ONS ZEELAND Abonnementsgeld 4e kwartaal. Het voornemen van de aandeelhouders der coöperatieve suikerfabriek Zeeland om te trachten tot den verkoop der fabriek te komen, heeft de aandacht getrokken van het „Jour nal des fabricants de sucre". Het blad legt eerst uit hoe de aandeelhouders tot het plan geraakten, en teekent dan het volgende aan Het zou vreemd zijn, dat wanneer het coöperatieve be ginsel naar alle zijden veld wint, het een Hollandsche zaak zou zijn, die men vergeve ons de uitdrukking ,,er van door gaat." 4 Beleefd verzoeken wij onzen abonné's het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal 1929 vóór 15 October a.s. op onze post rekening No. 74988 te doen storten of overschrijven. Na dien datum wordt per kwitantie over het bedrag, verhoogd met 0.15 dispositiekosten, beschikt. Stakingen in Zeeuwsch-Vlaanderen een Fransche wenkhoe anderen ons zien. Zeeuwsch Vlaanderen heeft dezer dagen de aandacht van het couranten lezend publiek op zich gevestigd door een tweetal werkconflicten. Bij de cokesfabriek te Sluiskil is een staking uitgebroken, die nagenoeg alle arbeiders omvat en verschillende werklieden aan de stijfselfabriek te Sas v. Gent hebben eveneens het werk neergelegd. De meeste ar beidsconflicten zijn gebaseerd op den wensch tot loonsver- hoogingen. Aldus ook hier. Volgens een mededeeling van den vertegenwoordiger van de Nederlandsche Vereeniging van fabrieksarbeiders waren die arbeidsvoorwaarden op de twee fabrieken steeds minder gunstig dan die in de bedrijven in Holland. De vakvereenigingen meenden dit te moeten veranderen en zij voerden onder de arbeiders een felle propaganda, die ten slotte tot de staking leidde. Getracht is de werknemers en werkgevers tot elkaar te brengen. De directie was bereid tot aanzienlijke concessies doch toen zij zag, dat deze werden verworpen, heeft zij alle toezeggingen ingetrokken terwijl degenen, die het werk neergelegd hebben, als ontslagen worden beschouwd. Het „Hdbl. had een kort onderhoud met de directie van de Sluiskilsche Cokesfabriek, die haar standpunt inzake de staking uiteen zette. De directie betoogde, dat zij bereid is geweest partieele verbeteringen in te voeren doch onmogelijk te kunnen over gaan tot een collectieve verhooging aller loonen, wijl hier voor teveel verschil bestaat in arbeidsprestatie en bovendien de beter betaalde groepen, die tot 70 cent per uur uitbetaald kregen, absoluut geen reden tot klagen hebben. De stakers, aldus de directie, hebben het onderste uit de kan gewild en daarom valt hun het lid op den neus. De directie heeft steeds welwillend aan personeelswenschen het oor geleend. Zij wees er op, dat, toen eenigen tijd geleden goedkoope Belgische werkkrachten te krijgen waren, n.l. voor ca. 3 franks per uur, zij toch de voorkeur gaf aan de arbeiders uit deze streken, die zij met 40 cent en hooger per uur betaalde. Zij voelt zich dan ook door den huidigen toestand zeer gedupeerd. Op een vraag of enkele maanden geleden reeds collectief om loonsverhooging was gevraagd, antwoordde de directie bevestigend. Zij gaf te kennen, dat toen ook reeds kleine verbeteringen na onderzoek van elk afzonderlijk in de ar beidsvoorwaarden zijn ingevoerd. De directie ontkent echter pertinent, dat zij dit verzoek beantwoord heeft met een verlaging van f 0.05 per uur voor een hooger bezoldigde groep arbeiders. De directie wil thans ook wel verbeteringen aanbrengen, doch zal zelf het daartoe strekkende onderzoek doen en elk geval afzonderlijk be schouwen. Het laat zich aanzien, dat het conflict in Zeeuwsch-Vlaan- deren niet spoedig zal worden opgelost. Vermoedelijk zal de overwinning dit keer niet aan de zijde der werknemers zijn, omdat België een prachtig achterland biedt voor veel goed- koopere werkkrachten. Zoo deze werkkrachten inderdaad ge ëngageerd zullen worden, kan het aan den overkant nog wel eens tot leelijke botsingen komen. Reeds nu hebben enkele belhamels de woning van den directeur der fabriek te Sluis kil, in een nachtelijk uur beschadigd, en daardoor te ken nen gegeven, dat zij baldadigheden in den strijd om het recht niet achterwege zullen laten. Hopenlijk draagt een dergelijke houding de goedkeuring van de meerderheid der stakers niet weg X „De coöperatie Zeeland heeft verscheidene gunstige jaren meegemaakt, en het schijnt ons weinig in overeenstemming met de spreekwoordelijke taaiheid der Hollanders, wanneer zij besluiten een organisatie te doen verdwijnen, die voor haar leden zeer gunstig geweest is. Het besluit van de leden der coöperatie Zeeland komt ons voor veel ernstiger te zijn, dan zij zelf denken. Het be ginsel der landbouwcoöperatie zelf komt daarmede aan de orde. Moet men terugdeinzen het veld ruimen zoodra zich moeilijkheden voordoen Is het niet juist om ze te over winnen, dat de coöperatieve beweging werd ingezet? De verkoop der fabriek zou niet minder beteekenen dan een nederlaag voor het coöperatief beginsel. Het zou de geheele groep schaden. Laten wij dus hopen, dat de leden dezer belangrijke organisatie nog eens rustig over deze zaak zullen nadenken. X We hebben reeds meermalen artikelen uit buiten- en bin- nenlandsche bladen over Zeeland hier afgedrukt. Het is wei eens goed, te zien wat anderen van ons denken. Thans volgt hier een stuk van een artikel uit de „Haagsche Post", dat. we maar voor een zeer klein gedeelte kunnen waardeeren, omdat het. .onjuist is. Men vraagt zich af hoe een blad als de H. P. tot opname van zulk een beschouwing kan over gaan. Men oordeele zelf: Het woord „hygiëne" staat niet in het woordenboek van het Zeeuwsche boerenvolk. Een vreemdeling, die slechts af gaat op de frissche gezichtjes, hals en armen, op de hel dere kanten mutsen, en onberispelijke befjes en schorten, zou niet gelooven wat hier volgt. Het Zeeuwsche volk is slechts zindelijk voor zoover de buitenwereld het ziet. Bij elk huisje staat een steenen ef emaille kom, die dienen moet voor waschtafel en bad voor de heele familie. Het water hierin wordt alleen dan verfrischt wanneer dit hoog noodig is. Zelfs voor een gast die er een maaltijd gebruikt en vraagt om zijn handen te mogen wasschen, wordt geen schoon wa ter gegeven. Een doek, meestal gemaakt uit de beste stuk ken van een afgedankte blauwe schort, doet dienst voor alles voor handdoek, theedoek en ook. voor de ver kouden neusjes van „het guus", de kinderen. Dezelfde kom, die op zij van het boerenhuisje staat, wordt zonder eenig ge wetensbezwaar ook gebruikt voor het maken van beslag voor pannekoeken, enz. Op een ladenkast in het woonvertrek staat een pot reuzel, waar ieder lid van het gezin, mannen zoowel als vrouwen, de vingers in doopt om hiermee het haar te bestrijken, de meisjes om de mooie kuif te vormen die voor uit de muts komt, de boeren om hun rechtgesneden pagekoppen zoo glad mogelijk te krijgen. Nadat het toilet gemaakt is wordt veelal de kam opgeborgen in het laadje bij lepels en vorken."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2