ONS ZEELAND ABONNEERT U OP DIT BLAD 10 Boulevard-loop. De fraaie Vlissingsche boulevard een inventaris-stuk, zoo als geen enkele Nederlandsche badplaats rijk is gaat aan haar naam nieuwen luister bijzetten, want zij gaat zich dienstbaar maken aan de athletiek, de spieren-stalende en het lichaam- weerbaar-makende sport. Het is de jeugdige Vlissingsche Ath- letiek-vereeniging „Marathon", die hiertoe het initiatief nam en die, dank zij de medewerking der Vlissingsche autoriteiten, op Zaterdag 7 September, des namiddags om 4 uur, een z.g. boule vard-loop organiseert, waaraan tal van bekende athleten, uit alle oorden des lands, zullen deelnemen. Niemand minder dan de Burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. v. Woelderen, die het beschermheerschap over de jonge vereeniging aanvaardde, zal het startschot lossen, dat het sein beteekent voor zeker een dertigtal loopers, om hun tippcltje van 3600 meter aan te vangen. Als juryleden-tijdopnemers zul len fungeeren de heeren A. J. G. Strengholt (Amsterdam), K. de Vries (Middelburg) en J. F. van Bel (Vlissingen), terwijl het Bestuur van „Marathon", politie, padvinders e. a. zullen samen werken om dit unicum op athletiek-gebied zoo goed mogelijk te doen slagen. Start en finish komen te liggen vóór het Grand Hotel „Britannia", terwijl het parcours de geheele Vlissingsche boulevard, die circa 1800 meter lang is, omvat. Tal van prijzen zijn beschikbaar gesteld. Als hoofdprijs geldt de zilveren Miss-Blanche-beker, een wisselprijs, waaraan eene blijvende herinnering, in den vorm van eene door den Vlissing- schen burgemeester uitgeloofde medaille, is toegevoegd. Voorts kwamen medailles en kunstvoorwerpen in van de heeren Dr. Staverman, Gregory, Sinke, Oosterhuis, Ots en Agterberg, van de Voetbalvereeniging „Vlissingen" en van de Vereeniging „Vlis singen Vooruit en van de Redactie van „Ons Zeeland". We hebben al te vaak op het nut der athletiek gewezen, dan dat we hier nogmaals zouden moeten herhalen, hoezeer we het organiseeren van dezen boulevard-loop, die als het ware een nieuw gezichtspunt opent in de geschiedenis der athletiek, toejuichen. Maar we mogen toch niet nalaten, aan het Bestuur der Vereeniging „Marathon", die weldra 50 leden zal tellen, hulde te brengen voor haar loffelijk initiatief en daarbij den wensch uit te spreken, dat de dag van 7 September ten volle zal beantwoorden aan de propagandistische verwachtingen. Middelburg, Utrecht en meerdere plaatsen kennen hun Singel loop, maar thans staan we aan den vooravond van een nieuw origineel experiment, waarvan Zeeland de primeur geniet en dat getuigenis aflegt van een gezond Zeeuwsch sportleven. Clubliefde. De Bondsvergadering van den Nederlandschen Voetbalbond, gehouden te Amsterdam op Zondag 25 Augustus 1.1., heeft eene zeer belangrijke wijziging van het reglement aangenomen, en wel ten aanzien der bepaling, volgens welke een voetbalspelei van de eene naar de andere vereeniging kan overgaan. Gold voordien de regel, dat elk speler bij den aanvang van een nieuw voetbalseizoen, vrij is in de keuze der vereeniging, welker kleu ren hij wenscht te verdedigen, vanaf heden wordt, behoudens zeer bijzondere omstandigheden, geen overschrijving naar eene andere vereeniging meer onmiddellijk verleend. Een speler, die van club wenscht te veranderen, kan voortaan deze toestemming eerst verkrijgen 12 maanden nadat de aanvrage om overschrij ving bij het Secretariaat van den Nederlandschen Voetbalbond is ingekomen. Practisch beteekent dit dus, dat óf zoo n speler gedurende een jaar tijds zich van voetbal zal onthouden, óf in het bewuste tijdvak van 12 maanden contra-coeur zijn oude club zal dienen. Waar nóch het een nóch het ander aannemelijk is te achten, mogen wc concludeeren, dat het aantal verzoeken om overschrijving aanmerkelijk zal verminderen, omdat de aan vrager zich eerst wel eens driemaal zal bedenken alvorens van kleur te veranderen en voorts omdat de omstandigheden, op grond waarvan vandaag overschrijving wordt gevraagd, zich na verloop van een jaar hebben kunnen gewijzigd of.... in het geheel niet meer bestaan. We kunnen de nieuwe regeling van harte toejuichen en wel voornamelijk op grond van het denkbeeld, dat de clubtrouw er in groote mate door wordt bevorderd. We kennen spelers, die regelmatig elk seizoen van vereeniging veranderen ontevre denheid over den gang van zaken in de eigen club, aspiraties naar hooger, verlokkende aanbiedingen van elders, deze en der gelijke oorzaken leiden er gewoonlijk toe, dat een clublid minder honkvast is dan men van iemand, die zijn hart eens verpandde aan de club zijner keuze, mag verwachten. Maar intussc'hen wordt de vereeniging, die zich moeite en kosten oplegde om zoo'n lid te vormen tot een bruikbaar element in eenig voetbal elftal, toch maar de dupe van de wispelturigheid van dergelijke leden. Aan dit onrustig gedoe is thans voor een groot deel een einde gemaakt. Een voetballer heeft vóór alles te bedenken, dat hij sportman is en dat de sportiviteit eischt, dat hij de club zijner keuze aanhankelijkheid toont door n'en deplaise teleurstel lingen bij elftal-keuze of andere gewaarwordingen zijne ver eeniging trouw te blijven. Totnogtoe verleende de Nederland sche Voetbalbond gemiddeld 2000 overschrijvingen per jaar en misschien 10 pCt. hiervan was als bonafide te beschouwen. Het overgroote deel dier overschrijvingen was het gevolg van z.g. spelersgeronsel of-te-wel de jaarlijks weerkeerende mode om elkaar spelers af te troggelen. Een club-bestuur, dat alle mid delen te baat nam, om zijne leden technisch te vormen, moest vaak aanzien, dat na enkele jaren een andere vereeniging met de vruchten dier vorming ging strijken. Dit is practisch thans den kop ingedrukt. En daarover verheugen we ons. In onzen tijd was de voetbalclub niet alleen het lichaam, dat zorgde, dat we op aangename wijze een balletje konden schoppen, maar zij was tevens de schepster van vriendschapsbanden. De leden waren onderling vrienden en daarom werd de clubliefde als een vanzelfsprekend iets beschouwd. Clubliefde is een mooi woord, maar het begrip en zijne betrachting zijn nog oneindig veel mooier-. Ze wordt niet aangeboren, maar gekweekt en de club, die er in geslaagd is, dat edele begrip van onderaf te kwee ken en haren leden bij te brengen, verdient bescherming tegen manipulaties van derden, die het nest trachten uiteen te rukken. Onrustige naturen, die vandaag voor club A en morgen voor club B spelen, verdienen nauwelijks den naam van sportman. Zij doen verstandig, hunne voetbal-aspiraties te laten varen, opdat de rust in de vereeniging verzekerd zij en deze zich kan opbouwen op fundamenten van clubliefde en eensgezindheid. Een moreel-sterke band brengt ook technische vorderingen, maar dan moeten de schakels hecht en honkvast zijn. De nieuwe bepaling bevordert in hooge mate de rust onder de spelers en in de vereenigingen en zij voorkomt, dat de lange grijp-armen van loerende zusterverenigingen het eigen kweek- sel schaden en het verband aantasten. We herhalen, dat uit zonderingsgevallen, als verhuizing, ontbinding der vereeniging e. d. voorzien in de mogelijkheid, dat een bonafide speler ab soluut de gelegenheid tot voetballen zou worden benomen. Maar het kwaad van overloopen naar andere clubs woedt hoofdzake lijk iri locaal verband, ja, voor een zeer groot deel onder spe lers, die in centraal milieu van kleur veranderen. We feliciteeren den N.V.B. en zijne vereenigingen met de in voering van het nieuwe voorschrift, dat de herinnering aan ware clubliefde en aan werkelijke clubtrouw weer zal wakker roepen. LUCTOR ET EMERGO.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 8