K ONS ZEALAND 17 LOPtRIGH Pie BOX 6 COPENHAGEN Adatnson toont zich „goed van aannemen" bij de boksles bereikt was, werden de beide Duitschers onmiddellijk naar een vertrek geleid, waar een inspecteur van de centrale recherche in gezelligen kout was gewikkeld met. den heer Van Balen! „Daar zijn ze!" riep laatstgenoemde uit, terwijl hij uit zijn stoel opsprong. En zich vlak voor Peter en Heinrich posteerend, die hem woedend aankeken, maar die, mede door de aanwezigheid hunner bewakers, niets konden uit richten, luchtte de juwelier zijn hart. „U hebt het wel wat al te bont gemaakt, heeren," zeide hij, „door me uitsluitend met valsche bankbiljetten te be talen Als er nou tenminste nog een paar echte...." Heinrich maakte een woedende beweging met ziin ge boeide handen. „Donner wetter, hoe wist u dat...." „Geduld, waarde heer, geduld," suste de heer Van Balen. „Ik wil u oprecht bekennen, dat ik u beiden voor volmaakte gentlemen hield tot aan het oogenblik, dat heer Heinrich zoo noemt men u toch, niet met zijn zoogenaamden opdrachtgever ging telefoneeren. Welnu, heer Heinrich kan met niemand gesproken hebben, omdat ik zag dat hij van het vol-automatische toestel slechts vier nummers aansloeg inplaats van vijf, zoodat er onmogelijk een verbinding kon zijn tot stand gekomen En toch gedroeg hij zich in de cel alsof hij met iemand sprak, terwijl hij mij, toen hij er uit kwam, het resultaat van zijn gesprek meedeelde Dat is vreemd, dacht ik en toen mijn argwaan eenmaal was op gewekt, heb ik het doen voorkomen alsof ik het collier niet in huis had. U hebt me toen beiden voor een uurtje ver laten om in de stad te gaan lunchen en in dien tijd heb ik inspecteur Brandsma den heer, dien u daar ziet zit ten, gewaarschuwd. De heer Brandsma is gelukkig in staat om in enkele oogenblikken de echt- of valschheid van een bankbiljet te constateeren hoe uitstekend ze ook mo gen zijn nagemaakt „En dat waren ze prees de inspecteur met een spot- tenden glimlach. „Daar ik wel begreep," vervolgde de heer Van Balen zijn verklaring, „dat u, als u het plan had mij te bedriegen, dit met de betaling zou doen, liet ik den heer Brandsma, die zich in een nevenvertrek bevond, toen u met het collier vertrok, een deel der bankbiljetten onderzoeken. Na tien minuten had hij reeds van 25 bankbiljetten de valschheid geconstateerd. En juist toen ging de bel van de telefoon en vroeg een van de' beide rechercheurs, die u vanaf mijn winkel naar het Centraal Station gevolgd waren, en één hunner vanuit een der spreekcellen in de hall opbelde, wat zij met u beiden moesten doen. En wat zij met u ge daan hebben, weet u evengoed als ik Het onderzoek van de overige bankbiljetten, dat hier op het bureau is geschied, heeft uitgemaakt, dat ook deze alle valsch waren. Ik geef toe dat het een gevaarlijk experiment was, u met het collier te laten vertrekken, maar aan den anderen kant zou ik wellicht, indien ik de bankbiljetten in uw bijzijn had laten onderzoeken en er van valschheid geen sprake geweest zou zijn, twee goede klanten verloren hebben en daar voelde ik weinig voor ,,'k Geloof, dat het er voor de heeren donker uitziet," merkte de inspecteur op. Een beroep op goede trouw zal hier weinig baten trouwens zijn er reeds een paar tele grammetjes naar Duitschland gezonden, waarvan wij het antwoord met verlangen tegemoet zien. Meer mag ik op het oogenblik niet zeggen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 15