4 ONS ZEELAND V. V. V. te Middelburg en de gemeente; Goesenaren die onte vreden zijn over de P. Z. E. M.; het ,,U. D." over Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het is in ons land een zeer gewoon verschijnsel dat een vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer met financieele moeilijkheden te kampen heeft- De kas is meestal slechts toereikend om op zeer bescheiden voet re clame te maken, en welke pogingen het bestuur ook in het werk stelt: de baten vloeien niet snel ruimer. Inderdaad is dit toch wel heel vreemd. Iedere V. V. V. toch tracht vreemdelingen te lokken naar de stad of de streek waar zij haar taak meent te vinden, vreemdelingen die niet alleen de plaatselijke merkwaardigheden bewonde ren, doch die ook nog wel een duit in winkelzaken en hotels achterlaten. Men zou mogen verwachten dat in de eerste plaats zij, die direct belang hebben bij het bezoek van tou- risten, ieder jaar een flink bedrag in de kas van V. V. V. zouden storten teneinde het 't bestuur mogelijk te maken op grootere schaal propaganda te maken, d.w.z. nog meer vreemdelingen te trekken. Helaas is zulks niet het geval. Het is ons bekend dat in sommige steden van ons vaderland en ook in onze provincie neringdoenden wonen, die ieder jaar baat vinden bij den vreemdelingenstroom en die zich met een minimum contributie van V. V. V. afmaken of. niets betalen. Behalve winkeliers en voor vreemdelingen vooral aantrekkelijke zaken, en behalve café- en hotelhou ders hebben tal van anderen in een plaats belang bij een druk tourisme. Dit is bekend genoeg, en we behoeven het hier dus niet nader te omschrijven. Ook deze categorie staat over het algemeen vrij sceptisch tegenover V. V. V. indien het „betalen" betreft. Velen er van zijn niet eens lid van de vereeniging welke haar voordeelen verschaft. Is het niet vreemd dat de meeste contribuanten menschen zijn, die uit een idieel oogpunt V. V. V. resultaten willen zien bereiken, en dat de profiteerende zakenlieden het over het algemeen „wel gelooven!" Amerikanen en moderne Europeesche zakenlieden die dit mochten hooren, zullen over deze houding van vele Neder- landsche neringdoenden vermoedelijk zeer vreemd opkijken, doch de zaak verandert daardoor niet. Het is niet uitge sloten dat zij zullen opmerken: „Beseffen de kortzichtigen dan niet dat iedere gulden die zij aan V. V. V. geven, in den loop der jaren een zeer hooge rente gaat afwerpen en dat zij, door V. V. V. hun steun te onthouden, een schoone bron van inkomsten van zich zelf afsluiten?" Behalve vele handeldrijvenden staan in ons land, ook in onze provincie dus, nog tal van gemeentebesturen op een verkeerd zakelijk standpunt t. o. van V. V. V. Weliswaar geeft nagenoeg iedere gemeente die een V. V. V. binnen haar grenzen ziet werken, ieder jaar een subsidie, maar dit is in onze oogen meer een fooi dan een ondersteuning, een hulp van daadwerkelijke beteekenis. Slechts weinig gemeentebestu ren gaven tot nu toe blijk de beteekenis van V. V. V. te beseffen door een ruime jaarlijksche bijdrage. Nog maar al te veel gemeenteraadsleden bezien de zaak niet zakelijk, ze subsidieeren V. V. V. zooals zij een plaatselijke muziek- vereeniging subsidieeren, d.w.z. uit vriendelijkheid en niet uit overweging dat V. V. V. geld voor de gemeente maakt. Middelburg o.a. levert hiervan een staal, V. V. V. aldaar heeft weten te bewerken dat in den zomer iedere week dui zenden touristen de stad bezoeken. Deze verblijven er eenige uren en we zullen wel niet overdrijven als we aannemen dat iedere bezoeker gemiddeld 1.— in onze hoofdstad ach terlaat. In den zomer beteekent het tourisme voor Middel burg een bron van inkomsten en deze bron zou nog rijkelijker vloeien als de Middelburgers en het Middelburgsche ge meentebestuur actieve en vooruitziende zakenlui waren. Dat zij dit niet zijn, blijkt uit de geldmiddelen van V. V. V. De gemeente b.v. subsidieert de vereeniging per jaar met. J 450.Dat is misschien nog niet één-vijfde gedeelte van het bedrag dat de touristen op één Donderdag besteden. Een weinig bedroevend nietwaar? En voor het bestuur van V. V. V. niet prettig dat de stad in wier belang het werkt, zijn uitstekende resultaten dermate „waardeert". V. V. V. in onze hoofdstad heeft den gemeenteraad thans verzocht het subsidie te verhoogen en minstens zooveel te geven als de leden contribueeren en zoo mogelijk nog meer. In het verzoek wordt gewezen op het prachtige voorbeeld van enkele plaatsen in ons land die kleiner zijn dan Mid delburg. We hopen van harte gaarne dat de raad het zakelijke belang zakelijk zal bekijken. Doet hij dit, dan zal het resultaat de poging van V. V. V. verre overtreffen. Tot nu toe heeft V. V. V. honderdduizenden vreemdelingen naar Middelburg gebracht met een zeer slechte medewer king van handeldrijvenden en gemeentebesturen. Wat zal de stroom van touristen verbreeden als geheel Middelburg eens achter V. V. V. zal staan! X Toen de electrische kabel der P. Z. E. M. in Goes arri veerde, dachten de inwoners van deze stad, die bereids in hun huizen de leidingen hadden doen aanleggen, dat zij over enkele dagen licht zouden hebben. Dit vermoeden is niet bewaarheid geworden. De P. Z. E. M. kan aanvankelijk slechts een paar monteurs met de aansluiting der woningen op het net belasten, en in den beginne werden iederen dag slechts twee Goesenaren van electriciteit voorzien. De eerste weken schonk men in de Ganzestad niet veel aandacht aan het langzame tempo, doch op den duur ergerde men er zich aan. In de plaatselijke pers kwam dit tot uiting in een inge zonden schrijven, dat de leiding der P. Z. E. M. fel aanviel en dat het langzame tempo niet in het belang der maat schappij noemde. Het ongeduld der naar electriciteit verlangenden kunnen we ons voorstellen, doch we kunnen ons niet geheel ver eenigen met de verwijten aan het adres der P. Z. E. M. Deze toch heeft bewezen ernst te willen maken met de elec- trificatie der streek door een zeer snellen aanleg van den kabel. Men mag toch niet eischen dat de Mij. nu voor de aansluitingen een zeer groot aantal monteurs aan zich ver bindt, dat over eenigen tijd weer ontslagen zou moeten wor den. Toegegeven: twee is wat weinig, doch hierin is reeds voorzien door uitbreiding. We twijfelen er niet aan of de P. Z. E. M. zal trachten zoo spoedig mogelijk aansluitingen tot stand te brengen. Het is immers een groot eigenbelang dat de afname van electri citeit onmiddellijk een aanvang neemt! X Het „Utrechtsch Dagblad" heeft in enkele artikelen aan dacht gewijd aan miskende grondgebieden. Tot die gebieden rekent het blad ook Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoewel we het met den schrijver niet geheel eens zijn, lijkt het ons niet van belang ontbloot, zijn meening hier af te drukken. Hij begint met op te merken, dat Zeeuwsch-Vlaanderen vóór alles aansluiting bij het rijk vraagt. In dat opzicht is het in hooge mate een „miskend grens gebied". De vraag die vóór alles omhoog rijst is deze, stelt het Nederlandsch kapitaal wel voldoende belang in dat gewest?

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2