ONS ZEELAND Boulevard-loop, „Ik zou het zeer op prijs stellen, indien u in uw blad zoudt willen vastleggen, dat ik nog nergens zoo'n goede organisatie van een wedloop langs den openbaren weg heb aangetroffen als vanmiddag in Vlissingen," Ziehier de ongevraagde getuigenis van den Haagschen looper A. A. W„ Wolf, die op Zaterdag 7 September beslag legde op den eersten prijs na in dit zelfde athletiek seizoen ook reeds den singelloop in Utrecht en in Middelburg te hebben gewon nen. Wanneer je zoo iemand komt achterna-hollen en spontaan uiting geeft aan zijn groote voldoening over zijne bevindingen, dan is alleen reeds deze getuigenis voldoende om te mogen vaststellen, dat de door de Vlissingsche athletiekvereeniging „Marathon" georganiseerde boulevard-loop uitstekend geslaagd mag heeten. Daarom willen wij aanvangen met een woord van welver diende hulde aan het Bestuur dezer jonge vereeniging, en meer in het bijzonder aan de heeren A. Everaars, J. C. Everaars, onderscheidenlijk wnd. voorzitter en wnd. secretaris, en C. Sinke, technisch leider, voor het kranige werk, dat zij in zoo korten tijd hebben tot stand gebracht en dat nieuwe glorie heeft bijgebracht aan den naam van sport-Zeeland. De correcte wijze, waarop deze heeren hunne taak jegens pers, deelnemers en publiek hebben opgevat, is de beste propaganda, die voor de athletiek kan worden gemaakt. Wij hebben den boulevard loop en zijne organisatie van zeer nabij gevolgd en durven ver klaren, dat onze indrukken van de meest aangename soort zijn. Een hiaat was in de regeling niet te vinden. Het Bestuur van „Marathon" was letterlijk overal op bedacht geweest en de manier, waarop het o.m. de pers van voorlichting diende, maakte het tot een onverdeeld genoegen, ambtshalve dit unieke parcours bij te wonen. Maar onze hulde gaat verder en strekt zich uit tot den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, tevens eere-voorzitter van „Marathon", die op nieuw bewijs leverde van zijne groote liefde voor de sport, die hij, waar dit slechts te pas komt, zoowel door zijne persoon lijkheid als door zijn op ervaring berustend woord, propageert. De sportzin van den Vlissingschen burgervader heeft in eerste instantie er toe bijgedragen, dat Vlissingen de pimeur heeft gekregen van een unieke uiting van athletiek-leven. Niet iedere badplaats is gezegend met een boulevard als de Vlissingsche, maar als deze baby onder de badplaatsen voorgaat en zijn open bare boulevard beschikbaar stelt voor en dienstbaar maakt aan athletiek-demonstraties als 'n boulevard-loop, dan kan het niet anders of er gaan leven en propaganda uit van een plaats, waar het hoofd der gemeente zijn moreelen steun in woord en daad verleent. Deze medewerking mag van groote beteekenis heeten in de verdere ontwikkeling der athletiek in Zeeland, en zal een vingerwijzing blijken te zijn voor gemeentehoofden, die nog niet voldoende doordrongen zijn van de waarde van goede sportbeoefening. Het Bestuur van „Marathon" had de aardige attentie aan de dames Van Woelderen en Gregory, de echtgenooten van res pectievelijk den Burgemeester en den Commandant van het Wachtschip, bloemen aan te bieden, eensdeels uit goedgevoelde hoffelijkheid en anderdeels uit erkentelijkheid voor de door hunne ega's verleende medewerking. Enkele duizenden belangstellenden hadden zich langs den boulevard geschaard en vooral in de nabijheid van het Grand Hotel „Britannia", waar zoowel start als finish van den wed loop lagen, heerschte eene gezellige drukte. Op het terras van „Britannia" waren plaatsen gereserveerd voor genoodigden, autoriteiten, officials e.d., terwijl de Chef van het ^adbedrijf welwillend en belangeloos een aantal badcabines had beschik baar gesteld voor de loopers om zich te verkleeden. Mare- chaussée, politie en padvinders zorgden voor ruime afzetting der baan hetgeen dank zij de prettige medewerking van het publiek op volkomen ordelijke wijze geschiedde. De jury- leden-tijdopnemers, de heeren K. de Vries (Middelbrug), J. P. van Bel (Vlissingen) en A. J. G. Strengholt (Amsterdam), her kenbaar aan een oranjelint rond den linkerarm, en een groot aantal leden van „Marathon", voorzien van een rood-wit- blauwe band, pleegden in Badpaviljoen „Juliana" het laatste overleg met het „Marathon"-bestuur en met den hoofdleider, den heer Sinke, die op zijn beurt weer de heeren W. van Nek, eveneens technisch leider van „Marathon", en J. A. Bal, secre taris der technische Commissie van den Zeeuwschen Athletiek- bond, instrueerde terzake hunner functie als commissaris van aankomst. Toen we dan ook tegen vier uur de start-streep bereikten en 26 van de 31 ingeschreven loopers, in hunne bonte kleuren mengeling, zich opstelden en overigens ideaal athletiek-weer den wedloop begunstigde, toen waren we er van overtuigd, dat de organisatie „af" was en dat door het jeugdige „Mara thon" hier iets in-elkaar-gezet was, dat op geen enkel punt voor verbetering vatbaar was. Zoover ons oog reikte, ont waarden een ruime baan tusschen een dichte haag van belang stellend en ordelijk publiek. Klokslag 4 uur lost de heer Van Woelderen het afgesproken proef-startschot. De loopers gaan af, maar nauwelijks hebben zij eenige meters afgelegd, of het commanda „halt" van den heer Sinke brengt hen weer naar den start terug. De repetitie is geslaagd en nu volgt de werkelijkheid. Op het „Allen klaar?" van den burgemeester klinkt thans het officiëele startschot en in een flink gangetje gaat het af op het standbeeld van Michiel de Ruijter, welk monument als natuurlijk keerpunt in den wed loop geldt. Onderweg worden de loopers luide aangemoedigd: vooral de Zeeuwsche mededingers worden onthaald op aanmoedigingskre- ten, Even voordat het standbeeld van Frans Naerebout is bereikt, komen er gapingen in het loopersveld: de matadors vormen het hoofdpeloton en op 30 Meter volgt een nieuw blok, dat op korten afstand weer wordt gevolgd door het zwakste gedeelte. Dat zullen onze Zeeuwsche helden De Ruijter en Naerebout wel nooit gedroomd hebben, dat hunne standbeelden later nog eens zouden fungeeren als wegwijzers voor 'n boule vard-loop! Ze zouden er trotsch op geweest zijn! Tot groote vreugde der toeschouwers passeert een Zeeuw het eerst het keerpunt; het is de heer A. Kambier van E. M. M. (Middelburg), die het kranige werk levert en deswege hartelijk wordt toegejuicht. Maar dan gaan routine en uithoudingsver mogen een woordje meespreken: de Haagsche crack Wolf is Kambier op den voet gevolgd en passeert hem weldra gedu rende de tweede helft van het parcours. Deze positie blijft on veranderd als het laatste rechte eind wordt afgelegd en beide loopers een extra-spurt inzetten. Onder applaus der menigte passeert Wolf het eerst de eindstreep in den tijd van 11 minuten 22 seconden. Op circa 10 meter volgt dan A. Kambier in 11 minuten 44 seconden en reeds elf seconden hierna heeft een andere Hagenaar, n.l., de heer Jac. van Kampen, van „De Zwa luwen" te 's-Gravenhage, de eindstreep bereikt. Achtereenvol gens komen dan binnen de looper J. Haitsma (A. V. 1923 te Amsterdam), I. Lafeber (Marathon te Vlissingen), P. Zuidweg (E. M. M. te Middelburg), J. Parent (Marathon te Vlissingen) en C.. van Sorgen (Marathon te Vlissingen). Buiten dit achttal, dat voor eene der fraaie medailles in aanmerking komt, krijgen de Zeeuwsche loopers J. C. de Jager (U. D. I. te Wolphaarts- dijk), L. N. v. d. Linde (U. D. I. te Wolphaartsdijk), G Janssen (V. V. Middelburg te Middelburg) en J. C. de Jonge (V. I. O. S. te Koudekerke), elk een extra-prijs voor de beste prestaties als Zeeuwen na het prijswinnend achttal, terwijl als niet-Zeeuw voor dezen extra-prijs in aanmerking komt de heer J. H. v. d. Hoven (Hellas te Utrecht) en als Marathon-lid de heer J. W. Sandiford.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7