16 ONS ZEELAND SCHOOL- EN WERKTUINEN. Adverteert in dit blad De groote steun van vele personen en corporaties hebben het mogelijk gemaakt, dat „Marathon" de beschikking had over zulk een ongekend-groot aantal prijzen, dat intusschen niet zal nalaten, de animo onder de athletiekers grooter te maken of op te wekken. Met een toepasselijke speech reikte de Burgemeester van Vlissingen, nadat allen zich in Paviljoen „Juliana" hadden ver- eenigd, de prijzen uit, waarna nog vele hartelijke woorden door vooraanstaande en deskundige athletiek-promotors werden ge sproken. Al deze welsprekendheid echter culmineerde in de wetenschap, dat de vereeniging „Marathon" op kranige wijze zich van hare taak heeft gekweten, eene wetenschap, die de kiem inhoudt voor een bloeiend bestaan dezer energieke ver eeniging. LUCTOR ET EMERGO. In Middelburg bestaat een vereeniging die aan kinderen, afgezien van welken stand, politieke of godsdienstige rich ting de ouders ook mogen zijn, gelegenheid biedt tegen ver goeding van 1 kwartje per maand de genoegens te smaken zelf in een eigen tuintje groenten en bloemen te kunnen kweeken. Deze vereeniging heet: „Eerste Zeeuwsche Schooi en Werktuinen." Bij velen is zij reeds bekend: ten eerste bij de kinderen, hun familieleden en kennissen, die reeds in den loop der 8 jaren van werkzaamheid over een tuintje konden beschikken en ten tweede bij de bezoekers van de in onze omgeving zoo bekende Floralia-tentoonstellingen, waarvan de laatste twee werden gehouden door de ver eeniging „Uit het VolkVoor bet Volk" in samenwerking met de vereeniging voor Volkstuinen en de Eerste Zeeuw sche School- en Werktuinen. Algemeen diene men met doel en werkwijze der Vereeniging bekend te worden. Werktuinen zijn de tuintjes van pl.m. 15 M.2 oppervlakte, waarop de kinderen werken (harken, hakken, enz.) en waar op zij groenten en bloemen kweeken, als: aardappelen, bieten of kroten, spersieboontjes, worteltjes, radijs, Clar- kia's, zonnebloemen, lupinen, viooltjes, malope's, cosmea, enz. De schooltuin is een gedeelte van den tuin in hoofdzaak bestemd voor het kweeken van diverse bekende cultuurge wassen, die bij de les in Nat. historie op de scholen bespro ken worden en wier groeiwijze we daarom willen demon- streeren, zooals tarwe, gerst, haver, tuinboonen, paarde- boonen, maïs, kanariezaad, tomaten, komkommers, pom poenen, blauw maanzaad, enz. Een ervaring, die wij opdeden, was deze: 't aantal aan vragen voor een tuintje bedraagt pl.m. 100, terwijl het aan tal beschikbare tuintjes 55 is. Dus 40 a 50 kinderen moeten teleurgesteld worden. Nu bestaat de mogelijkheid grond bij te huren en daardoor ook deze kinderen op hun vrijen Woensdagmiddag of wellicht Zaterdagmiddag een nuttig genoegen te verschaffen. Evenwel, dat huren kost geld en de toestand van de financiën der vereeniging is verre van rooskleurig. Financieele hulp is gewenscht. Bovendien zou den dan eenige dames en (of) heeren, die belang stellen in het werken der vereeniging en die als leidsters of leiders der kinderen zouden willen optreden, zeer welkom zijn. Het aantal leidsters en leiders bedraagt nu 6. Over het doel der vereeniging in 't kort het volgende: De kinderen zijn gedurende eenige uren nuttig bezig met lichte werkzaamheden in een gezonde, frissche atmosfeer, wat gunstig werkt op bleekneuzen. Het bezig zijn in een tuintje geeft ontspanning na schoolarbeid en leert spelen derwijze cultuurgewassen en wilde planten kennen niet bij naam alleen, maar in hun wezen (groei, bloei, zaad, onder- aardsche deelen). Het oog krijgen voor het schoone, het aesthetische wordt er zeer door bevorderd (tal van bloei ende bloemen langs de paden; het maken van bouquetten). Gevoel voor orde en netheid wordt als van zelf aangewak kerd. POSTKOST. Tijdens het hevige onweer, dat vorige week boven Middelburg woedde, werd de postbestelling niet uitgevoerd, wat zeer ver klaarbaar was. Minder verklaarbaar was de oorzaak van het feit, dat ook na afloop van het onweer de Mid- delburgsche burgers vergeefs op hunne post moesten wachten. 't Was een zware onweersavond en de lucht schoot vuur en vlam, 't hemelvuur werd zóó aanhalig, dat er bijna brand van kwam. Vele menschen keken angstig, massa's hadden het benauwd, kregen 't bij dat reuzenvuurwerk vice-versa warm en koud. Stroomend viel een zee van regen als een stukje zondvloed neer, wie daarmede in contact kwam, had geeneen droog draadje meer. Dus de post bleef in zijn posthuis tot het onweer was gedaan, droge-draadsche postbestellers bleven lekker binnen staan. Toen de regenkraan weer dicht was en het noodweer opgelost, was de wacht der brave burgers bij de bus der brievenpost. Spoedig zou de postman komen, briefkaart, ansicht, brief en krant, zaken, liefde en familie, 't nieuwste nieuws van Nederland. Maar de post liet op zich wachten, postman was niet op zijn post, liet de brieven maar de brieven, dacht zich van z'n plicht verlost. Postman had wellicht de p..st in na die malsche donderbui, Middelburg dient een request in, want dat vindt zijn posten lui. Straks krijgt postman voor den regen 'n bliksemvrije paraplu, komt hij dan weer regen tegen blijft hij niet meer thuis als nu. Dan pas past de post zijn plicht toe, maakt de post geen potsen meer. 'n Post moet steeds zijn post oppassen zelfs na afloop van slecht weer. WILLEM TELL II Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haarschoon en zacht en-valt njet uit.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 8