4 ONS ZEELAND Alastrim een misplaatst Belgisch ver wijt een kranig besluit van den raad van Terneuzen is een auto concurrent van een autobus De Alastrim, die in enkele steden van ons land reeds een aantal slachtoffers eischte, en die in vele plaatsen onrust veroorzaakt, schijnt langzamerhand van de groote men- schen-centra naar de provincie af te zakken. In Zeeland zijn de eerste gevallen gesignaleerd in Poortvliet op Tholen. Gelukkig dat de gemeentebesturen in onze provincie over het algemeen op hun qui vive zijn, en dat vele gemeente besturen reeds de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie openstelden. Mogen deze voorbeelden door vele andere gemeenten gevolgd worden en moge van de gele genheid tot inenting een druk gebruik worden gemaakt. Vaccinatie toch is het eenige voorbehoedmiddel tegen de ziekte, die niet zoo'n gunstig verloop heeft als sommigen, vooral tegenstanders van de vaccinatie wel willen doen voor komen. Gaarne wekken we onze lezers, in hun eigen belang en in het belang der samenleving op, zich dezer dagen „eenige streepjes" op den arm te laten zetten. Voorkomen is meestal beter dan genezen in dit geval is het dat zeer zeker. X Eenige Belgische bladen hebben onlangs doen voorkomen alsof de stranding van enkele schepen ter hoogte van Vlis- singen het gevolg zou zijn van Nederlandsche nalatigheid t. o. v. de zorg aan de Schelde. Het Tweede Kamerlid, de heer Vliegen richtte naar aanleiding van deze bemerkin gen eenige vragen tot den Minister van Waterstaat. Zij luidden Kan de Minister mededeelen, of, en, zoo ja, welke strandingen hebben plaats gevonden op de aangegeven plaats, en of inderdaad de oorzaken in bovenbedoelde be richten juist werden weergegeven En, zoo ja, welke maat regelen zijnerzijds genomen zijn of zullen worden genomen om in dien toestand verbetering aan te brengen De Minister antwoordde den heer Vliegen o. m. „Een stoomschip, dat naar zee wilde gaan, is in de Sar- dijngeul, onder Vlissingen, bii laag water vastgeloopen. Het zou de voorkeur hebben verdiend, indien met uitvaren was gewacht tot het oogenblik van wassend water. Toch had het schip, indien met voldoende bekwaamheid en voorzichtig heid was gevaren, niet aan den grond behoeven te geraken. Van drie schepen, die ongeveer ter zelfder tijd door het Oostgat naar binnen kwamen, slaagde één er in het vast geraakte schip te Dasseeren. De beide andere gaven de voorkeur aan ankeren totdat de passage weder vrij zou zün. Een dezer beide is bij het manoeuvreeren om voor anker te komen ook aan den grond geraakt. Beide vastgeraakte vaartuigen zijn na eenige uren met hulp van sleepbooten weder vlot gekomen. Deze twee gevallen van vastraken behoeven niet te wor den geweten aan onvoldoend onderhoud van het vaarwater, daar dit, voor zoover bekend is, nooit een grootere diepte en breedte heeft gehad. De toeneming van de tonnenmaat van de schepen maakt echter, dat het vaarwater aan steeds hoogere eischen moet voldoen. In verband hiermede was dan ook reeds te voren besloten verbetering van het vaarwater te bevorderen. Een baggerwerk is in uitvoering. Dank zij het gunstige weder, kon dit baggerwerk reeds dadelijk met kracht worden begonnen, zoodat reeds een groote hoeveelheid zand uit de vaargeul is verwijderd, terwijl mag worden aangenomen, dat het werk nog in het najaar zal zijn voltooid." Uit de antwoorden blijkt, dat de Belgen weer eens te vroeg geroepen hebben en dat zij er steeds op uit zijn om Nederland, wat de Schelde betreft, in het boekje der ver dachten te plaatsen. Wij kunnen op deze methode van agi- teeren niet beter doen dan de uiterste zorg aan de Schelde te besteden en. verder te zwijgen. X De gemeenteraad van Terneuzen heeft dezer dagen een belangrijk besluit genomen. Zooals bekend is men reeds eenigen tijd doende met de plannen om de haven van Ter neuzen een belangrijke uitbreiding te geven. Deze plannen nu kwamen onlangs gereed. Van de provincie en van de gemeente wordt voor de uitvoering van het eerste gedeelte van het ontwerp een bijdrage gevorderd, voor Terneuzen 200.000.bedragend. Met 10 tegen 3 stemmen besloot de gemeenteraad deze bijdrage te verleenen in termijnen. Dit besluit verdient aller waardeering. De uitbreiding toch zal in de toekomst van Terneuzen een belangrijke rol spelen. Dat de raad het geld bereidwillig ter beschikking stelde, hoe wel Terneuzen door den oorlog financieel zwaar getroffen is, wijst er op, dat het college verder ziet dan de dag van heden. Bravo, TerneuzenGaat zoo voort en inspireert andere gemeenten, die nog maar al te dikwijls bij de pakken neerzitten en die niet beseffen, dat men een schoone toe komst zelf maken moet X De autobussen-muis baart zoo nu en dan nog wel eens een staartje. De vorige week werd een er van voor de rechtbank te Middelburg qnder de loupe des rechters bestu deerd. Een auto-verhuurder in Waarde, die zich niet kon vereenigen met het besluit der staten om het onderhouden van een busdienst tusschen het dorp en Goes slechts aan één persoon te gunnen, had meermalen de wet ontdoken met behulp van een particuliere auto. Hij stelde deze ter beschikking van het publiek en tegen een matigen prijs kon men zich naar Goes doen vervoeren. Tegen den eigenaar van deze auto, practisch een klein autobusje, was proces verbaal opgemaakt en de Kantonrechter te Goes had den man, die de wet trachtte te ontduiken, veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. De veroordeelde was in hooger beroep gegaan en had zich nu in Middelburg te ver antwoorden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de man verschillende inwoners van Waarde tegen betaling naar Goes had vervoerd. Hij ontkende evenwel een autobusdienst te exploiteeren, en hij wees er op dat zijn vervoermiddel een gewone auto was. De officier van justitie was het daarmee niet eens en zeide van oordeel te zijn, dat in dit geval wel degelijk aan een dienst tusschen Waarde en Goes moet worden gedacht. „Zooals hier gebeurd is, is het niet de gebruikelijke manier om een auto te huren. De comedie wordt steeds volmaakter. „Wij hebben de overtuiging", zei de officier, „dat hier de wet ontdoken wordt." Bij andere rechtbanken heeft een der gelijke wijze van optreden een veroordeeling tengevolge gehad. De wet is er voor de' veiligheid van de passagiers. Spr. eischte bevestiging van het vonnis van den kanton rechter, De verdediger gaf te kennen dat de wet niet deugde, en dat hier van geen autobusdienst gesproken kon worden. Daar de zaak ook voor andere plaatsen van belang is, hebben we haar hier gemeld. Met belangstelling zien we naar de uitspraak uit.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2