6 ONS ZEELAND met den prins, waarop eindelijk te Delft de unie tusschen beide provincies geteekend wordt (25 April 1576). Men sluit hierbij een vast verbond, om de Spanjaarden te weerstaan; Staten en steden verbinden zich, behalve het geen in '75 bepaald is, tot een aantal nieuwe overeenkom sten. De macht, die Willem van Oranje uitoefent, wordt tot Zeeland uitgestrekt. Zoo is dan de regeering van Holland en Zeeland in handen van Willem I en nu niet meer als Koninklijk Stadhouder, doch als Souverein, behoudens die voorrechten, welke de Staten ook onder Filips uitoefenden. Aan die opgedragen souvereiniteit ontbreekt echter de erfe lijkheid; ook is zij niet geheel onbeperkt, aangezien de prins verschillende zaken niet kan beredderen dan met advies der Staten. Staten en steden moeten zijn wettige bevelen in alles gehoorzamen, niet het minst die in de verdediging des lands. Oranje bezit naast wetgevende macht met de Staten, ook de uitvoerende en 't recht tot aanstelling van alle officieren, burger- en rechterlijke ambtenaren. De Staten ook de Zeeuwsche handhaven hun oude voorrechten, dat is, bij hun vergaderingen, op beschrijving der nu aangestelde souverein en bij hun vrije raadplegingen inzake finantiën en al wat daarbij behoort. Maar ook ver krijgen zij, dat zonder hun advies door den prins geen rech terlijke ambtenaren afgezet zullen worden; uit een nomi natie van drie personen door hun opgemaakt, zal de prins zijne keuze moeten doen. Indien de prins overgaat tot het afzetten van magistraat-personen is daartoe noodig de toe stemming van de meerderheid der vroedschap, of gelijk in 't verdrag met groote voorzichtigheid is uitgedrukt „van de meerderheid van hen, welke de vroedschap en het lichaam der steden, dat zijn al de burgers, vertegenwoordigen. Buiten medeweten der Staten mag de prins geen voor rechten verleenen; hierbij dus medezeggingschap van de Heeren Staten, iets wat zij onder Koning Filips, menigmaal gevraagd, doch nimmer verkregen hebben. Tenslotte blijft de Stateninvloed zeer groot, daar de prins een college uit deze vergadering, in Zeeland uit zeven leden bestaande, heeft ter zijde staan, onder den naam van Ge committeerde Raden. Deze zijn belast met het dagelijksch bestuur van de provincie en beschrijven de Statenvergade ringen. En hoe staat het nu met het gezag van Koning Filips als graaf? Deze wordt niet geheel voorbijgegaan. Weliswaar verdedigen de Zeeuwen zich tegen diens legers en daarom wordt alles wat daartoe behoort, aan den prins bevolen, maar de Justitie blijft nog op zijn naam. De rechtsplegingen zullen bij het Hof wegens hem, als Graaf, worden waar genomen. Maar aan dat Hof wordt onttrokken, wat er eer tijds onder ressorteerde, n.l. het kennis nemen van alge- meene middelen en het verleenen van provisiën tegen de Statenordonnanties, welke laatste op de finantiën niet moch ten uitgaan zonder „attache van den Hove." Ook het Hof wordt iets gegeven, wat het niet, maar de Groote Raad (van Mechelen) bezat: de provisiën van Relief en Restetutie. En deze regeeringsvorm heeft voortgeduurd tot Willem's dood of liever tot aan de afzwering van Koning Filips in 1581. Na het sluiten van de Hollandsch-Zeeuwsche unie was Oranje's eerste werk, om gelden bijeen te brengen ter voort zetting van den oorlog. Zeeland draagt daartoe bij elke maand ƒ210.000.—. Daarvoor kunnen dan honderd en tien vendels voetvolk en honderd oorlogsschepen onderhouden worden. Deze aanzienlijke som wordt gevonden uit accijns op verschillende levensmiddelen. Holland brengt nog grooter sommen op. En toch is het met s lands schatkist zóó ernstig gesteld, dat men tot alle denkbare middelen zijn toevlucht moet nemen. De Prins en de Staten besluiten o.a. het Haag- sche bosch te vellen en de boomen en den grond te ver knopen. Niet dan met veel moeite wordt dit besluit ongedaan gemaakt: het Hof van Holland en de Haagsche magistraat moeten echter daarvoor, duizend gulden in s lands kas storten. Wordt vervolgd). Archives: TV, p. 332, van Meteren: Hist. Ned. Oorl. BV bl. III e.v. 2) Wagenaar: D VII, bl. 87. Van Reyd: Ned. Gesch. B I, bl. 12. 4) Pirenne: Gesch. van België, Dl. IV, bl. 59. r') Dr. E. B. Swalue: daden der Zeeuwen, bl, 85. Viglü: Epist. ad Hopperum, p. 804860. 7) Dr. E. T. Kuiper, Geuzenliedboek Dl. I, bl. 3) Groot Placaatboek: Dl. II, bl. 2124. Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Scheldezender -.l.ltJ Vindt u het interessant te hooren dat volgens de krant in Waarde de nieuwe ijsbaan gereed gekomen is. Sommige redacteuren vinden het maar altijd prettig hun lezers griezel-aanleidingen te serveeren. Het zou bij de wet verboden moeten worden vóór November met ijsberichten te komen. dat de Walchersche jongelingen van het Ned. Jonge- lingenverbond 26 Sept. het 40-jarig bestaan van hun afdee- ling in onze hoofdstad zullen herdenken. dat in Middelburg de athletiekwedstrijden om de kam pioenschappen van Zeeland gehouden zijn. dat dit jaar zeer gunstig is geweest voor het mossel zaad. dat in Poortvliet op Tholen twee gevallen van alast-rim geconstateerd werden. dat in West-Zeeuwsch-Vlaanderen momenteel weer zwaar gegokt wordt. De honderdduizend en andere groote geldbedragen blijken niet snel in populariteit achteruit te gaan. dat een gezelschap Fransche landbouwers, waaronder enkele landbouwconsulenten uit den Elzas, dezer dagen een bezoek aan Zeeland bracht. dat in Middelburg al gewerkt wordt om den 50sten jaardag van de Koningin feestelijk te herdenken. dat in Tholen een drie-jarig meisje een broche in slikte. De toestand van het kind is ernstig. dat een inwoner van Bruinisse een der slachtoffers was van de „Vimeira", het schip dat bij Rotterdam in brand vloog. De man is in een ziekenhuis te Rotterdam overleden. dat de automobilisten in Goes weldra niet meer zul len verdwalen. Er worden n.l. richting-bordjes op verschil lende plaatseij in de stad aangebracht. dat de Goesche toren gerestaureerd wordt. Bovendien zullen de toren en de Groote Kerk van bliksemafleiders worden voorzien. Men tracht voor de restauratie van den toren subsidie van het rijk te verkrijgen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4