ONS ZEELAND 9 PUROL er op! KON. DRUKKERIJ 6. W. DEN BOER Levert alle soorten DRUKWERK 'n Wereldkampioen. Bijna had Zeeland 'n Wereldkampioen-wielrennen bezeten Als de geografische grens lusschen Zeeland en Noord-Brabant slechts enkele kilometers oostelijker was uitgevallen, zoodat Bergen op Zoom op Zeeuwschen grond was gesticht, dan zouden we den Bergenaar Antoine Mazairac onzen Zeeuwschen wereld kampioen mogen noemen. Maar nu die grens wil, dat Bergen op Zoom tot Brabant behoort, willen we toch niet nalaten, om onzen buurman van harte hulde te brengen voor zijn fraaie prestaties op het stalen ros. Mazairac toch legde tijdens de op 11 Augustus 1.1. te Zurich verreden wielerwereldkampioenschap- pen beslag op den eeretitel als amateur-sprinter. Het is wel een bijzondere prestatie van den sympathieken Zoomenaar, die tegen dertig renners uit alle deelen der wereld had te kampen, maar niettemin alle concurrenten met gemak versloeg, alzoo eindelijk bereikend, waarnaar hij reeds zooveel jaren streefde. Alom in den lande en ver buiten Holland's grenzen is deze tijding met vreugde en ontroering begroet. Zeven jaar lang onderscheidde Mazairac zich op onze Hollandsche en op bui- tenlandsche banen. Meermalen ontging hem de zege op het allerlaatste moment, als het pechduiveltje zich tegen hem keerde. Wereldkampioenschappen en Olympische titels, die hij vaak voor het grijpen had, onigingen hem hierdoor. Maar al deze teleurstellingen waren niet bij machte, „Twaan" te depri- meeren. Telkens weer keerde hij terug op de banen, die hem meer leed dan lief brachten en zoo heeft dit wereldkampioen schap eene bijzondere beteekenis gekregen. Na de Hollandsche cracks Jaap Eden, Cordang, Meijers, Peeters, Moeskops en Jaap Meyer, is het thans opnieuw aan een landgenoot gelukt, Holland's naam te vestigen op de wereldmarkt der wielrenners. Energie en taaie volharding hebben hem dit groote en wel verdiende succes gebracht, dat aantoont, waarin een klein sportland groot kan zijn. Bravo, Mazairac Holland is trotsch op je Leert zwemmend redden. Ziehier het devies van de „Vlissingsche Reddings Brigade", die op Zaterdag 17 Augustus 1929 vijf jaren bestond en dit eerste lustrum heeft herdacht met een serie zwemwedstrijden en demonstraties, die niet alleen wèl-geslaagd mogen heeten, maar die ondubbelzinnig hebben aangetoond, dat onze Zeeuw- sche Reddings Brigades het bijzonder ver gebracht hebben in de edele zwemkunst en in het streven, om deze kunst dienst baar te maken aan groote menschlievendheid. Een groot aantal belangstellenden is getuige geweest van de verrichtingen der brigades uit Vlissingen, Middelburg, Neuzen en Hansweert, en heeft zich er van kunnen overtuigen, dat deze brigades, naast sportbeoefening, het edel doel nastreven, hun sport in dienst te stellen van een diepgevoeld plichtsbesef Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten maar vooral ook bij brand-en snij - wonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest Lange St Pieterstr. F 33 MIDDELBURG jegens den medemensch. In enkele recente artikelen hebben wij op het nut van zv/emmen gewezen; we hebben dit nut zelfs primair gesteld voor roeiers en zeilers en we hebben getracht, de harde werkelijkheid te demonstreeren door aan te toonen, hoeveel slachtoffers het meedoogenlooze water jaarlijks eischt. Met bijzonder genoegen memoreeren we daarom, dat Zeeland enkele brigades rijk is, die aan de beoefening der zwemsport het verlangen hebben vastgekoppeld, die sport voor derden eene heilzame beteekenis te geven. De V. R. B. is er in geslaagd, om eene groote massa deel genoot te maken van het begrip, dat het een eisch mag heeten voor eiken Zeeuw, zich te bekwamen in de zwemsport, omdat deze hem in staat stelt, edel en nuttig werkzaam te zijn en de maatschappij op menschlievende wijze te dienen. De demonstraties beoogden, eene afspiegeling te geven van de werkelijkheid, die in de uren des gevaars om redders smeekt. Alle nummers hadden eene hoogere beteekenis dan het leveren van comediespel. En zelfs de pantomime der nymphen, die zoetlokkend argelooze stervelingen te water noodden, waarna deze door medemenschen aan het dreigend verdrin kingsgevaar konden worden ontttrokken, bevatte een tendenz, die even waarschuwend als leerrijk mag heeten. Zwemmen, popduiken, vervoeren, onder-water-zwemmen, uit- kleeden te water en het openen en ledigen van n zich enkele meters onder water bevindende gesloten kist, al deze nummers droegen het stempel van goede oefening, volharding en uithou dingsvermogen. In vijf jaren tijds heeft de V. R. B. zich ver trouwd weten te maken met de moeilijkste problemen, die zich op watergebied kunnen voordoen. Want de kunst van zwemmen alleen is niet voldoende om het water zijn prooi te ontrukken. Het vervoer van den drenkeling is reeds eene kunst op zich zelve, omdat deze beheerscht wordt door tactiek. De adem halingsorganen moeten geweldig getraind zijn, wil men beant woorden aan de zware eischen, die een lang verblijf onder water aan de longen stelt. Verder is het van bijzonder groot nut, om zich al zwemmende in den kortst-mogelijken tijd te ontdoen van hinderlijke kleeding, die den zwemmer belemmert bij zijn pogingen, zoo snel mogelijk vooruit te komen. En eindelijk nog het gevaar, dat voor inzittenden van een te water geraakt voertuig ontstaat, indien angst en wanhoop het onmogelijk maken zich te bevrijden, ook dit gevaar is onder de oogen gezien door de reddingsbrigades, die zulk een martel-geval in scène zetten en zij het ook met behulp van kist en pop aantoonden, dat de realiteit, of-te-wel: auto en mensch, voor hen geen moeilijkheden heeft op te leveren. De gemeenschap mag de Zeeuwsche dames en heeren, die' zich tot reddingsbrigades hebben gevormd, wel dankbaar zijn voor dit initiatief, dat niet alleen is gebaseerd op zin naar sportprestaties, maar ook en wel in de eerste plaats op. het gevoel, dat menschlievend hulpbetoon een der schoonste deugden beteekent. We hebben kunnen genieten van goede zwemsport, van behendigheid, van volharding en van uithou dingsvermogen, maar meer nog van op werkelijkheid gebaseerde fantasie, die al deze eigenschappen noodig heeft om te kunnen demonstreeren, hoe men zwemmend leert redden. De V. R. B. kan met groote voldoening terugzien op deze demonstraties, die getuigden van vorderingen op het gebied van reddingswezen, maar meer nog op het eerste lustrum, dat een bestaansrecht in eene bestaanszekerheid heeft omgezet. Met 26 leden begonnen gaat de Brigade thans met 90 leden haar tweede lustrum tegemoet; zij geniet den moreelen steun van alle publiekrechtelijke lichamen, die direct of indirect met het reddingswezen in verband staan en zij verdient meer nog dan tot op heden het geval is den financieelen steun van hen, die beseffen, welke groote beteekenis moet worden toegekend aan doel en streven der brigade. Onder de bezie lende leiding van haren voorzitter, dr. A. Staverman, gaat de V. R. B, een mooie toekomst tegemoet. Wij voegen gaarn» onze gelukwenschen bij de vele, die de jubileerende organisatie reeds ten deel vielen, maar willen daarbij niet vergeten de bri gades uit Middelburg, Neuzen en Hansweert, die aan de demon-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7