 5